Evden markete kıyma yaptırmak için et getirmek

3-4 kilo kadar et var. Bizim evdeki makine beceremedi. Markete getirdim bu kiloda et için mesela kasapa ne kadar bahşiş verilmeli onu merak ediyorum ? Veriliyor değil mi ?

Çekti kıymayı hemencecik bitti. 10 lira bıraktım. Çıktım

  • charlotte blanc  (03.09.17 11:28:03)
Bahşiş değil de standart fiyat uygulaması vardır muhtemelen. Bizim market kilo başına 1.25 alıyor mesele.

  • mezarkabul  (03.09.17 11:28:49)
1.25 1.5 lira arasinda ucreti var bizim buralarda kilo basina.

  • blue eyes white dragon  (03.09.17 11:30:28)
Çok tuhafıma gitti. Benim bildiğim ücretsizdir. Kasaba hani eli dokunuyor diye bahşiş bırakılır ? Et getirip kestirmek vb de öyledir diye biliyorum. Kasabın hakkıdır marketin değil

  • charlotte blanc  (03.09.17 11:48:50)
çok detayına ineceksek; markette kullandığı alan, alet edevat, makine kasaba mi ait ki hak sadece kasabın olsun?

marketin de kasabın da hakkıdır.
  • no christ requires  (03.09.17 11:53:14)
Aslında şehirden şehre değişiyor olabilir. büyük şehirlerde söylediğimiz gibi, küçük şehirlerde nasıldır bilemiyorum. Yaşadığınız şehirle alakalı olabilir garip gelmesi.

  • mezarkabul  (03.09.17 11:57:55)
tamam hakkıdır ancak market bir şirket, kuruluş. vereceğimiz 5-10 lira onun geliri için çok büyük bir fark değil. kasap için önemli bir gelir. amerikada servis endüstrisinde maaşın çok düşük olup bahşişin yüksek olması gibi burada da öyle bir durum düşünemez miyiz ?

mezarkabul istanbuldayız ama hadımköy gibi şehrin merkezine uzak bir yer.
  • charlotte blanc  (03.09.17 11:59:24 ~ 12:00:30)
Sürümden baya bir kazanıyor market aslında. Çok fazla sıra oluyor marketlerde. Ayrıca. Affetmiyor adamlar her türlü şeyi gelire çeviriyorlar işte. Aldıkları paranın da yüzde sekseni kar. Belki de daha fazla. Çok karlı bir iş yani market için.

  • mezarkabul  (03.09.17 12:04:23)
simdi çektirmekten geldim kilosu 1.5 lira.

  • blue eyes white dragon  (03.09.17 12:46:44)
Biz 1 TL ye çektirdim.

Not: Tekirdağ
  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (03.09.17 13:17:28)
@mezarkabul

Sürümden kazanıyorlar tabi. Adı üstünde market.
Fakat 80% gibi bir kar söz konusu değil. Muhtemelen kablo sektörü ve marketçilik en düşük kar marjı yaratan işler. Zira, zaten satıma hazır ürünün satışını yapıyorsun.

2 TL ye aldığınız çikolata onlara sonuçta 0.20 kuruştan gelmiyor.
  • liriamer  (03.09.17 14:20:20)
@Liriamer, yüzde seksen gibi uçuk bir kar oranını genel olarak ifade etmedim, kıyma özelinde söyledim. Kıyma işinde marketin tek masrafı elektrik denilebilir.

  • mezarkabul  (03.09.17 14:29:54)