xx / xy hakkında. x0 var mı?

queer anlayışındaki birisiyle bir tartışmamız oldu. fiziksel olarak doğada cinsel organlardan ötürü kadın ve erkek diye iki net gruba ayrılabileceğimizi, cinsel yönelimlerin de bundan sonra gelişebilen bir şey olduğunu savundum kabaca. yani fiziksel olarak, matematiksel olarak kadın ya da erkeğizdir ama sonrasında her şey olabilir dedim. arkadaş bana;

"x0 diye de bi sey var, xxy de o da bu da? lütfen ama... eşeyi kromozoma indirgeyemezsiniz, kromozomu da xx ve xy'ye indirgeyemezsiniz. insanda bile xx ve xy ile sınırlı degilken, yani dimorfizm yokken dogada oldugunu iddia etmek HATADIR. ki 2000 farklı eşeyli bitkiler mevcut bu dünyada..."

dedi. aşırı hakim değilim kromozom olayına. körü körüne de savunmak istemedim daha ötesini. haklı mı sizce? doğada cinsiyet diye bir şey olamaz mı?

X0 falan var. Genetik anormaliler. Süperdişi, turner sendromu falan. Cinsiyet olayını bilmiyom pek

  • glamdr1ng  (17.07.17 05:42:34)
Evet arkadasin dogru soyluyor. 1970'lere kadar dediklerin savunuldu ama artik senin tezlerin 50 yil onceki yarisi yanlis bilgilere dayali. Arkadasinin soyledikleri daha guncel.

  • Traveller  (17.07.17 11:10:21)
Doğru demiş.

Not: genetikçi
  • faroe adamlari  (17.07.17 16:20:01)