Ürün iadesi hk.

Satın aldığımız ama henüz kullanmadığımız ürünü başka yerde daha ucuza gördüysek iade edebiliyor muyuz? Annem bir mutfak aracı almış mağazadan, garantisi falan var. İnternette 250 tl daha ucuza gördük. Bu gerekçeyle iade şansı var mı?

mağazanın iade politikası izin veriyorsa edersin, yok mağaza iade almıyorsa edemezsin.

edit: aşağıda tüketici hukuku uzmanları damlamış yine söke söke iade edersin diyorlar. görerek satın aldığın ürünü eğer mağaza iade almıyorsa iade edemezsin nokta. ürün ayıplıysa elbette değişir ama olayda keyfi iade isteği var.
  • loser blueser  (14.08.17 15:46:29 ~ 15:56:42)
kurumsal bir mağazaysa, sorunsuz ve "hiçbir neden belirtmeye gerek olmaksızın" iade edebilirsiniz. 15 gün içerisinde sanırım bu detay ve ürünün kullanılmamış, orijinal ambalajında ve satış fişiyle birlikte.

klasik esnaf mağazasıysa, tüketici hakem heyetine kadar giderek yine iade edebilirsiniz. muhtemelen geri almak istemeyeceklerdir. öyle bir uygulamamız yok, değişim yapabiliriz falan diyeceklerdir.
  • runagain  (14.08.17 15:47:06)
Gerekçeden önce, alışverişi yaptığınız mağazanın iade politikası önemli. Bildiğim kadarıyla görülüp alınan ürünlerde hata yoksa iade almıyorlar ama bazı zincir mağazalar müşteri memnuniyeti adına daha esnek oluyor.

  • manuel mandalina  (14.08.17 15:47:15)
Tüketici koruma derneğini ara en sağlamı benim bildiğim bir hafta içinde oluyor

  • _k_u_z_g_u_n_  (14.08.17 15:50:17)
cok net bilgi veriyorum, yoruma acik degil. magazadan alinan urune yasal olarak hicbir iade yolu taninmiyor. ancak, aldiginiz magaza politika olarak belli zaman periyotlarinda, belli sebepler gostererek ya da hic sebep istemeyerek iade alabilir.

lutfen her seyde tuketici hakem heyetine kosmak uzere gazlamayin kendinizi. tuketici hakkini savunucaz derken hakki olmayan taleplerde bulunan binlerce insan var.
  • i drive the hearse  (14.08.17 15:54:19)
bir mutfak gerecini, 15 gün içerisinde koşulsuz iade edebilirsiniz.

mağazanın dünya görüşü, ilkesi, politikası, felesefesi değil "yasalar"dır geçerli olan. tüketiciyi koruyan yasalar belirler süreci.

fişiniz ve orijinal ambalajındaki ürünle birlikte mağazaya gidip iade etmek istediğinizi belirtirsiniz. diretirlerse, haklarınızı bildiğinizi söylersiniz. yine de iade almazlarsa tüketici hakem heyetine gider iade edersiniz her türlü.
  • runagain  (14.08.17 15:54:35)
mağazadan görülerek satın alınan ayıpsız ürünün 15 gün içinde iadesini yapabileceğimiz gösteren yasa nerede?

  • elorelia  (14.08.17 15:56:24)
iade yolu taninmiyor derken, urunun ayipli oldugu durumlari falan bahsetmiyorum tabii. keyfi sayilabilecek durumlar.

  • i drive the hearse  (14.08.17 15:58:51)
runagain sallamış, öyle bir yasal düzenleme yok. herhangi bir şeyin (mesela kanun) var olduğunu iddia ediyorsan çıkarır gösterirsin yahu 50 defa var var yazmanın ne anlamı var??

diğer kişiler+1
  • nrmnm  (14.08.17 16:07:03)
6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun 18. maddesi.

hepiniz mi esnafsınız :)

guguk ltd şti'nin filozofiyası bir ölçü değildir, kanun bir ölçüdür!

ayıplı olması şart değil! 15 gün demişim, düzeltiyorum... 7 gün içerisinde iade edebilirsiniz ve "hiçbir" gerekçe de öne sürmek zorunda değilsiniz!

mal ayıplıysa süre 7 gün değil.
  • runagain  (14.08.17 16:17:12)
Madde 18 taksitli satış için geçerlidir diyor, ve bu taksitli satış tanımı kredi kartını kapsıyor mu emin değilim. Yine bu maddenin 3. fıkrası çok önemli, çünkü bir çok insan kullandığı ürün için kendinde iade hakkı görürken bu madde aslında kullanılmış ürünün iadesini imkansız kılmış:
"(3) Satıcı cayma süresi içinde malı tüketiciye teslim etmişse tüketici, malı ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir; aksi takdirde tüketici cayma hakkını kullanamaz. Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile hizmetin ifasına başlanan hizmet sözleşmelerinde de tüketici cayma hakkını kullanamaz."

Kendi yorumum eğer bu maddeye uygunsanız yani taksitle falan alınmışsa şansınızı deneyebilirsiniz.
  • atom karincanin torunu  (14.08.17 16:27:02)
@runagain 18. madde taksitle satış için geçerli. (kredi kartına taksit, bu maddenin uygulama alanına girmiyor)

mağazadan alınan ürün ayıplı çıkmadıkça iade edilemez.
  • signore  (14.08.17 16:32:16)
Koşulsuz iade şatları uzaktan alışveriş (internet, telefon vb.) için geçerli. Mağazadan alınan ürünün kanunen iadesi var diye bir şey yok.

  • himmet dayi  (14.08.17 16:45:43)
kanunların bir "amacı" vardır, bir de "ruhu"... ne demektir bu? bu kanun nedir, maksadı nedir? adından da anlaşılacağı gibi amaç; "tüketiciyi korumak"tır! bahse konu 18. maddenin amacı da "cayma hakkı"nı düzenlemek ve korumaktır. nasıl, "tüketiciyi korumayız", nasıl "cayma hakkı"nı kadük ederiz diye yorumlanmaz!

taksitli satış, uzaktan satış vs gibi düzenlemeler var kanunda. evet mağazadan peşin parayla aldığınız ürünle ilgili yasada açık bir düzenleme yok. kredi kartıyla aldıysanız iade edebilirsiniz bence.

elbette ürünü haşat edip götürmeyecek... orijinal kutusunda, temiz ve fişiyle birlikte gidecek.

önemli olan şu bu değil... kanundaki çok açık bir boşluğun, üstelik adı "tüketicinin korunması" olan bir kanunun ve yine "tüketiciler tarafından" tüketici aleyhine yorumlanması şaşırttı beni.

kanunlardaki açıklardan ihya olan o kadar zengin, güçlü insan var. kanunlardaki açıklardan yırtan o kadar hırsız,katil var! ve burada neredeyse tefe konulacağım, linç edileceğim; bir tencereyi, tavayı (mutfak aracı) iade edebilirsiniz dedim diye!

bu kadar esnaf olmayın. bu kadar zalim olmayın. bu kadar stockholm sendromuna düşmeyin.

bir kadınla bir erkek arasında bir meseleyi duysam, (elbette bir çıkarımda bulunmam hemen ama) kafadan kadının tarafında 1-0 önde başlarım. sonrasında bakarız, görürüz kim haklı kim değil. bir çocukla bir herif, bir zenginle bir fakir, bir mazlumla bir mağrur... ezilenin, zayıfın yanında dururum kafadan. ha sonradan o çocuğun o herifi mağdur ettiği ortaya çıkabilir ortaya. ama ben öncelikle o kadını, çocuğu korumaya alırım, ötekini de izole ederim gerçek ortaya çıkana kadar.

ajitasyon yapmak için yazmıyorum!

kanunda açık açık "cumhurbaşkanı tarafsızdır" yazıyor muydu? e nasıl yorumlandı? sözde, milletin yanında tarafmış da breh breh...

kanunda açık açık "mühürsüz zarf ve oy pusulaları geçersizdir" yazmıyor muydu? e nasıl yorumlandı? efendim, seçmenin oy kullanma hakkını kaybetmesine neden olabilecek vs vs

bir tencere tava için bu kadar kanun da kanun demeyin... kanun var ama kanun da boşluk da var. ve adı "tüketicinin korunması" olan bir kanundaki boşluk, pekala tüketici lehine kullanılabilir, kullanılmalı!

vurun runagain'e sorun değil de, bu kanun dediğiniz şey yoruma açık. bunun özü de kanunun ruhuna, amacına bakmaktır. ve her zaman sanık, mağdur, tüketici...'den yana yorumlamaktır esas! evrensel ilke budur!

edit: kanunu okudum da yazdım ünlem ünlem !

düğünden önce gelinlik alıp düğün sonrası iade etmek değil konu. ferrari alıp iade etmek de çok zekice bir örnek... ürünü paramparça iade etmekten de bahseden olmadı.

kötü niyet ya da hakkın kötüye kullanılmasıyla ilgili milyon tane saçma örnek verebilirsiniz. olayı sulandırmaktan başka bir şey değil.
  • runagain  (14.08.17 17:07:32 ~ 17:12:53)
ne bos yapiyosun haci sen? donanimhaber olucusu ayarindaki tuketiciyi hic kimse olarak sevmiyoruz. ben de tuketiciyim, yasal olarak olmayan bir hakkin oldugunu iddia eden insanin 1 kurusunun bile pesinde kosan ve tahminen cirkeflikle isini hallettirmeye caliscak bir insan oldugunu dusunuyorum ve bu bende inanilmaz bir antipati uyandiriyor.

kendinin azcik farkinda olsan, sana bu kadar laf eden insana stockholm sendromlu diyemezsin. ulan insan bir saniye dusunur "10 tane farkli insan karsi cikiyorsa bir dayanaklari vardir." diye. bu nasil, ne kadar sacma bir ozguven ki hala paragraf paragraf kendi hakliligini anlatmaya calisip bir de stockholm sendromlu diye asagilamaya calisiyorsun gercekten asla anlayabilecegim bir kafa degil.
  • i drive the hearse  (14.08.17 17:15:17)
@i drive, sakin...

10 tane farklı insan atar gider yaptı diye hangi düşüncenden vazgeçtin sen?

gayet makul gerekçelerim var "paragraf paragraf"

bahsettiğim şey "hukuk", kanun değil!

suimisal, misal değildir! ferrari almış da iade etmek istemiş, ayakkabıyı parçalamış iade etmek istemiş, gelinliği düğünden sonra iade etmek istemiş... bunlar örnek değil! akıl sahibi herkes bilir ki bunlar kötü niyettir, istismardır ve konuşulan konuyla da ilgisi yoktur.

dediğim çok açık: taksitle aldıysanız iade edebilirsiniz. değilse de kanunda boşluk var, bunu kendi lehinize kullanabilirsiniz. bitti!

okuduğunun azıcık farkında olsa bir insan, orada anlatılmak istenenin ne olduğunu anlamaya çalışır. hadi anlamadı, özetini okur. kabul eder/etmez, o kendi bileceği iş.
  • runagain  (14.08.17 17:22:59)
mağazadan tava alan, bir tüketicidir. internet üzerinden tava alan, bir tüketicidir. internetten tava alanın iade/cayma hakkı düzenlenmiş kanunda, mağazadan tava satın alan tüketicinin iade/cayma hakkı düzenlenmemiş! "bu" "bir" "boşluk"

o kanunun bir anda oluşmaması, 50 defa değişerek bugünkü haline gelmesi, kanunda boşluk olmadığı anlamına gelmez!

kanunda boşluk yok demek, milyar dolarlık sektörün kanununda boşluk olmaz zaten demek "hamamda eşcinsellik olmaz" demekle aynı şeydir. cin ali kitabı bile okumamış olmaya, bir çizgi film bile izlememiş olmaya tekabül eder.

demagoji değil yaptığım, yaptığım şey, ilkesel duruşumu belirtmek ve bununla olup biteni yorumlamak. çok sade aslında...

ciddi ciddi ferrari üzerinden gideceksin :) polo :) lada olmaz mı mesela? yahu araç alım satımından bahsetmedik. bahse konu olan şey bir mutfak gereci. ya tencere ya tava... bu örnek olmadı, bunu kabul etmelisin.

duyduğum değil, okuduğum bir kanun maddesini, akıl sahibi bir insan gibi yorumluyorum.
uzmanlık alanında iş bilmeden çalışan çok memur var. çok gördük. öyle biri değilsen üzerine alınacak bir şey yoktur. yorumlarımdan alınan hiç kimsenin de alınmasına gerek yoktur, bahsedilen şeyler kendisinde yoksa.

bu çarpım tablosu değil. bu hukuk! bilmek değil, bir ilke sahibi olup, akılcı bir şekilde bakmakla ilgili konuştuklarım. evrensel hukuk benim bahsettiğimdir.
  • runagain  (14.08.17 17:41:30 ~ 17:42:42)
hahaha hihihi ama orada mesafeli satışlar, sözleşmeli satışlar, konut vs vs diye bir sürü başlık var. bunlar "olgu"dur, "olay"dan bahsetmez. tek tek emzik satışları, çanta satışları diye başlık olmaz.

lütfen ferrari diye, hahaha diye, teknede şurada burada alışveriş diye sulandırmayalım.

"o" madde, mesafeli/taksitli satışlşarı düzenliyor. ben de "peşin/mağazadan" yapılan satışları düzenleyen bir madde yok, boşluk var diyorum. bunu anlaması neden bu kadar zor?

hahaha hihihi, ferrari, teknede satış/amuda kalkıp satış diye sulandıracağınıza...

kanunun amacı iki tarafın ilişkilerini düzenlemek, kanunun adı "tüketicinin korunması"... türkçe!
  • runagain  (14.08.17 18:12:44)
runagain ilk mesajında koşulsuz 15 günde iade edersin yazmıştı. sonra nasıl oldu ise taksitli satış oldu, 7 gün oldu vs vs. bişey bilmiyosun, insanları yanlış yönlendirme bari. bildiğini sandığın şeye kılıf uydurmaya çalışıyosun sadece. buradan görünen o.

  • elorelia  (14.08.17 18:17:37)
çok lak lak dönmüş ama görerek aldığın malın iadesi olayı tamamen satıcıya kalmış. Aksini söyleyen yanılıyor.

  • zimbirik  (14.08.17 18:55:58)
bazı web siteleri en ucuz fiyat garantisi vererek bu durumda farkı karşılıyor.

  • gazozailacatmauzmani  (14.08.17 19:08:12)
Loser blueser +1

  • freetakilir  (14.08.17 21:37:06)
Vay vay vay... neler dönmüş ya :) cevap veren herkese teşekkürler. Sonuç olarak dükkan sahibinin inisiyatifine kalmış, onu anladım.

  • curukturpkokusu  (14.08.17 22:16:07)
ne kadar anlayışsız, kapalı, kaba saba yorumlar var öyle.

ilk yorumumda " 15 gün içerisinde sanırım bu detay ve" demişim. "sanırım" demişim, türkçe de mi bilmiyorsunuz? halâ, önce böyle dedi sonra şöyle dedi diye yazarken, insan hiç ne yazıldığına bakmaz mı? insaf etmez mi bunları döşenirken?

var mı aramızda atom mühendisleri, ordinaryus hukuk profesörleri, tıpta aşmış abiler ablalar vs...

her çeşit soru soruluyor ve insanlar yorum yapıyor. eksik de olabilir, yanlış da olabilir. ilk başta "sanırım" demişim! "sanırım"ın manasını bilmiyor muyuz?

ilk yorumumum düzeltilmemiş/değiştirilmemiş. orada öylece duruyor. çok mu sorunluyuz ya? bu kadar nefret, bir iade muhabbetinden mi?

ki, mantıken mesafeli düzenlenmiş, sözleşmeli düzenlenmiş... arkadaşlar mağazadan satışlar düzenlenmemiş! yalan mı? düzenlenmiş mi? bu ne sinir, ne tahammülsüzlük? sanki "ben bunu dedim uyacaksınız sefiller" demişim gibi...

iyade miyade yok tamam. alırsanız ekime almazsanız kasıma. ne kadar laf anlamaz insan varmış...
  • runagain  (14.08.17 22:19:00)