Miles & Smiles Kredi Kartı

Merhabalar,

Sık sık seyahat eden biri olarak (ama hep THY ile değil, fiyatları nadiren uygun olduğundan nadiren THY ile) Garanti Bankası Miles & Smiles kredi kartına başvurayım dedim. Yapı Kredi Adios kullanıyorum ama pek bir avantajını görmüyorum açıkçası. Bu arada Miles & Smiles üyeliğim de var, sadece harcamalarımdan da mil biriksin dedim.

Kart ücreti 119 TL görünüyor. www.milesandsmiles.net Ben de başvuru yaptım. Ne var ki aradıklarında, ek kartın da zorunlu(!) olduğunu ve iki kartın bir arada gönderileceğini söylediler. Ek kart istemiyorum dememe rağmen ikisinin birlikte bir paket olduğu belirtildi. Yani aslında kelime oyunu yapıyorlar, kartın gerçek ücreti 178 TL, benim gibi 119 TL olduğunu düşünüp başvuranlara bir kazık yani. Bunun üstüne gitmesem, 119 TL sanarak kartı alacak, sonra sürpriz ile karşılaşacaktım.
Bunu aslında şikayet etmek lazım ama uğraşamayacağım şu anda.

Sorum şu, Garanti Miles & Smiles Gold kartı yılda 180 TL ödemeye değer mi? Diğer havayollarından da aldığım biletlerden mil kazanabilecek miyim, harcadıkça gerçekten yüksek oranda mil kazanımı oluyor mu?

Teşekkürler.

  • ekaterina  (13.07.17 17:34:10)
Kredi kartı doğru düzgün mil kazandırmıyor.
Mil biriktirsen bile bu sefer de harcarken yazın doluluk, kışın ucuz bilet gibi engellere takılıyorsun.

Adios'un kampanyalarını takip edince iyi fırsatlar çıkardığını söylemişti kullanan arkadaşım.
  • cakabo  (13.07.17 17:35:50)
vergileri ödediğinden hiç anlamı yok. adils o açıdan çok daha iyi

  • oscar  (13.07.17 17:46:58)
bir poka yaramıyor, daha bugün adios a göz attım ne kadar ücreti vs diye. ne lounge kaldı ne mil avantajı

  • prezarlatif  (13.07.17 17:49:32)
Ben de adios'u pek tavsiye etmiyorum. senelerdir kullanırım bir iki defa bedava yurt içi bilet alabildim o kadar, onda da avans puan kullanmak zorunda kaldım az da olsa. ki başka kredi kartım yok, tüm harcamalarım onunla, düşünün artık.

  • vejeteryanvampir  (13.07.17 18:19:23)
Bende hem MasterCard hem de Amex var. İkisi paket olarak geldi. Amex'i hiç kullanmadım bugüne kadar. O yüzden yıllık ödeme 178 lira değil. Kullanırsan o aidatı alabilirler. Aksi halde alamazlar.

  • himmet dayi  (13.07.17 18:46:04 ~ 18:46:16)
milesandsmiles için o para çok anlamsız bence. aldığın biletin vergisini de ödüyorusun.

maximiles kullanıyorum. bonusu falan çok değil belki ama kullanımı çok net, çok basit.
  • re noreno  (13.07.17 19:01:41)
miles and smiles kredi kartı kullanıyorum, arayınca kart ücretini iade ediyorlar.

  • facebook  (13.07.17 19:14:15)
bende de miles&smiles mastercard ve amex var. paket olarak ikisi birden geldi. amex'i kullanmazsanız ücret almayız dediler, onu hiç kullanmadım.

ayrıca bir de bonus kartım var. yoğun olarak onu kullanıyorum ve poponla güleceğin kadar az bonus veriyor. 5400 liralık çekim yaptırdım 2 lira mı ne (onbinde 3 gibi bir oran yani) bonus verdi şaka gibi. yıllarca kullanırsan anca bir şeyler birikiyor. mesela 3-4 yıldır harcamadım, 60 lira birikmiş, harcamıyorum da, kıyamıyorum.

miles&smiles'a gelirsek, o da mastercard. o kadar da yoğun kullanmıyorum. bonus ile aylık 1500-2000 lira harcıyorsam, miles&smiles ile 500 falan harcıyorum. 2-3 sefer uçak bileti aldım. maksimum 2 yıldır kullanıyorum ama 11.000 küsur mil birikmiş. thy (anadolujet değil) ankara istanbul 185 liralık gidiş dönüş toplam 370 liralık biletine 80 lira ödedim sadece vergisini. 7500 mil gitti, daha da tek yön iç hatlar uçabilecek kadar mil duruyor. resmen 290 lira hediye bilet almış oldum, daha da arttı. daha çok kullanıyor olsam belki daha da çok birikecekti.

bence gayet uygun.
  • kibritsuyu  (13.07.17 19:24:34 ~ 19:27:18)
1 yıldır kullanıyorum hem amex hem master ikisi bir geldi.

Şimdi şöyle bir durum var, herkes çok güzel demiş amex i kullanmayınca ücreti almıyorlar diye ama onu kullanmazsanız 5000 hoşgeldin mili de alamıyorsunuz.

Ek olarak ;

Kestikleri aidat ücretlerini ben kart başı 2500 mil olarak geri almıştım. Yani 17-180 tl gibi bir tutara toplam 5000 mil almış oldum.

Kart ile iş yapmıyorum, ev masrafları ve kişisel harcamalarım için kullanıyorum. Aylık ortalama 1000-2000 lira arası bir harcamam var. Şu an 40 bin mil yaptım. 60 bin mil ile güney amerikaya gitmeyi düşünüyorum. Ben gayet memnunum. Bonus flash'ı takip etmezseniz mil kazanımlarınız yarıdan fazla azalır bence. Yani kampanyaları takip etmemiş olsam muhtemelen (yani sadece harcama ile) şu an 10-15 bin civarlarında kazanmıştım.

O yüzden bonus flash ile birlikte kullanmaya dikkat edin.

Hemen hemen her ay 150 tl lik market alışverişlerinize 250 mil kampanyası oluyor. Migrostan alışveriş yaparsanız harcadığınız tutarın %50 si mil olarak geliyor zaten. Kısaca, 150 tl alışveriş yaptınız, 75 mil alışverişten 250 mil de bonus flash kampanyanızdan geldi. Oradan money kazanırsanız 1 money = 20 mil çevirebilirsiniz falan filan :)

Ben takık bir şekilde takip ediyorum bunları, hiç zorlamıyor, her gün bir kere bonus flash a bakıp ihtiyaçlarımı ona göre denk getirmeye çalışıyorum.

Faturaları otomatik ödeme yaparsanız iyi mil veriyor bazı dönemler. Fatura başı 500 mildi yanlış hatırlamıyorsam.
Koton gayet iyi mil veriyor, 100 tl ye 1000 mil falan veren kampanyalar oluyor.

Onları takip ederek kullanırsanız karlı çıkabiliyorsunuz.
  • sabirstone  (13.07.17 20:05:39)
sektör oranları çok düştü, o yüzden harcamanız yüksek dahi olsa vereceği harcama milleri düşük olacak. ama kampanyaları genelde güzel oluyo. kampanya takip ederek yine de güzel mil biriktirebilirsiniz. bunun için bonusflash'ı sürekli takip edip, harcamalarınızı kampanyalara göre şekillendirmeniz gerekir. benim ayda ortalama 3000 tl harcamam oluyo. her ay 4000 ve üzeri mil kazanıyorum. bir de kişiye özel harcama hedefi koyuyolar. x - y tarihler arası 2000 tl harcama yap 2000 mil kazan gibi. bayaa işe yarıyo o da. bana her ay geliyo mesela. herkese gelmiyomuş ama. standardı yok.

millerle bilet alma kısmı ise biraz daha araştırma istiyo. denk getirebilirsen ortalama 250 - 300 tl bedeli olan bi bileti 3750 mil + 34-40 tl arasında değişen vergi ile alabilirsin. kurban bayramı için 10000 mil ve 74 tl vergiye gidiş dönüş bilet aldım mesela. dönüş de business. bayram için bilet fiyatları standart 350 tl. ordan hesap et :)
  • spirit crusher  (13.07.17 20:59:06)