PLC mi Network mü?

Niye?

PLC'den tiksiniyorum.
Network de hiç ders almadım

En çok bu ikisini arıyorlar.

O kadar alan var elektronikte hiçbirini sevemedim. Ne aviyonik ne devre tasarımı ne gömülü sistem ne anten. Hepsi birbirinden sıkıcı ama çalışmak da lazım

ders almak ayrı, iş ayrı. bırak ders almayı bir konu üzerine doktora yapsan bile işin pratiği ayrı teoriği ayrı. ben de ders alırken hiç sevmediğim konuları şimdi iş üzerinde çok zevkli buluyorum. en azından bu konularda staj yapıp öyle karar ver.

  • icim urperiyor  (19.08.17 16:33:19)
elektrik elektronik mühendisiyim, ben network diyorum. plc'yi tekniker, teknisyen, elektrikçi bile öğrendi, maaşlar diplerde.

Eğer bütün modülleri, sürücüleri ileri düzeyde kullanmayı öğrenmezsen pano montaj elemanından hallice olursun. Eğer şehirlerarası çalışan bir firmaya girersen ertesi gün hangi şehirde uyanacağını bilemezsin...

Gerçekten uzman mertebesine erişip şansına hakkını veren bir firmaya girersen ihya olursun ama çok düşük bir ihtimal.

Yurtdışına makina üreten bir firmaya görüşmeye gittim, plc işlerini fabrika sahibinin makina mühendisi oğlu yapıyordu...s7-1200/1500 kullanıyorlardı, gsm modül ve hmi kullanmayı bilmiyorlardı, istediğim maaşı söylediğimde yüzlerindeki ifadeyi hala unutmuyorum, asgari ücret mi düşünüyorlardı acaba...
  • kimlanbu  (19.08.17 19:01:49)
Stajımı İzmirde epey hızlı çalışan bir otomasyon firmasında yaptım. Stajın ikinci haftasında bir adam geldi teknik lise mezunu yemiş bitirmiş siemensi beckhoffu kendisi web visual studioda custom scada tasarlayıp 3g modülünü siemense falan bağlıyor akıllı kod yazıyor. Networkde de böyle insanlar varsa o maaaşlar kuş olur. Firmadaki çalışanlar da şirket de profil olarak tırt ötesiydi. Hiç hoşuma gitmedi gerçekten. Sanki network de bilgisayarcıların plcsi gibi geldi. Nasıl ki her fabrikada bir panocu var bir tane de ITci var. O yüzden ikisini sordum. Network ucu güvenliğe ya da farklı alanlara gidebildiğinden bana daha az sıkıcı görünüyordu sormadan önce de bu kanaatteydim. Cevaplar için teşekkürler. Daha detaylı anlatan, başka alan öneren olursa onlara da şimdiden teşekkürler.

  • Batuhanolabilir  (19.08.17 20:36:48 ~ 20:44:54)
Network

  • gazozailacatmauzmani  (19.08.17 20:42:09)