tv türkiyeye neden bu kadar geç geldi

back to the future'da marty 1955'e döndüğünde anesinin ailesinin tv izlediğini görüyoruz.yani ozamanlarda yeni yeni tv gelmiş evlere.bizde ise 1975-80 arası gelmiş.tam 30 yıl geç gelmesinin nedeni ne?

"14.08.1966 'da TRT kapalı devre televizyon eğitimi yayınları başladı.
16.01.1967 'de TBMM Bütçe Komisyonu üyeleri için özel kapalı devre televizyon yayını yapıldı.
01.10.1967 'de Ankara Televizyonu'nun teknik deneme yayınları başladı.
31.01.1968 'de TRT Ankara Televizyonu deneme yayınlarına başladı.

Ülkemizde ilk televizyon yayınlarım, İstanbul Teknik Üniversitesi başlattı. Yayınlarla ilgili çalışmalara 1950 yılında geçildi. Projenin uygulama alanına girmesi, verici cihazlarının gelmesi 1952'de tamamlandı. Aynı yıl da yayına geçildi. Yayınlar, cihazların yetersiz oluşu ya da tahsisat yokluğu nedenleriyle daha çok
stüdyo çalışmalarıydı."

detaylı bilgi için: www.zamanindegeri.com

senin dedigin yıllarda yaygınlasmaya basladı, bu gecikmenin sebebi de muhtemelen ekonomi olsa gerek.
  • rahip janick  (31.07.17 01:31:02 ~ 01:33:10)
3g denilen teknoloji 2009'da geldi. tv erken bile gelmiş :) onlarca gelişmemiş ülke birkaç yıl önce kullanmaya başlamış, buraya yıllar sonra geliyor bu kadar önemli bir şey mobil açıdan. Geldiği dönem yaptıkları reklam geldi aklıma, o da ayrı bok.

şimdi baktım avrupadan 6 yıl sonra gelmiş, bu devirde muazzam ya. 1900'lerde 20 yıla falan denk gelir gibi bir şey.
  • christopher nolan  (31.07.17 01:42:13 ~ 01:44:07)
@rahip ben amerikada yaygın olduğu zamanı yazdım amerikaya çok daha önce geldi zaten.yani nerden baksan 30 yıl gecikme var

  • follow rivers  (31.07.17 01:45:20)
@christopher nolan evet haklısın ama sorsan tüm dünya bizi kıskanıyor :(

  • follow rivers  (31.07.17 01:47:20)
renkliyi mi satsak renksizi mi diye düşünürken geç karar verdiler.

  • rhan  (31.07.17 01:55:36)
özür dilerim, anlayamamışım.

baktım şimdi, amerika'da 1928'de, ingiltere'de 1929'da, almanya'da 1929'da vs. yapılmış sanırım ilk yayın.

ülkenin uzun süre işgal altında olması, savaşların bu topraklarda yapılmış olması vs. diyeceğim ama pek tatmin edici değil. belki televizyona sıra gelememiştir diyecegim buna karşın 60'lar yine de çok geç. tatmin edici bir cevabım yok acıkcası.
  • rahip janick  (31.07.17 01:58:17)
önce fabrika, iş falan diye bir düşünceyle bence. televizyon da nedir ki olmasa da olur, diye düşünmüşlerdir. ondan daha önemli şeyler dururken. mesela yol, su, elektrik, sabit telefon...

üşendim şimdi aramaya ama yakın zamana kadar halâ yolu, suyu olmayan köyler haber oluyordu. 80'lerde birçok köy, kasabaya yol elektrik, yol, su, telefon ulaştı. 90'larda da halâ bunların hepsi ya da bir ikisinin olmadığı yerler vardı.

80'lerde özal, otomatik telefon olayını başlattı. ondan önce bir yeri aramak için santrali arayıp bağlatmanız gerekirdi. ptt, netaş, teletaş o zamanın devrimci objeleriydi.

5G varken, 4.5 G'ye geçmemizi de bu kategoride değerlendirebiliriz.
  • runagain  (31.07.17 02:35:12)
Once Avrupa kullanir sonra Orta Dogu'ya gecer.

  • Traveller  (31.07.17 08:48:29)