Visesiz Diğer Ülkelere Geçiş

Merhaba,

Diyelim ki Alman Schengen vizesi aldım ve uçakla Almanyaya gittim.

Sonra diğer Avrupa ülkelerine tren ya da kara yolu ile gidilebiliyor mu? Eğer gidiliyorsa diğer ülkeler pasaport kontrolunu nasıl yapıyor?

Bir de Avrupada schengen dahil olmayanlara karayolu ile geçmek münkün mğ?

Saygılar

"Sonra diğer Avrupa ülkelerine tren ya da kara yolu ile gidilebiliyor mu?": Diger Schengen ulkelerine evet. Her Avrupa ulkesi Schengen'e dahil degil

"Eğer gidiliyorsa diğer ülkeler pasaport kontrolunu nasıl yapıyor?": Schengen ulkesinden diger Schengen ulkesine geciyorsaniz pasaport kontrolu olmuyor. En azindan ben kara, demir ve havayoluyla giderken hic denk gelmedim

"Bir de Avrupada schengen dahil olmayanlara karayolu ile geçmek münkün mğ?": Mumkun. Tabi gececeginiz ulkeden de vizeniz olmasi lazim
  • crown  (16.08.17 21:28:21)
schengen içinde gez dolaş, pasaport kontrolü yok... bildiğin yol, yol kenarında da bir tabela o kadar.

schengen dışını bilmiyorum.
  • late viper  (16.08.17 21:30:43)
evet shengen ülkelerinde eliniz kolunuzu sallayarak gezebilirsiniz,
o bölgede pasaport kontrolü nadir oluyor hatta hiç olmuyor almanya fransa arası istanbul ankara arası gibi

shengen olmayan ülkelere geçeceksen pasaport kontrolü ile geçersin ama dikkat et diğer geçtiğin ülkenin vizesi mutlaka olsun sende yada tc ye vize uygulamayan ülkelere geç.
  • basond  (16.08.17 21:31:02)
Evet gidilebiliniyor. Pasaport kontrolü yapılmıyor, sınırlar açık. Ancak arada, polis durdurup, pasaport sorabilir, ama bu çok nadir olur. Mesela Macaristan'dan Schengen alıp, orada Çekya'ya, oradan da Almanya'ya geçmek vs mümkün.

Schengen'e dahil olmayanlar için ayrıca vize almak gerekir. Mesela, Fransa'ya gidip, oradan da trenle İngiltere'ye geçeyim gibi bir durum olmaz.
  • agluna  (16.08.17 21:31:29 ~ 21:32:14)
teşekkürler cevaplar için.

son dönemde almanya başka ülkeden alınmış schengenle hava yolu ile ülkeye girmeye müsade etmiyormuş diye okuyunca acaba bu durum kara yolu için geçerli midir diye sormak istedim
  • Mehmet Ersoz  (16.08.17 21:59:15)