Uçak geri giderken elinde kablolu kumanda olan adam ne yapıyor?

Sb

ufak jetleri towin yaptırırken kumandalı araçlar kullanılabiliyor,
towing işlemini(yani çekme işlemini) kumanda ediyor.

büyük uçaklarda bu tabi büyük arabalarla yapılıyor kumanda falan yok.
görsel yada video olsaydı daha net bilgi verirdim.
  • basond  (21.08.17 09:42:21)
Uçak motorlarının özelliğinden dolayı geri gidiş manevrası yapamıyorlarmış. Geri gitmek için uçağı başka bir araçla çekiyorlar. O da onun kumandasıdır.

  • curukturpkokusu  (21.08.17 11:38:52)
Push Back aracını kumanda ile kullanıyor.

  • mrmlq  (21.08.17 11:44:45)
Yolcu ucaklari icin operation gorevlisi kulaklikla kokpitle gorusuyor elindeki de mikrofon.
Konusma su sekilde
Opr: kokpit ground
Kokpit: go ahead
Opr: motorlar temiz ready for push back
Kokpit: (bu sirada kuleden push back ve motor calistirma izni ister)
Ardindan engine 2 starting
Opr: engine2 clear
Kokpit: engine 1 starting
Opr: engine 1 clear
Kokpit: gidecegi taksi yolunu soyler ornegin direction to taxi way kilo (k)
Opr: el isaretiyle push back operatorune ucagin burnunu cevirecegi yonu gosterir push back bitincede on dikmenin kontrolunu yerden kokpite veren pimi ceker bu arada kokpite ucagi frene almasini soyler push back aracini ucaktan ayirir uzaklasirkende pimi kokpite gosterip ayrilir. Kumanda falan yok anlayacagin. İki yil yaptim bu isi %20 duyma kaybi var artik
  • steward  (21.08.17 14:19:43)