Vites sertleşmesi sorunu

Vites sertlesmesi derken gercek vitesten bahsediyorum. Bu konudan bahsedince 1-2 arkadasa, espriler falan havada ucustu.. gul gul olduk falan.

Neyse, sorun su:
tikir tikir calisip isleyen araba 10 gun civarinda yatis modunda kaldi. Bu sureden sonra arabayı calistirdigimda viteste bir zorlanma hissettim. misal, vites bostayken normalde vites kolu rahat hareket eder, oynaktir, saga sola vicik vicik hareket eder ama serbest birakinca geri merkez konumuna gecer ya, bu gecmez oldu. Bostayken sola ittiriyorum solda kaliyor, saga ittirince sagda kaliyor. 1. Vitese atarken de kasiyor, sonrasinda pek sikinti yok.

Sorunun kaynagi ne olabilir.. ?

Not: Araba 84.000de, 2009 model fiesta..

şanzıman yağını kontrol ettiniz mi?

  • baharat  (12.07.17 15:57:07)
Şanzıman yağı +1.
Problem yağ ile ilgili ise o şekilde sürmek vitese zarar verebilir.

  • tukenmez adam  (12.07.17 15:59:49)
benzer bir sey olmustu, debriyaj balatasinda sorun cikmisti.

  • eriksatie  (12.07.17 16:02:14)
baskı balata...

  • mikahakkinen  (12.07.17 16:21:18)
Muhtemelen arızayı bulmuşsundur. Çok olmuş yazalı. Yeni gördüm. Baskı balata denmiş ama olamaz. Baskı balata olsa idi eğer, sürüş anında vitese takmakta zorluk çekerdin. Yağ eksilmesi denmiş. O zaman da sürüş esnasında çeşitli sesler, özellikle ötme dediğimiz sesi duyardın. Yani sürekli bir vınlama olurdu. Vites kolu ile sanzıman arasındaki mekanik aktarmada yağsızlık ya da, vites kolunun hareketini şanzımana aktaran bu grupta sıkışma, aşınmadan dolayı takılma olmuştur. Bir çok araçta, vites koku körüğünü söküp altındaki aksama bakılır. Senin araçta bu mümkün mü bilemem. Yeni nesil araçlar kapalı kutu. Servis maliyetini yükseltmek için her yolu denerler. Başta buralara kendin bak. Temizle yağla falan işte.

  • rezilrusfaadam  (12.07.17 16:57:34)