Biri üstüme motivasyon atsın

Merhaba,
Yüksek lisans tez dönemindeyim. Mayısta yetişmez diye Eylül sunumuna bıraktım rahat rahat yaparım dedim, mayıs başında bisiklet kazası geçirdim. Ameliyat oldum 1.5 ay kolum askıda kaldı. Bu arada İstanbul'da kaldım, iyi güzeldi koluma rağmen, arkadaşlar hava falan. Şimdi geçen hafta bulunduğum ülkeye döndüm ders çalılayım artık diye 2.5 aydır bişey yapmadım ve 2 ay kaldı. Okulda şu an kimse yok, hava yağmurlu geldiğimden beri, ben üşüttüm. Hiç ders çalışasım, motivasyonum yok :(
Çok uzun da ara verdim zaman da daralıyor.

Ne yapabilirim? Bir an evvel tezde ilerlemem ve eylülde bitirmem lazım. Daha uzatmak istemiyorum. Sonra da iş bulucam umarım. Var mı şöyle motivasyon tavsiyeleriniz? :/

Teşekkürler

Not: Maalesef kolumdan ötürü spora çok uygun değilim.

Tezin yalnız adı tez, kendisi uzun ve sancılı bi süreç ve hepimiz benzer şeyleri yaşadık, yaşıyoruz. Ben tıkanınca bi dönem terapiye gitmiştim. Sana önereceğim; toptancı düşünme, şu tarihe kadar bitirmem gerekiyor vs diye. Her gün 10 dk da olsa başına oturucam, bi sayfa okusam/yazsam kardır diye düşün. Devamı gelir.

  • manuel mandalina  (21.07.17 16:24:41)
@blue serenity bir şeyi gizlemiyorum, sadece isim belirtmem gereksizdi o yüzden belirtmedim.
Tavsiye için teşekkür ederim.

  • senolll  (21.07.17 16:34:20)
Şu süreli çalışma tekniklerini deneyebilirsin belki. Pomodoro falan. Bende işe yaramıştı bir ara. Normalde oturup odaklanamam belki o kadar ama süre olunca basindan kalkmiyordum. Birkaç tur bitirince bi bakıyorsun ilerlemişsin.

  • aquarium  (21.07.17 17:28:23)
otur ve dizgiyi gozetmeden yazmaya basla.

dunyanin en klasik tavsiyesi; once basliklari yaz. sonra icini doldur.

ikinci en klasik tavsiye; problem tanimindan basla en sona da literatur arastirmasini birak.

yapistir aga elini korkak alistirma.
  • alperz  (21.07.17 17:33:04)
Motivasyon istemek ve motivasyon beklemek çalışmanın en büyük düşmanıdır. Motivasyonu bekleme, şevklenmeyi bekleme. Üşenme ya da mızmızlanma. Masa da mı bilgisayar? Zorla otur ve başla. Çok zaman kaybetsen de, procrastination kurbanı olsan da, zamk gibi yapış oraya ve 'Şunları yapmadan bugün buradan kalkmak yok' diye kendine hedefler koy ve kalkma tabii oradan.
www.entrepreneur.com
www.bookyourselfsolid.com
shalomschultzdesigns.files.wordpress.com
  • aychovsky  (21.07.17 17:48:01)