Besin değeri ve kalori aynı şey midir?

Besin değeri açısından düşük ama kalori açısından yüksek bir besin olabilir mi? Bunu yersek kalori almamıza rağmen besin değeri almadığımız için doymamız zorlaşır mı? Örneğin abur cuburların hepsi yüksek kalorili fakat besin değeri açısından çok yetersizler sanırım.

Besin değeri; yemeğin içindeki makrolar ve mikrolar, kalori de bunların sahip olduğu enerji miktarıdır. Abur cuburlar yüksek kalorilidir ama besin değerleri makro açısından fakirdir, basit şeker gibi yüksek glisemik indeksi maddeler barındırır, o nedenle doyurucu olmaz.

  • angelus  (01.08.17 22:06:00)
Besin değeri denince vitaminler, mineraller, omega 3, lif, esansiyel aminoasitler vs akla gelir.

Kalorinin yüksek olması besin değerinin yüksek olması anlamına gelmez.

Bira, kola, şekerlemeler vs hepsinde çılgın deli dehşet kalori var ama başka hiçbir sikim yok
  • bos gezenin bos ustasi  (01.08.17 22:12:23)
Besin değeri gıdanın içinde ne kadar karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, mineral olduğudur. Kalori değeri ise miktara göre yağın, karbonhidratın ve proteinin vücutta sindirilmesi ile ne kadar enerji elde edildiğidir. Besin değerinin yüksek olması içeriğinin zengin olmasıdır. Yani ne kadar çok çeşitli protein, aminoasit, yağ, vitamin, mineral, karbonhidrat barındırıyorsa o kadar zengindir.

  • curukturpkokusu  (01.08.17 22:21:37)
İhtiyacını karşılamamak dışında abur cuburların çoğu yüksek glisemik endeksli ıvır zıvır olduğu için seni daha çabuk acıktırır. Bu da seni kısır bir döngüye sokar.

  • arnold schwarzeneger  (02.08.17 11:06:16)