if ile koşu sonrası yorgunluk

yaklaşık 3 haftadır intermittent fasting uyguluyorum. cuma akşamı da koşuya çıktım ve koşularım genelde ısınmasıydı, soğumasıydı 120 dakika sürüyor. bu 10. koşum falandı, en son koşumda rahat olarak saatte 8.8 KM hıza ulaşmıştım.

cuma günü pek koşamadım çünkü acemi hatası olarak son öğünümü baharat içeren şeylerden yemiştim ve midem beni kesinlikle koşturmadı, ben de rotamın %85'ini falan yürüdüm. o akşam döndüğümden beri 12 saatlik uykular, çok yorgun kalkmalar, bugün çamaşır asarken kolumu bile kaldıramama gibi bir enerjisizlik söz konusu.

intermittent fasting yiyiş şeklimi de pek değiştirmedim, yüksek oranda protein alıyorum ki kasları yenileyebileyim diye. karbonhidratı salatalık, domates gibi şeylerden alıyorum. yağlar konusunda biraz eksiğim.

nedir bu yorgunluğumun sebebi? 3 haftadır uyguladığım bir süreçte bu ilk kez bu kadar yorgun hissediyorum. nasıl atlatmalı?

Sorunun özeti tam olarak şöyle mi?

"Salatalıkla domatesi de saymazsak hiç enerji almadan, neredeyse maraton koşuyorum. Allah Allah! Acaba niye yoruluyorum?"
  • oguz altun  (20.08.17 14:41:27)
sorunun özeti şöyle; 3 haftalık akışta değişen bir durum yokken ve böyle bir yorgunluk oluşmamışken şimdi neden oluyor?

  • i drive the hearse  (20.08.17 14:43:59)
Vücut tolere edememeye başlamıştır. Günlük ihtiyacın olan kalori miktarını hesapla. Bunun ne kadarının proteinden, ne kadarının karbonhidrattan, ne kadarının yağdan alınması gerektiğini hesapla. Vitamin ve mineral ihtiyacını da gözeterek bir diyet programı hazırla. Ezbere diyet olmaz. Sağlığınla oynama.

  • oguz altun  (20.08.17 14:58:39)
başkasına cevap olması açısından yazıyorum; tüm diyetlerde hayvansal yağ alımına, zeytinyağı alımına ve eğer alım gücü el veriyorsa hindistan cevizi yağı gibi yağların da vücuda alımına özen göstermek gerek. yağlar konusunda biraz eksiğim demiştim, öğünlerime zeytinyağı ekledikten sonra bu sorunu aştım.

vücudun tolere edememeye başlaması gibi bir sorun yokmuş yani.
  • i drive the hearse  (27.08.17 15:16:56)