Gözlük Numarası Hakkında

5 yıldır gözlük kullanıyorum. Miyop ve astigmat var. Turkiye'de muayene olduğum son doktor sağ göze de sol göze de -3.00 yazmış. Gül gibi geçinip gidiyorum bu numaralarla, biri de güneş gözlüğü olmak üzere iki gözlüğüm var, görüşüm gayet net.

2 ay önce yabancı bir ülkede göz doktoruna gittim, hem gözlerimi kontrol ettirmek hem de işyeri için yedek bir gözlük almak için. Gittiğim ilk doktor reçeteye -2.0 ve -1.75 yazdı.Ben gözlüklerimden memnunum neden bu kada düşük yazdı derken ikinci bir doktora gitmeye karar verdim. İkinci doktor da -2.75 ve -2.25 yazdı.

Bu sonuclardan sonra kafam bozuldu tabiki. Ucuncu kez doktora gittim, neden böyle farklı sonuçlar cikiyor dedim, doktor garanti olsun istiyorsanız önce bir damla damlatalım sonra tekrar muayene edelim dedi.

Ben yine de güvenemiyorum ve diyorum ki, en iyisi gideyim şu an kullandığım gözlüklerin aynısını yazdırayım. Farklı numaralı gözlüklerle gözlerimi daha da bozmayayım diyorum, doğru mu düşünüyorum acaba? Doktor arkadaşlar ya da bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi? Reçeteler de mevcut elimde, incelemek isteyenlere atabilirim.

Ben en son gittiğimde göz tembelliği gelişmesin diye biraz düşük veriyoruz demişti. Sen 3.0 değerinde rahat görüyor olabilirsin ama gözlerin bu durumda kolaya kaçmış oluyor ve merceklerden faydalanıyor. Ancak 3.0'ten biraz daha düşük bir değer verirse sen görmek için yine kendi gözlerini çalıştırmış oluyorsun. Başka bir doktora da gitsen yine tam istediğin değeri vermeyebilirler.

  • dissendium  (11.07.17 02:31:28)
Anlıyorum teşekkürler, düşük numara alabilirim tamam ama doktorların sürekli farklı numara yazmasından sıkıldım, nasıl iki doktor tamamen alakasız numaralar yazabilir ki,

  • taltrap  (11.07.17 15:45:43)