yavru kedi ve kızgınlık

mayıstan beri baktığım 3 yavru sokak kedisi var. doğduklarından beri herpesten çok çektik, 3.5 ay sonunda nihayet toparladılar.

bunlardan biri (dişi) çok korkak, benden hep kaçmıştır, fakat önceki gece hiç kesintisiz miyavladı ve bahçeye indiğimde ayaklarıma dolandı hep. derdini anlamak için veterinere götürdüm, ateşi yüksek çıktı, parazitten olabilir diyerek parazit ilaçlarını yaptı (bu benim veterinerin yerine bakan biri, benimki sokak kedisi diye gerek duymamıştı). gece kapalı bi yerde kontrol et, sıkıntısı sürerse yarın da getir dedi. takibime göre ishal değil ve kusmuyor. fakat yanına gider gitmez tekrar miyavlamaya başlıyor, bana sürünerek etrafımda dolanıyor ve sürekli kuyruğunu kaldırıp arkasını dönüyor. bu kızgınlık belirtisi mi? daha çok küçük değil mi?

3,5 aylıkken kızgınlığa girme ihtimali de garipmiş. 2 aylıkken sütten kesiliyorlar zaten. olabilir. Düşününce, mantıklı gibi geliyor.

Eğer iç parazitten ötürüyse (ateşi de var yazmışsın) dışkısına bak. İç parazit aşısından hemen sonra parazitleri atmaya başlamıştı bizim ufaklık. Belki o yüzden sen yanına geldiğinde "Ben kötüyüm be manuel" demeye çalışıyor olabilir. Kızgınlık olduğunu kesintisiz, kalın miyalama benzeri seslerinden de anlayabilirsin ya da anlayamayabilirsin. Bilemedim.
  • lake of the hell  (23.08.17 01:13:57)
Kızgınlıkta kuyruğu yana atarlar, dikiyorsa daha çok iletişim çabasıdır. Hastaysa yabanisi bile insana sırnaşır. Veterinerden duyduğuma göre 4 ayda kızgınlığa girebilirmiş bile. Hayvan sandığından birkaç ay yaşlı olabilir. Gözleri açılıyor falan hani o zamanı gördüysen ayrı tabii.

  • kargn  (23.08.17 01:29:10)
Yaşından bir kaç gün yanılma payıyla eminim, çünkü ilk haftalarından beri ben baktım. 1,5 ay kadar önce kendi istekleriyle kapalı alanı terkettiler, takibime göre sütten kesileli 20 gün kadar oldu.

Cevap gelmeyince internetten araştırdım da, net bi şekilde kızgınlık olduğuna kanaat getirdim :/
  • manuel mandalina  (23.08.17 18:10:06)
Beşiktaşta meydandaki caminin arkasında en fazla altı aylık ve karnı burnunda kedi gördüğümden beri ben şaşırmıyorum abi.

  • kargn  (24.08.17 01:51:47)