kazanç kaybı talebi

merhaba,
4-5 ay önce yaptığımız trafik kazası sonrası bu hafta "ilamsız takipte ödeme emri" isimmi bir belge geldi.
çarptığımız araç kiralık araç olduğu için kazanç kaybı- iş durması bedeli ismi ile 900TL lik bir bedel talebinde bulunuyor.
bu bdedlin yarısı avukatlık ücreti ve dosya masrafı.

firma benimle iletişime geçmeden direkt olarak bu şekilde bir bedel talep edebilir mi ben bu bedelin tamamına yada en kötü avukatlık masraflarına itiraz edebilir miyim?

merhaba 7 gün içinde itiraz etmeniz gerekiyor. aksi halde kesinleşir. ancak siz itiraz ettikten sonra onlar itirazın iptali davası açıp haklılarsa kazanabilirler, o zaman o davanın vekalet ücretini harcını falnını da ödemek zorunda kalabilirsinizz

  • fosforlu cevriye  (14.08.17 10:36:21)
saçma bir durum.

lüks sınıf kiralık bir arabaya çarpsak ve araç 10 gün yatsa 10 bin tl para mı isteyecekler.

bir avukat ile görüşün.
  • nutellali balik ekmek  (14.08.17 11:43:09)
niye saçma olsun? adamın suçu yokken gidip çarpmışsanız ve hasarın tamiri süresince zarara uğramışsa bu bedeli talep etmesi normal. buradaki tek sorun alacaklının anlaşma yolun gitmemesi olabilir.

ayrıca, çarptığınız aracın tamirinden dolayı, 2 yıl içerisinde, borçlar kanunu'nun 122.maddesi gereği değer kaybı davası açma hakkı her zaman saklıdır.

www.mevzuat.gov.tr
  • altinci nesil caylak  (14.08.17 11:53:13 ~ 11:53:37)
@altinci nesil caylak, hadi adam tamir süresince zararı oldu.
ancak bunu neden direkt olarak icraya veriyor.
bununla alaklı gelip benimle neden uzlaşma yoluna gitmiyorlar?
450TL lik zararı için 900TL ödüyorum bu yüzden

benim zararım ne olacak?
ben de bununla alakalı bir icra talebinde mi bulunayım.
  • €xpolerer  (14.08.17 12:06:20 ~ 12:08:57)
İyi de senin kaskon yok mu ki?

  • goodman  (14.08.17 13:09:15)
şimdi firmanın buna hakkı var, ama dava yolu ile tahsil etmesi iyiniyet göstergesi olmamış.

şimdi asıl ne yapmak istiyorsunuz, orası önemli. 900 tl ödeyip kurtulmak mı, yoksa uğraşmak mı?

öncelikle itiraz edip yürütmeyi durdurun ve uzlaşmak için firma ile görüşün derim.

uğraşmak istiyorsanız bir kaç yöntem deneyebilirsiniz, ama garantisi olmadığını söyleyebilirim. kiralık aracın kaskolu olup olmadığını, tamirde kaç gün kaldığını, araç tamirdeyken ikame araç alınıp alınmadığını araştırabilirsiniz. kiralayan firma tamir süresince ikame araç alıp kullanmışsa, üstüne sizden para talep ediyorsa haksız kazanç talebine girer. burada kiralık araç için ikame araç kullanılıp kullanılamayacağı konusunda yeterli bilgim yok maalesef. aracın kasko sözleşmesini temin edip sigorta şirketi üzerinden yürüyebilirsiniz.

not: kazanç kaybının her türlü kasko kapsamı dışında olduğu konusunda yargıtay kararı var : www.trafikci.biz

www.sigortamedya.com.tr
  • altinci nesil caylak  (14.08.17 13:11:31 ~ 13:21:18)
@goodman kaskom var ancak ne kasko ne de sigorta kazanç kaybını karışlamıyor.

@altinci nesil caylak: benim derdim aslında en fazla kazanç kaybım dediği bedeli ödemek.
aslında dediğin yöntem ile onu da araştırmak lazım. ancak o işlere koşturacak vaktim yok.
ben avukat ve dosya masrafından kurtarabilir miyiz onun derdindeyim.
  • €xpolerer  (14.08.17 16:33:18)