İlk işinizi nasıl buldunuz?

Özellikle mühendislerin cevaplarını merak ediyorum ama herkesin deneyimini duymak isterim :)

Çalıştığım firmaya son iki yılda giren iki inşaat mühendisini kariyer.netten bulduk.
Bi elektrik mühendisi de firmadaki elektrik teknisyeninin vasıtası ile başladı.

  • elorelia  (25.08.17 20:52:15)
mühendisim. en sevdiğim soru bu.

1 dönem uzatmıştım okulu, yani haziran'da değil ocak'ta bitirecektim. son senemin yazında son stajımı ayarladım, gittim ama stajın son 10 gününe gelemeyeceğimi interrail yapacağımı falan söyledim. staj yaptığım yerden tamam dediler.

staja gittim bi 15 gün kadar. sonra interraile gittim, 1 ay o sürdü. ardından okul başladı. bir ara staj defterimi imzalatmaya tekrar staj yaptığım yere uğradım. "senin okul ne zaman bitiyordu?" dediler. ocakta dedim. ocakta gel başla dediler. peki dedim.

dolayısıyla hala bir cv'm yok.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (25.08.17 20:52:40)
Mühendisim. 7 sene önce kariyer.net'ten bulduğum işte çalışıyorum hala.

  • pati  (25.08.17 20:53:49)
kariyer.net

  • goodman  (25.08.17 20:57:38)
makine mühendisiyim. 4. sınıftayken ev arkadaşlarım arasında kavga çıktı. ev arkadaşlığı olayından çok sıkıldığım için tek başıma eve çıkmam lazımdı, bunun için de para. bir liman tesisinde bakım mühendisliği yapan kuzenimin arkadaşı ile tanışmıştım birkaç ay önce. aradım abi bana para lazım iş bulmamda yardımcı olur musun dedim. tesadüf limanda başlayacak uzun soluklu bir projenin çelik işleri taşeronu benim abinin yardımıyla işi almıştı. yarım saat sonra geri aradı, şu firmaya git yarın bekliyorlar dedi. gittim bir gün sonra başladım. maaş haklar hiçbir şey konuşmadık, ay sonunda para yattığı zaman maaşımı öğrendim. 4. ve uzatmalı 5. sınıf boyunca askerliğe kadar 2 seneye yakın o firmada çalıştım.

2. işim asker dönüşü yenibiriş'ten. 3.sü ve şimdiki ise ilk işimde kurduğum bağlantılar vesilesiyle o liman projesinin alman iş yüklenicisi oldu. şantiyede başladım şimdi satıştayım.
  • japon askeri  (25.08.17 21:27:39 ~ 21:28:51)
Staj yaptığım şirkette devam ettim, staj ilanından da okulun mezun ağı sayesinde haberim olmuştu.
Mühendis değilim.

  • pike  (25.08.17 21:52:57)
70 civarı yere başvurdum, görüşmeye bile çağrılmayınca askerliğin problem olduğunu anlayıp tecili bozup gittim.
döndüğümde askerlik durumunu güncelledim. daha başvuru yapmadan bi firmadan aradılar, sizi kariyer nette bulduk dediler. sonraki hafta işe başladım.
o işten sonraki iki işi de kariyer netten buldum. torpilim hiç olmadı.
  • sttc  (25.08.17 22:17:10)
merkezi atama ile

  • passion rules the game  (25.08.17 23:18:59)
bi süre aylak gezdikten sonra (takribi 1 ay) bi cuma gecesi annemle kavga etmemiz uzerine kafayi kirip basip gidicem bu evden (baska sehirden) diye istanbuldaki tum is ilanlarina basvurdum. pazartesi arayip gorusmeye cagirdilar, carsamba gorusmeye gittim, cuma is teklifi yaptilar. bir sonraki pazartesi ise baslamistim.

  • in vino veritas  (26.08.17 00:47:31)
Staj yaptığım şirketti, kariyer.nette ilanını görüp başvurmuştum. Mühendis değilim.

  • Sulfoxaflor  (26.08.17 03:09:48)
Kariyer.net

  • electrobuzz  (26.08.17 09:16:48)
Onlisans ogrencisiyken sertifika programina yazilmistim. Oradaki hocalarimdan biri bulup yerlestirdi beni saolsun. Hem de yabanci bir firmaydi Eskiden iyi insanlar vardi. Simdi birine rica etsen arkasina bakmadan kacar.

  • loveisallaround  (26.08.17 09:17:51)
Babam şuraya git başvur dedi. Gittim görüşeceğim kişi genel müdür yardımcısıydı. Randevusuz gelenleri 2 saat bekletme huyu varmış. (sonradan kendisi söyledi) 2 saat bekletti beni. Çağırdı sonra. Konuştuk ettik.
Para vermem asgari ücret dedi. Olsun dedim. Vardiyalı dedi. En iyisi dedim. Ne dediyse kabul ettim. Askerlik dedi en son. Tecilli dedim. Almam işe tecrüben yok dedi. Beni un kabul edin. İstediğiniz hamuru yapıp pişirin dedim. Almayacağim seni dedi. (Tabi ters bir dille değil gayet kibar bir diyalog ama ciddi tonlarda) bana iş lazım para değil evde oturmak koyuyor alın işte dedim.

1 hafta sonra alsancak'ta "ne bok yicem ben. İşe giremedim" diye ağlamak üzereyken aradılar pazartesi gel başla diye.
1 yıl asgari ücret+mesai parasıyla çalıştım (1800 lira yıl 2013)
4. Yılımda ayrılırken 4000 lira ile ayrıldım işten.

Umarım yardımcı olur anlattıklarım.
  • ismira007  (26.08.17 09:52:50)
Kimya muhendisiyim

  • ismira007  (26.08.17 10:25:13)
Gazete ilanindan bulmustum:)

  • stavro  (26.08.17 11:06:04)
Kariyer. Net mühendislik

  • keep out  (26.08.17 12:22:15)