Şuna genetikte ne deniyor?

çocuğun genleri kaliteli olsun diye uzak mesafelerden biriyle evlenmek. mümkün olduğunca akraba olmasın diye... hatta bir entryde kedilerin bu iş için içgüdüsel olarak uzaklara gittiğini okumuştum. nedir bu olayın adı?

eugenics?

  • peki madem  (08.07.17 11:26:01)
Genetik olarak uzak biriyle evlenmek? Bunun özel bir adı yok ki, varsa bir yaşıma daha gireceğim :)

  • evrim halkasi  (08.07.17 11:38:15)
Bir ihtimal eugenics olabilir. Galton'un hatırladığım kadarıyla bu amaçla kurmuş olduğu bir dernek bile vardı. Yüksek kesim bu dernek üyeleri arasından evlilik yapıyordu.

Sydney Ellen Schultz, Duane P. Schultz'un Modern Psikoloji Tarihi eserinde bunun anlatıldığı bir bölüm var.
  • elitist  (08.07.17 11:49:01)
Eugenics tamamen başka bir şey. Onda "arı ırk oluşturma" mantığı var ve çoğunlukla populasyon içi çiftleşme var. Sorudakinin tam tersi yani.

  • evrim halkasi  (08.07.17 11:58:29)
outbreeding

  • lazpalle  (08.07.17 12:08:19)
Melezleme? Mantıken uzağa da gitmeye gerek yok. Global dünyada artık herkes her yerde. Ana babası hali hazırda melez olan birini seçmek bu iş için yeterli olmalı.

Tabii önce DNA analizi yaptırmak da faydalı olabilir.
  • iron  (08.07.17 14:46:38)
@evrim halkasi Gerçekten de tam tersiymiş, teşekkürler... :)

  • elitist  (08.07.17 15:30:44)
dostlar cevaplar için çok teşekkürler. bu olguyla ilgili internette nasıl arama yapabilirim? bununla ilgili bir şeyler okumak istiyorum. güncel diye tekrar yazdım. özür

  • ya ben lan neyse  (10.07.17 19:36:51 ~ 19:37:19)
Bu genetik çeşitliliği artıran artıran bir faktör. Genetic diversity, breeding vs diye aratırsan bir şeyler bulabilirsin.

  • evrim halkasi  (10.07.17 20:15:44)