Hangisinin kullanımı doğru?

Uçakların kullandığı alana havaalanı mı demek doğru, havalimanı mı demek doğru? Biraz araştırma yaptım önce türk dil kurumundan anlamlarını yazayım

havaalanı
isim (hava'alanı)
isim İçerisindeki bina, tesis ve donatımlar dâhil uçakların iniş, kalkış ve yer hareketlerini yaparken kullanabilmeleri amacıyla belirlenmiş, ülke içindeki uçuşların yapıldığı saha
"Ancak havaalanı yolunda kayda değer bir bilgi daha edinmişti." - E. Şafak

havalimanı
isim (hava'limanı)
1. isim Uluslararası veya şehirler arası hava yolu ulaşımı için gerekli teknik ve ticari kuruluşların bütünü
2. Bu altyapının yerleştirilmesini, işletilmesini ve geliştirilmesini sağlayan kuruluş

şu linkler de çeşitli açıklamalar var

Havaalanı ve Havalimanı Arasındaki Fark Nedir?
wowturkey.com

HAVALIMANI ILE HAVAALANI ARASINDAKI FARK NEDIR?
www.havayolu101.com

yeniokul.net

havaalanı ile havalimanı arasındaki fark
www.uludagsozluk.com

Aralarındaki fark kaldırılmadan önce havalimanının havaalanından farkı neydi?
www.haber46.com.tr

Havalimanı nedir havaalanı ile arasındaki fark nedir?
www.haber46.com.tr

Konu tam netliğe kavuşmamış bence ve muallakta kalmış bana göre kesinlikle havaalanı olmalı çünkü liman kelimesinde

liman
isim, denizcilik Rumca
isim, denizcilik Gemilerin barınmalarına, yük alıp boşaltmalarına, yolcu indirip bindirmelerine yarayan doğal veya yapay sığınak
"Hayatını anlatacağımız adam Çin limanlarından birinde yaşamıştı." - N. Hikmet

uçakla alakalı bir tanım yok liman tamamen gemilerle alakalı bir denizcilik tabiri sizlerinde görüşünü almak istedim bana göre havaalanı.

bunu sanırım dücane cündioğlu anlatmıştı bi' söyleşisinde ama şimdi bulmam zor olur.

mesela uzay için de ''uzay gemisi'' diyoruz. bence dil de aslolan şey anlaşılmaktır yani ikisi de kullanılabilir ama havalimanı ''park'' sebebiyle biraz daha uygun gibi geliyor bana.
  • mete kudur  (07.09.17 03:45:51)