Deli miyim?

Her şeyden çok çabuk etkileniyorum.
Birkaç örnekle açıklayayım;

1- Yıllar önce son durak diye bir film izlemiştim filmde yürüyen merdivenlerde geçen bir kısım var izleyenler bilir yürüyen merdiven bozuluyor yerinden kayıyor vs. O zamandan beri ne zaman yürüyen merdiven kullanacak olsam korkarım birden aklıma o sahne gelir ve hızlanırım mütemadiyen bunu yaşıyorum.

2- Bir kere birisi bana "buradan taksiye binmeyin bunlar hap falan kullanıyor sakat insanlar" demişti yer: Yenikapı metro karşısı saat:00:00 suları olayın hikayesi var mesele o değil diye geçiyorum.
Neyse ben o günden beri yoldan geçen taksilere binemiyorum illa durak taksisi olacak kendim arayıp çağıracağım. Dün gece evin oradaki duraktan Metrobüs istasyonuna taksi çağırıttım binip eve geldim.

3- Geçenlerde kardeşim bilmem nerede bir havuza çok ucuz bir malzeme almamışlar ölenler olmuş bu yüzden gibi bir şey söyledi haberlerde görmüş o günden beri havuza girmekte tedirginim girmiyorum.

4- Birkaç gün önce bir arkadaş motosikletlerle ilgili soru sormuştu altına birisi gelip motosiklet kullanmayın çok riskli ben bi kaza atlattım yoldaki bir taşa bakar diye bir şey yazmış.
Psikolojim bozuldu onu okuduğumdan beri yolda motosikletli görünce gözüm yola kayıyor taş falan var mı diye ve kafamda sürekli ben kullanırken taşa takılsam ne olur acaba diye bir düşünce. Büyük ihtimalle bu yüzden kullanamayacağım.

Ben neden her şeyden bu kadar çabuk etkileniyor olabilirim?

Çok mu hassasım ben?
Ruh sağlığım mı bozuk?

Neden olabilir bunlar?

Teşekkürler.

Tedbirlisin, evhamlısın, azıcık da takıntılısın.
Bence normalsin, çok da şeyapma.

  • manuel mandalina  (19.08.17 22:18:19)
deli değilsin ama bi psikiyatra görün bence

  • paintov  (19.08.17 22:18:36)
Deli değilsin ama kendini koruma eğilimin biraz fazla. Ben de mesela süs havuzlarına elimi bile sokmam hiçbir zaman. Süs havuzlarında elektrik kaçağı olduğu zaman sudaki kişiler direkt ölüyor. Geçenlerde beş kişi öldü Sakarya'da. Bir de Kocaeli'de bir kadının köpeği havuza atlamıştı ve köpek de elektrik akımına kapılıp ölmüştü. Ben de buna dikkat ediyorum örneğin. Bunun ruh sağlığının bozuk olmasıyla bir ilgisi yok. Türkiye'de yaşayabilmek için bunlar dikkate alınması gereken şeyler.

  • dissendium  (19.08.17 22:19:02)
deliliğin tanımını bilmiyorum; ama kesin olan şey sıradan değilsin. insan tölere edebilme özelliği sayesinde ''normal'' insan olabiliyor, hem fizyolojik (bu kelime füzyolojik de olabilir bilmiyorum) hem mental hem de psikolojik açıdan böyle; meşhur tuz-bardak-havuz hikayesinde ki gibi.

Aslında şimdi anlatacağım şey tam doğru değil ama gerçek, anlamanda da öğretici bir etkisi olacağı için; Eğer bi' psikiyatr'a gidip bunları anlatırsan sana çok çok yüksek bir ihtimalle tanı koyacaktır. Yani normal dışı bir davranış biçiminde olduğunu söyleyecektir, psikiyatrlara çok güvenmemek lazım ama içinde bulunduğun durumu bil diye.

Bunun dışında, eğer bu davranış tutumun sana hayatı zorlaştırmıyorsa bir problem yok demektir, ama sana hayatı zorlaştırıyorsa o zaman üzerinde neler yapılabilir; bunlar konuşulmalı.
  • mete kudur  (19.08.17 22:33:22)
hiçbiri de bana "yok artık, bundan da etkilenilir mi be?" dedirtmedi. bu ülkede, eften püften şeyler yüzünden ölen, kazaya uğrayan o kadar çok kişi var ki. bu yüzden işi sağlama almak en iyisi. o son durak serisi de korkularımın birleşimi gibi bir şey olmuştu, direkt gözümde canlandırınca ister istemez korkarım ben de. mesela bir gün kamyon gibi bir şey caddede çakılların kenarından geçerken tak diye mermi gibi fırlatmıştı bir tanesini. son durak'ta da vardı mesela böyle bir sahne. şimdi ben kendimi niye korumayayım ki? bunun neresi delilik?

aynı şekilde ben de mesela tabela altından geçerken kafamı tutarak geçiyorum başıma düşer diye. insanlar umarsızca olta attığı için çok korkuyorum bir gün oltanın zokası yüzüme takılacak diye. işin garibi de, yine bir gün balık tutanların kenarından yüzümü saklayarak geçiyordum. arkadaşım da "annemin yüzüne zoka gelmişti bu tipler yüzünden" demişti de korkmamda ne kadar haklı olduğumu görmüştüm.
deniz kenarında da temkinli duruyorum, bir tane hapçı ya da ergen malların didişmesi yüzünden aşağı düşerim diye.

kısacası, bu ülkede olmaz dediğimiz şekilde ölümler meydana gelince, insanın korkmasında ve tedbir almasında delilik değil de haklılık payı var.
  • m e b  (19.08.17 22:37:50)
Asla deli değilsin. Benzer kaygılar bende de var.

Bir keresinde Cerrahpaşa'da iki hizmetli, merdivenlerde kocaman bir çelik dolap taşıyorlardı. (daha doğrusu taşıyamıyorlardı, sanırım içi de doluydu) Ay şimdi bu üzerime düşmesin diye tedirgin olup kenara çekildim ve adamlar o dolabı düşürdü. Eğer iç sesimi dinlemeseydim, muhtemelen ölmüştüm.

Fakat bu kaygılar hayat kalitemizi etkiliyorsa profesyonel yardım alınmalı. Buradan obsesif kompulsif vb. diye teşhis koymak çok anlamlı gelmiyor bana ama kendin de rahatsız olmuşsun ki bu durumdan duyuru açmışsın.
  • old possum  (19.08.17 23:51:48)
Yazmiyim diyorum ama herşeye okb yapıştırmak da moda oldu. Ciddi okb olsan şu anda doktor kapısı aşındırıyor olurdun zaten, rahat ol. Kendini tart, hayatını ciddi etkileyecek, seni işinden gücünden alıkoyacak kaçınmalar yaratıyorsa bu durum, psikolog ziyaretinde fayda var. Teşhisi o koyar.

  • manuel mandalina  (20.08.17 01:26:19)