ezan bir saat erken mi okunuyor?

şimdi ezan okundu. işsizlikten merak edip ezan saatlerine bakayım dedim, sabah ezanına daha bir saat var gözüküyor istanbul için. bir kaç sitede de aynı 6.20lerde gösteriyor. ama hergün bu saatlerde, beş çeyrek gibi okunuyor. neden? cahilligime verin lakin merak ettim :D

Erken değil geç okunuyor yaklaşık 45 dakika kadar. Güneş'e bakmışsın sen.

  • apdulera  (31.08.17 07:04:28)
Takvimde imsak ve güneş saati diye iki saat görürsün.mesela bugün için bunlar, 4:51 ve 6:23.
Namaz ise güneş in doğmasına yaklaşık yarım saat kala kılınır (Hanefi mezhebinde böyle), ezan da bir saat önce okunur. Genel olarak durum böyle.

Şunu da söyleyeyim. Gidip 5:10 da namaz kılabilir misin? Evet kılarsin, kimse bir şey diyemez.
  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (31.08.17 07:39:21)
Valla yeni öğrendim:) peki o zaman neden diger vakitler gibi zamanında değil

  • renksizbukalemun  (31.08.17 14:19:23)
öğle, ikindi, akşam, yatsı ezanları tam verilen saatte okunur ama sabah namazı için verilen saatler imsak ve güneş saatleridir.

imsak, vaktin girdiğini yani namazın kılınabileceğini belirten saattir. imsak vaktinden yine tedbiren 5-10 dk sonra sabah namazı kılınabilir.

güneş için verilen saat, güneşin doğuşu için verilen, yani vaktin çıktığını belirten saattir.

camilerde ezan yaklaşık 5 civarı okunuyor bu ara. imsak vaktinden sonra. hemen de namaza durulmuyor, yaklaşık 10-15 dk bir vaaz/sohbet neyse o oluyor. gelenler sünneti kılıp bekliyor. sonra cemaatle kılınıyor farz. çıktığında da hava aydınlanmaya başlamış oluyor zaten. onu nasıl ayarlıyorlar hayret :P
  • runagain  (31.08.17 14:25:05)
türkiyede sünni çoğunluğu hanefi mezhebi oluşturur.

hanefi mezhebinde de sabah namazı hafif ışıyınca kılmak faziletlidir.
  • güneyli çocuk  (31.08.17 14:50:53)