Çocuğunuz olsun istiyor musunuz?

Merhaba, çocuk yapmak istiyor musunuz?

evet

  • seyduna6687  (21.07.17 14:01:12)
prensipte evet ama bu şartlarda sağlıklı bir birey yetiştirmek gözümde büyüyor.

  • zgrydn  (21.07.17 14:01:29)
10 sene sonra olabilir ama ebeveyn olmaya uygun muyum, emin değilim.

  • fragile lady  (21.07.17 14:03:10)
Maddi durumum iyi olursa yapmak isterim.
Olmazsa yapmayı düşünmüyorum.

  • mutekebbir  (21.07.17 14:09:33)
Turkiyede dogup buyuyecekse hayir sanmiyorum ki umarim oyle olmaz. Aksi halde belki evet. Ama daha cok var.

  • qazaqwsx  (21.07.17 14:10:28)
yakin zamana kadar sicak baktigim bir fikirdi, evlenirsem isterim diye dusunuyordum ama artik pek emin degilim, bilmiyorum. millet gencken istemez, ben ergenken falan cok istiyordum buyuyunce istemez oldum.

  • der meister  (21.07.17 14:11:51)
istiyordum oldu 2 tane hem de :) ikiz değil yani. 2 sene arayla :)

  • burya  (21.07.17 14:12:56)
evet isterim

  • rayde  (21.07.17 14:13:18)
çok seviyor ve istiyordum 2 seneye kadar, 2-3 ay kedi baktıktan sonra çekilecek sorumluluk olmadığına karar verdim. Büyük konuşmuyorum ama bu ara istemiyorum.

  • piremses  (21.07.17 14:19:07)
hayır.

  • fosforlu cevriye  (21.07.17 14:20:26)
şu an için hayır.

  • elorelia  (21.07.17 14:20:41)
Dear gibi düşünüyorum sanırım. Evliliğe mesafeliyim ama kendi çocuğum olsun isterim.

  • sytemofadownmanyagi  (21.07.17 14:21:23)
Hiç istemiyorum.

  • sopiro  (21.07.17 14:21:26)
Bir kızım bir oğlum olsun, başka bir şey istemiyorum.

  • yirmisantim  (21.07.17 14:21:34)
evlilik istemiyorum ama çocuk isterim.
bir kızım olsa güzel olurdu. ama oğlum olur kesin.

  • cabiday  (21.07.17 14:27:31)
Bazen

  • Sandman  (21.07.17 14:30:19)
belki bir gün olur ama olmayabilir de. en azından şu an için kendimi bir baba olarak kuramıyorum kafamda. yani "babba" diyerek üzerime doğru yaklaşan bir şey... pff, gelme lütfen. git. geri git!

her neyse, olacaksa da bir kız bir erkek olsunlar.
büyük olan kız olsun, öbürüne ablalık etsin.
benim gibi erkek kardeşiyle gün aşırı hayvanlar gibi kafa göz yarmalı, vücut mosmor etmeli kavgalar edip büyümesinler.
  • filteria  (21.07.17 14:31:25 ~ 14:44:46)
açıkçası sıfırdan insan şekillendirme fikri hiç fena gelmiyor bana, büyük çaplı, ciddi ama ilginç bi deney gibi. deneyin kötü gitmesi halinde deneği ortadan kaldıramayacaksın tabii, hatta kontrolden çıkıp insanlara tehdit oluşturması filan... aslında bu açıdan da ayrı bi eğlenceli, frankenştayn misali aşsldas

neyse ki henüz o sosyopatlık seviyesine erişemedim heheh. ama bundan geri kalan kısımlar da hiç ilgi çekici değil, o yüzden istemiyorum diyebiliriz. ama yapıcam mı, %90 evet; el mecbur.
  • Bruce  (21.07.17 14:32:16)
çok istiyordum ama artık o kadar emin değilim.

  • pinkpeony  (21.07.17 14:36:48)
prensipte evet, ama sürekli aklıma okul masraflarını getirip iptal ediyorum.

  • prezarlatif  (21.07.17 14:38:54)
hayır. mecbur yapmak durumundayım ya da eşimi boşayacağım :')

  • pide  (21.07.17 14:40:25)
Evet. Cok cok cok istiyorum. Bebekleri cocuklari cok seviyorum. Bir yegenim ilkokulun ilk yillarina kadar nerdeyse benimle buyudu.

@dear god make me a bird, + 1

edit: @cabiday da + 1
  • runagain  (21.07.17 14:52:05 ~ 15:05:53)
Cok calisacagim bir isim olmazsa ve cocuguma zaman ayirabileceksem ve maddi olarak ona iyi bir egitim ve cevre sunabileceksem evet ama Turkiye'de bu sartlar cok zor. Egitime para versem bu kez cevreyi nasil kontrol edebilirim bilmiyorum.

  • Traveller  (21.07.17 14:53:37)
bilmiyorum. çocukları çok seviyorum, ilerde evlenirsem evlatlık da edinebilirim fakat çocuk doğurmak nasıl bir his merak ediyorum sanırım.

  • kismisolungac  (21.07.17 14:54:24 ~ 14:54:52)
Kesinlikle hayır.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (21.07.17 15:02:33)
istemiyorum. evliliğe de karşıyım ama milyonda bir ihtimal olup o "ruh eşi" dediğin insan çıkarsa evlenilebilir ama çocuk hayır. hoş, ruha da inanmam.

ölümden hepimiz korkuyoruz değil mi? ölümün dehşetli olmayanı da yok, can vermek her şekliyle çok zor. patlama vs. gibi şeylerde saniyenin yüzde biri sürede can veren insan çok çok az ve istisna.
bir insanı daha bu dehşete, ölüme mahkum etmek hakkın olan bir şey mi sence?

diğer yönden, hayat baya sıkıcı bir şey. klişelere girmiyorum. ayrıca sırf senin sikinden çıktı diye senden apayrı gelişecek bir insanın tüm sorumluluklarını üstleneceksin, hayatının en büyük sorumluluğu o olacak.

son olarak, bebek ağlamasından nefret ettiğim kadar çok az şeyden nefret ediyorum. hiç gerek yok, üremek ayak takımının tercihi bu yüzyılda.
  • neil manke  (21.07.17 15:08:41)
arkadaşlarımın çocuklarını gördükçe daha da uzaklaşıyorum çocuk fikrinden, normalde tam tersinin olmasını beklerdim.

hala keyfime fazlasıyla düşkünüm sanırım. terazide daha ağır basamadı.

bi de, her insanı bir gün yakalayan "bir proje olarak çocuk olayı" da daha yok bende. şimdilik büyük projem işim çünkü. yeteri kadar meşgul edip tatmin duygusu sağlıyor.
  • treamorg  (21.07.17 15:09:44)
Istiyorum. Korkuyorum ama isterken de. Bir seyi cok isteyince ya olmuyor ya da olunca sonu iyi olmuyor. Yavrum olacaksa saglikli olsun, buyudugunu gorebileyim.

  • lamira  (21.07.17 15:23:08)
@lamira, senin çocuğun vardı ama? duyuru hediyeleşmesinde konuşmuştuk, enteresan.

cevap: hayır.

edit: özelden mesaj attım lamira.
  • dedimmidemedimmi  (21.07.17 15:26:48 ~ 16:47:16)
çocukları sevmem. çok ses yaparlar, baş ağrıtırlar ve sabır zorlarlar.

  • sporty  (21.07.17 15:47:39)
genel olarak çocuk sevmeyen, çocuk gürültüsünden ve şımarıklığından rahatsız olan biri olmama rağmen, istiyorum.

  • blatta hiberna  (21.07.17 15:49:26)
istiyorum ama önce kendimi buyutmem lazım. yaş 30 oldu hala yakın ilişki ve evlilik korkum var.

  • river song  (21.07.17 15:49:42)
Istiyorum. Ama bu ulkede degil. Bencillik yapmaya gerek yok.

  • zannedersem tek eksiginiz bendim  (21.07.17 16:19:06)
çocukları seviyorum ama kendi çocuğum olmasını pek istemiyorum.

  • nothing in my way  (21.07.17 16:43:22)
dedimmidemedimmi ve blue serenity, cocugumu kaybettim ben.

  • lamira  (21.07.17 16:43:42)
hem evet hem hayır. yani hayır basmasındaki en önemli sebep: kendinden vazgeçmek, artık sen, her alanda ön planda değilsin. Herkes nasıl kolay bu kadar kendinden vazgeçebiliyor bilmiyorum o yüzden. Çocuğun doğumundan büyümesine her anı mucizevi ve bunu far etmek bir yanı isyanla karşılamaktan çok korkuyorum. Ama dünyaya baba olmak için gelmiş bir adamla evlenme arefesinde oldukça fikrim değişiyor. O kadar çok omuzda çocuk taşımalık ki. Diğer yandan sadece çocuğun ilk 5 yaşına kadar hayal kurabiliyorum. Annem hep toprağa girinceye kadar der hep bu yolculuk. Bense onu öyle bir hale getirmek istiyorum ki her an ben yokmuşum gibi hazır olsun hayata. Öyleyken böyle işte.

  • pochina  (21.07.17 19:40:56)
40 yaş civarı hayatımı şöyle bir toparlayıp evlat edinmek isterim. bakalım.
kendi çocuğum olması konusunda hiç hevesli değilim. dünya yeterince kalabalık.

  • sibertenik  (21.07.17 19:52:13)
Evet çok istiyorum

  • beyaztenlikiz  (21.07.17 21:22:00)
1 tane yaptım ben. Belki ilerde 1 tane daha olabilir.

  • battal gemalmaz  (21.07.17 21:28:42)
bir iki seneye kadar asla istemediğimden o kadar emindim ki. son zamanlarda ulan çok istiyorum galibaya evrildi bu konuda fikrim çocuklarla haşır neşir oldukça. maddi olarak korkunç durumdayım, işim yok, evim yok, sırtımı yaslayabileceğim bir babam veyahut zengin bir kocam yok ama galiba orta karar bir stabilitede çocuğu koyarım. itiraf gibi itiraf, anne olmayı çok istiyorum.

  • evde liyakat kalmamis  (21.07.17 21:35:52)
İlkel benliğim ve egom birlik olup isteyecekler bir gün ama şu an değil. Muhtemelen evleneceğim kişi çocuk isteyen bir profil olacak.

  • fallopian  (21.07.17 22:01:01)
Normalde istiyorum ama adeta birer küçük canavar kuzenlerimi gördükçe kararsız kalıyorum. Kendi hayatımdan vazgeçmek için henüz hazır değilim. En verimli yaşlarımda verimimi düşürmek istemiyorum. Çocuk büyük sorumluluk demek. Şimdiki nesil 30 yaşına kadar üniversite okuyor. Çocuklara bu süreçte maddi ve manevi olarak destek olmak zengin olunsa bile aslında çok zor. Çocuğun cebine para koyunca işler hallolmuyor. Ki o parayı verebilmek de büyük emek istiyor.

  • dissendium  (21.07.17 22:37:02)
Bismillah NO!

  • l arrache coeur  (21.07.17 23:22:14)
Kesinlikle istemiyorum. Çocukları zerre kadar sevmem zaten. Bütün hayatımı bana bağımlı bir insana adama fikri de korkunç geliyor.

  • ms brownstone  (22.07.17 08:51:14)
Cocuklari cok severim ama cocuk sahibi olma istegim yok. En azindan su an icin yok. Tr sartlari falan degil mesele, cocuk sahibi olmak istemiyorum.

  • stavro  (22.07.17 10:09:37)
Evet, istiyorum.

  • MiraTaurus  (24.07.17 18:29:25)
Arkadaşların çocuklarını ya da yolda şirin bi çocuk gördüğümde ben de yapıcam diye hevesleniyorum. ama bi tanesiyle bi saat vakit geçirince sıkılıyorum ve çıldırıyorum. belki kendim yaparsam öyle düşünmem.
bi de kendimden bi parça olma fikri güzel geliyor. sonuçta benden çıkacak o şey. bi taraftan da çocuk bu, atsan atılmaz satsan satılmaz. eşya değilki. sürekli bana muhtaç birinin varlığından rahatsızlık duyarım gibi geliyor.

  • moratoryumkisilik  (24.07.17 18:34:04)
istiyorum ama bazen de bir çocuk büyütmek için fazlasıyla yorgun olduğumu düşünüyorum.

  • for day to break  (24.07.17 18:36:54)
istemiyorum. sebep çocukla uğraşmak istemiyorum.

  • sckxyss  (24.07.17 18:43:50)