Hosting kurmakla alakalı tavsiye

merhabalar,

web tasarım yapan bir şirketimiz var. Elimizde baya bir müşteri birikti. Web tasarım yapıp bu kişileri bilinen hosting firmalarına yönlendiriyoruz. Dedik ki bu işi biz yapalım. Zaten çoğu fazla trafik gerektirmeyen reataurant, muhasebeci sitesi vs. kendimize ait bir datacenterımız var ama en digitalocean üzerinden gidelim dedim. Cpanel yada başka bir sistem kursam bir centoslu droplet üzerine buradan müşterilere alan verebilir miyim. yani cpanel bu senaryo için uygun mudur? Bir de bu müşteriler bu panele bağlanıp kendileri mail açıp düzenlemeler yapabilir mi? ne tavsiye ediyorsunuz?

Yaparlar ve gayet de kolay olur. CPanel değil, fakat Plesk kullanıyorum. Online.net'in sunucuları da bu işler için fiyat olarak uygun gibidir...

  • malheiros  (13.07.17 13:34:55)
"Kendimize ait datacenterimiz var" demişsin, o dedicated sunucu olacak herhalde.

Evet, verebilirsin. cPanel bu senaryoya uygun. Öğrenme aşamasında biraz zorlanabilirsin, epey ayrıntısı var çünkü. Kendileri bağlanıp verdiğin yetki kadar her işlemi yapabilirler.

Aşağıya çok önemli bir şey yazıyorum, yukarıdakilerden çok daha önemli.

LÜTFEN MÜŞTERİLERİN SİTELERİNİN YEDEĞİNİ GÜNLÜK OLARAK AL, GÜVENLİ BİR YERDE SAKLA.
  • hayirsiz  (13.07.17 14:23:46 ~ 14:24:19)