Konut Kredisi Erken Ödeme

Konut Kredimi erken kapatmak istiyorum. bu işlemi daha önce yapanlar faydalı-yararlı olup olmadığına dair bilgi verebilir mi?

5 yıllık çekmiştik 2 yılı kaldı. aylık ödeme 1500. kar eder miyim yoksa değmez mi?

bir de bütün bankalar bu işlemi yapıyor mu?

Evet yaparlar. Fakat ödeyeceğiniz miktarın %2 si kadar ceza ödemeniz gerek. Ayrıca siz çoktan faizin çoğunu ödemişsinizdir, şu halde çok gereksinim yoksa elinizde nakit tutup yatırım yapmak daha mantıklı.

  • vampir akrep  (30.07.17 22:06:37)
5 yıl önce muhtemelen düşük faizle çekmişsiniz. 3 yılda faizin cogunu tahsil etmişlerdir, geri kalanın cogu ana paradır. finansal açıdan şu saatten sonra kapatmak mantıksız olur.

  • nuisance  (30.07.17 23:13:26 ~ 23:13:38)
5 yıl öncekinin faizi şimdiden çok daha yüksekti. biz 1.05 gibi çekmiştik şimdi faizler 0.88 civarında. 60 bine 90 bin gibi bir dönüşü vardı nerdeyse 1.5 katı.

internetten hesapladığımda 5 bin tl karda gözüküyorum ama bankaya gidince işler değişir mi? erken ödeme cezası da 607 lira olarak görünüyor
  • yüzyıllık yalnızlık  (30.07.17 23:21:56)
finansal açıdan:

1. "faizin çoğunu ödemek" diye bir şey yok. faiz çoktu çünkü anapara da çoktu.
2. krediyi erken kapamak geç kapatmaktan iyidir diye bir şey de yok. faiz sabit zira.
3. kredi erken kapatılarak "kar" elde edilemez. anapara erken ödenirse, daha az faiz işler. ödemeyi planladığınız faiz cebinizde kalır. buna kar denemez. olsa olsa tasarruf denir.

burada tek bakacağınız şey şu olmalı: elinizde krediyi kapatmak için bekleyen para ile, krediyi kapatmazsanız, ne yapacaksınız? ilk akla gelen şey mevduat o nedenle de kredi faiziniz net mevduattan yüksekse, kapatın gitsin. birbirine çok yakınsa (mesela 1.05 ise), kapatmasanız da olur, acil durum için likidite elinizde kalmış olur.
  • 507  (30.07.17 23:37:24 ~ 23:39:41)
Kredi dökümüne bakarsanız dendiği gibi faizin çoğunu ilk yıllarsa alıyorlar daha sonra ana paranızı. Yani pek bir avantajı olmayacak gibi yine de bankaya gidip sorarak öğrenin. Ona göre ne yapacağınıza bakarsınız

  • cemallamec  (30.07.17 23:55:26)
tahminim 4bin tl felan geri alabilirsiniz. nakit paraya ihtiyacınız yoksa kapayın. fakat normal şartlarda 2 yıl vadeli bu kadar nakiti 4bin tl faizle alamayacağınız bilin demek istedim.

  • nuisance  (31.07.17 01:42:23)