berlin için to do list

cancişler

bikaç gün sonra berlin'e gidiyoruz 3 tane sap.. berlin'i bilen, daha önce gitmiş olan canlar varsa tavsiye verebilirler mi şu yapılır bu yapılır diye? aa şunu yaptın mı ya da şuraya gittin mi sorularının hepsine evet demek istiyorum, 1 hafta kalıcaz.

bi de ordan prag'a ya da başka biyere geçmeye ne diosunuz?

thanx a lot

ps: üstte kalırsa pek memnun oluruz berlin'e giden sözlükçüler had safhada

sözlükteki berlin başlığına bakınız ayrıca (bkz: #17755556) hadi yine iyisiniz :)

Brandenburger Tor tarafını gezerseniz yeterlidir turistik bölge orası zaten..
berlin tv kulesi olabilir..ücretli yanlız yanlış hatırlamıyorsam kısı bası 10 yuro fala..

öyle işte..
  • kreider  (22.01.10 22:00:00)
Annemleri gezdirirken liste yapmıştım, gelecek misafirlere lazım olur diyerekten. buyrunuz efenim, görülecek yerler:

* Brandenburg Kapısı
* Potsdamer Platz (Potsdam Meydanı)
* Berliner Fernsehturm; (Televizyon kulesi)
* Alexanderplatz
* Pergamon Museum; Bergama Arkeoloji Müzesi
* Aquadom & Sea Life Centre; akvaryum ve deniz müzesi
* Schloss Bellevue; Bellevue Sarayı (aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'dır)
* Bundeskanzleramt; Başbakanlık
* Siegessäule; Zafer Sütunu
* Kaiser Wilhelm's Gedächtniskirche; Yıkık Kilise (savaşta zarar görmüş anıtkilise)
* Judisches Museum; Yahudi Müzesi
* Brandenburger Tor; Brandenburg Kapısı
* Reichstag\Bundestag; İmparatorluk Meclisi / Federal Meclis
* Gendarmenmarkt; Jandarmalar Meydanı
* Checkpoint Charlie Mauer Museum ;Berlin duvarı ve Checkpoint Charlie sınır kapısı ilgili tarih müzesi
* Berliner Dom; Berlin Katedrali
* East-Side-Gallery; Berlin Duvarı - Barış Anıtı ¬+ Oberbaumbrücke -köprü-
* Holocaust-Mahnmal; Holokost (Yahudi Soykırımı) Anıtı
* KaDeWe(Kaufhaus des Westens); alışveriş merkezi
* Berliner Rathaus (1991'dan önce Rotes Rathaus); Kırmızı Belediye S arayı
* Bundeskanzleramt; Başbakanlık
* Neue Synagoge Berlin; Yeni Sinagog
* Treptower Park - Rus Parkı
* Rus Anıtı
* Kreuzberg – Türk Mahallesi

Prag olayını da imkanınız varsa mutlaka yapın derim. www.berlinlinienbus.de Zira biz vakt-i zamanında bu firmadan erken bilet almış, Berlin-Prag yolculuğunu gidiş dönüş 50 yuroya çıkarmış idik. Ama orda bir hafta çok sıkılabilirsiniz, bence 2-3 gün ideal.

İyi gezmeler...
  • martha  (23.01.10 00:16:30)