canon 18-55 lens kalitesi

elimde 700d var 18-55 standart lens ile birlikte.(is degil lens)

internette 18-55 lens yerin dibine sokuluyor.
daha once dslr kullanmadim. hicbir bilgim ve fikrim yok. gercekten 18-55 ile ayrica alacagim bir lensin olusturacagi goruntu kalitesi cok farkli olur mu?

eger oyleyse bu vesileyle sormus olayim. portre, manzara ve doga fotograflarinda kullanabilecegim bir lens tavsiye eder misiniz? yuksek zoom'a gerek yok. bunu yapabilen bir kompakt makinem var. kompaktta 5x - 10x zooma denk gelen bir lens olabilir.

Lens inanılmaz derecede fark yaratabilir. Zum lens tavsiye edemem ama portre için Canon EF 50mm f/1.8 STM alın. Çok ucuz ve harika bir lens.

Kit lensi olan 18-55 düşük kalite bir lens ama kullanmayı ve fotoğraf işlemeyi bildikten sonra çok güzel işler yapılabilir. Kaliteli bir lens ile kıyasladığımızda 18-55'in neden kit lens olduğunu anlayabilirsiniz.
  • orient blue  (10.07.17 09:20:10 ~ 09:23:19)
Lens her şeydir. Dediğin çekimler çok farklı. 17-50 tamron aradığın lens. Ama fiyat/performans canavarı portre ağırlıklı çekim yaparım diyorsan 50mm f1.8 şu an vatanlgisayar fiyatı 300 lira. Doğa ve manzara çekimlerinde de 18-55i kullanırsın arkadaşın dediği gibi iyi bir editle harikalar yaratabilirsin. Kullanacağın en işine yarar 1. program lightroom, ikinci program photoshop olacaktır.

  • Golden Ratio  (10.07.17 09:50:51)
compactta 10x dediğin yaklaşık olarak 240mm eş değer odak uzaklığı oluyor. yani yüksek zoom oluyor aslına bakarsan =).

18-55 is olsaydı iyiydi ama orta vadede sana yetecektir. portre için diğerlerinin söylediği gibi para yoksa 50mm 1.8 en uygun çözüm.
  • argent dawn  (10.07.17 09:56:24)
18-55 başlangıç için işini görecektir. boşuna para verme. bir müddet onla takıl sonra yetmediğini hissetmeye başladığın zaman yenisine geç. zaten %60 olasılıkla sıkılıp bırakacasın bu "hobiyi".

  • dieselsingle2  (10.07.17 13:23:15)
hesaplı bişey istersen tamron veya sigma 17-50 f/2.8 veya canon 18-135 f/3.5-5.6 düşünebilirsin, hepsi 18-55'ten daha iyi lenslerdir.

ama dieselsingle2'ye katılıyorm 18-55 ile fotoğrafla iyice yüz göz ol, ihtiyaçlarını belirle, ona göre lens bakarsın. hesaplı deneysel bi şeyler istersen eski m42 helios lenslerinden bi tane edinip adaptör ile kullanabilirsin, ama kuş muş çekmekle çok ilgilenmiyosan geniş açı ile daha çok pratik yapmanı tavsiye ederim (bu eski lenslerin ucuzları genelde 50-55mm arası oluyor ki senin kameranda aslında 85mm'ye tekabül ediyo yani bildiğin ucundan tele portre lensi)
  • yuto  (10.07.17 18:52:28)
@argent dawn

30x zoomlu compact var da ondan dedim :)
  • tabudeviren  (11.07.17 07:14:41)