tinder da ne bileyim :/

En yakin arkadasim ve kiz arkadasi birbirlerini tinderda buldular. 27 yasindayiz. Kiz cok duzgun bi insan. Arkadasim yatmak icin birinu ararken birburlerini buldular cok duzgun ve saglam bir iliskileri var.

Ben diyorum ki boyle bir kizin tinderda olma ihtimali binde 1. Binde 1 ihtimal oldu. Bu tinderi aklamaz.

Tinderda duzgun ve kaliteli kiz/erkek hemen hemen yoktur. Tinder yanlis bir ortamdir. Burada bulunanlarla ileriye donuk veya ciddi dusunmezsin. Dusunmemelisin.

Benim tezim bu. Siz ne dusunuyorsunuz. Tinder olmaz instamessage veya baska ne varsa hepsi.

Ben modern bi insanim. Insanlar baskalarina aldirmadan iliskilerini ve istediklerini yasaybilmeli. Ama ilk gun tanistigin insanla da yatma. Yatmak icin insan arama. Mahrem olsun bu. Ki baskalatinin masasina meze olma. Yanlis mi dusunuyorum. Sen baskasiyla ne yasarsan yasa. Ama bunu afise etme. Bu ozel olsun. Degerli olsun.

Kendinize yediremediğiniz hayatları yaşamayın.

Tinder'da sen de varsın, o da var, arkadaşın da var.

Önce kendinizle barışık olun.
  • MaNOfTheYear  (07.07.17 21:29:39)
Gayet düzgün ve kaliteli bir insanım. Tinder kullanıyorum ara sıra. Benim bakış açım ise alan razı veren razı. Yani bu ne demek: İki tarafında istediği belli.Sırf yatmak için aşık numarası yapmıyor orda insan. Daha samimi geliyor bana bu yüzden. Amaç keyifli vakit geçirmek ama kafalar uyarsa sevgililikte yaşanabilir.

  • maria puder  (07.07.17 21:30:12 ~ 21:34:49)
tinderla alakası yok ki bunun? niyeti o olan insan, barda da kendini pazarlar, facebookta eş dost postlarında da.

  • skid row  (07.07.17 21:30:38)
öncelikle, tebrikler pırıl pırıl bir cinsiyetçisin. o kızın tinderda olup olmama ihtimalinin tinderı aklamakla bağlantısı varken, arkadaşından hiç bahsetmiyorsun. "masaya meze olma" lafını erkekler için kullanan görmedim ben, eğer o kadar modern bir insansan ve erkekler için de kullandıysan tamam ama kadını küçük görme durumun var.

düzgün ve kaliteli gibi sıfatlara inanmıyorum. insanları bir çöpçatanlık uygulamasından yola çıkarak düzgün ya da kaliteli değerlendirmelerini bile yapamayız, hiçbir bağlantısı yok arada.
  • i drive the hearse  (07.07.17 21:31:16)
Arkadasimi bunun icin cok sucladim. Bu bence cok yanlis bi hareket. Sen orada olmamalisin. Kendini buraya indirme dedim. Gercekten.

Kadin erkek esittir. Orada olan bir erkekle ben kadin olsam ciddi dusunmem.

Alan razi veren razi oyle mi. Olmaz. Mahrem ozeldir. Degerlidir. Oyle olmalidir.
  • brad pitt  (07.07.17 21:35:18)
evet yanlış düşünüyorsun; mahrem, afişe olmak, özel... bunlar o kadar öznel şeyler ki başkasının bunlarla ilgili düşündüklerini bu kadar kesin yargılaman hoş bir davranış olmuyor. senin için özeldir, mahremdir; hatta birlikte olmak istediğin kişi için de böyle olmasını istersin, o da kabul ama herkes için böyle olmak zorunda değil. hatta şöyle değişik bir bakış açısı geliştirebilirsin: bu kadar insan bu konuda bu kadar rahat davranıyorsa bi bildikleri vardır. bu kadar insan bu kadar namussuz, herkes haysiyetsiz olamaz; değil mi?

  • Bruce  (07.07.17 21:39:03)
Kimsenin namusuna haysiyetine bir sey diyemem ben buna hakkim yok. Kendi penceremden soyluyorum.

  • brad pitt  (07.07.17 21:40:15)
Kullanan kişilere göre değişiyor böyle şeyler. Ben tinder'da geziniyorsam orayı amacına uygun kullanırım ve sevgili aramam, direkt yatmaya odaklandıysam başka bişey yapmam. Karşıma çok düzgün milyonda bir denk geleceğim bi insan da çıksa benim amacımı değiştiremez. Ha ama içimden "keşke başka şartlar altında tanışsaydık" diyebilirim.
Genel olarak internet üzerinden tanışılan insanlarla reelde buluşup görüşülmesini doğru bulmuyorum, onlar sanal olarak kalmalı.

  • megalomaniac  (07.07.17 21:48:43)
Ne kadar da modern olduğunu iddia edip modernlikten bîhaber olan bir erkek.

  • fragile lady  (07.07.17 21:53:30)
Ben kadin olsam tinderda olan bi erkekle ciddi dusunmem. Iyi bakmam diyorum. Bu tinderda olanlari keselim demek degil ki. Ben boyle dusunuyorum. Hayatima girebilevek insanlari siniflandirma hakkim var.

  • brad pitt  (07.07.17 21:57:54)
tinderı kullanan insanlar düzgün olmayan ve kalitesiz diyecek arkadaş ama duyurusunu silmeyeceksiniz. güzel kafalar moderasyon.

  • i drive the hearse  (07.07.17 22:04:32)
öncelikle, modernlik uçan kuşla yatmak demek değildir.
aynı şekilde, yatan veya yatmak isteyen insanı ayıplamak da modernlik değildir.

isteyen istediğiyle nemli nemli sevişsin, başarılar. bu tercihe saygı duymak zorunda herkes ama bununla birlikte bu arkadaşın da kendince buradan yola çıkarak insanları kendi tercihlerini belirlemek için kategorize etmesi de yanlış olmamalı. neticede senin, benim normlarıma göre "kaliteli" olan insan bu adama göre olmak zorunda değil. bir kişinin kaliteli olması için gereken özellikleri de kişi kendi dünya görüşüne belirlemekte özgür. ben türbanlı birini kendi ilgi alanıma koymam, bu adam tinder kullanan birini koymaz.

tabii duyuru sahibi "bırakınız yapsınlar" dedikten hemen sonra "ama bunu da yapma" dediği için olmamış.

ben tinder ve benzeri "herkes toplansın, birbirine yürüsün" şeylerini kullanmıyorum.
@aquarium gibi düşünüyorum tamamen.
tinder kullanan insanla ciddi bir ilişki içerisinde olmak istemem ben. menüden bir şey seçer gibi insan seçmek bence ikili ilişkileri itin götüne soktuğu için istemem. kullanan insan iyi, kötü, abaza veya başka bir sıfatı yemez gözümde ama benim ilişki yaşamaya uygun gördüğüm profilde de olmaz.

ilgi alanının dışında kalan insanı kötülemenin anlamı yok pek.
  • cay koy geliyorum  (07.07.17 22:14:15)
Ben de bu tür programlar kullanmıyorum ama kullanan biriyle birlikte olmam diyemem çünkü günlerin ne getireceğini bilemeyiz ki.

Benim tanıdığım ve gayet sevdiğim insanlar var kullanan, hiç kötü bir şey düşünmedim onlar hakkında, hatta aklıma bile gelmedi. Altı üstü bir program yahu. Bu kadar kafana takma.
  • Apocalypse  (07.07.17 22:22:42)
Yatmak icin neden insan aramasin ki?
Tinder gibi seyler yatmak icin insan aradigini acikca ortaya koyan seyler sadece. Tinder gibi seyler olmasa yatmak icin insan aramiyormus gibi davranarak yatmak icin insan aramya devam edecek insanlar. Tinder var ya da yok, her zaman insanlar birileriyle yatmak isteyecek. Ve bunu ilk gunden yapmak isteyecekler.

Yatmak istemekte bir sikinti yok."Begendigiyle direkt yatma" mevzusunu - ozellikle de kadinlar icin - ayiplamisiz, oyle de gidiyor bu. Begendigi biriyle tanisir tanismaz yatmayi asagilik bir sey, capsizlik, karaktersizlik, siglik kabul eden bir tur mahalle baskisi var. Muhafazakarliktan baska bir sey bu, insanlar isin manevi kismina odaklanarak ayipliyor bu olayi. Gayet de acik goruslu olan ya da acik goruslu gozuken insanlar.

Ilk gun tanistigin insanla neden yatmamak gerektiginin net bir sekilde ortaya konubilecek bir tarafi yok. Oyle ogrendik, oyle gidiyor. "Ilk gunden yatilmaz", neden yatilmaz? Sebebi yok, cunku yatilmaz...
Isin duygusal boyutuna girince ilk gunden yatmayi dogru bulmamak icin bir suru sebep ortaya atilabilir, ama tindercilara elestiriyi yaparken herkesin bizimle ayni duygusal normlara bagli olmadigi gercegini yok sayariz.
Hemen yatilmaz, cunku karsilikli bir sey hissedilmeli, duygusal bag kurulmali, birbirine deger verilmeli falan filan. Tipki cinsel ihtiyac gibi bir takim duygusal ihtiyaclarin varsa isin duygusal adimlarinin atlanmasini tasvip etmezsin. Senin icin ilk gunden yatmak katiyetle yanlistir, cunku onemli ihtiyaclar karsilanmadi. Bir takim duygular senin adina dogruya yanlisa karar veriyor ve yatmak yanlis oluveriyor.

Ilk gunden yatan insanlarin penceresinden durum cok farkli. Alan razi satan razi durumu var, iki taraf da sikayetci degil tanistigi gibi yatmaktan ve yattiktan sonra herhangi bir sey kaybetmiyorlar.
Bazi toplumlarda insanlar yemekten once dua ederler, sonra yemegi yiyip doylarlar. Dua etmeden yemege baslamak soz konusu bile olamaz. Ote yandan dua etmeden yiyen insanlar icin bunun hicbir gerekligi yok, boyle bir ihtiyac da yok ve onlar da yemegi yiyip doyuyorlar. Yemegin sonunda dua eden de etmeyen de doyuyor, ikisinin de bir kaybi yok. Dua etmeden yiyenin yemekten aldigi tat degismiyor, istedigin kadar duanin gerekliligini anlat onun icin hicbir anlami yok.

Afise etmeme olayi da toplum baskisinin neden oldugu bir zorunluluk. Bir seyin mahrem olup olmadigini belirleyen sey, ona mahrem dememiz ya da demememiz.
Ilk gunden yatmak neden senin mahremin? Cunku ilk gunden yatmak ayip. Yani ayip diyoruz. O yuzden mahrem. Donup dolasip ayni kapiya cikiyor butun mevzu aslinda.
Kadinlar Turkiye'de adet gordugunu gizlerler genelde. Anadolu'da ortalam bir kadin, hayati boyunca hic adet gormuyormus gibi davranir. Ama herkez kadinlarin adet gordugunu biliyor, adet goren kadinlar da diger herkesin kadinlarin adet goren varliklar oldugunu bildigini biliyor. Ama yine de bu mahremiyet mevzusu devam ediyor. Oruc tutan kadinlar adet gunlerinde oruc tutmuyorlar ve oruc tutmadigini gizliyorlar. Anadolu'da ve buyukseshirlerdeki muhafazakar kesimde boyle bu. ORuc tutmadigini gizliyor cunku oruc tutmadigi gun adet gordugu anlasilacak. Anlasilmamasi lazim, mahrem...
Tuvalete gittigimizi gizliyor muyuz mesela? Arada ne fark var? Bunlarin aciklamasi yok. Duygusal etkenler karari coktan veriyor, aciklamaya gerek yok cunku mahrem!

Bu ogrenilmis mahremiyet mevzusu ve duygusal ihtiyaclar gozleri perdeliyor ve diger butun perspektifleri kapatiyor. Bununla birlikte rollere girip yasiyoruz sosyal hayati karsilikli. Tek gece iliskiler yasayip hic o taraflarda bezi yokmus gibi davranmak, hic adet gormuyormus gibi davranmak, hic porno izlemez ve pornoyu igrenc buluyormus gibi davranmak, hic kimseyi yataga atmaya niyeti yokmus gibi davranmak, falan da filan.
  • stavro  (07.07.17 22:52:27)
Bence bu algı bu ülkede değişmeli. Tinder her zaman yatmak için birini arama sitesi değil sadece bizim ülkede bu amaçla kullanılıyor. Ve haklısın mesela tindera üye olucaktım cidden asıl amacım arkadaş edinmek ya da vakit geçirecek birini bulmaktı uzun ilişki dışında da zaten sağlam olmadığını düşündüğüm bir ilişkiye başlamam en azından şuan bu düşüncedeyim. Ve bu kafada bir kadın olarak doğru düzgün insan yokki mantığıyla üye olmadım. Herkesin amacı seks ise bana göre pek bir şey yok diye üye olmaktan vazgeçtim açıkcası. Bence o yüzden tinder algısı ülkede değişene kadar malesef düzgün (artık düzgünden ne anladıysanız) insan varsada en azından benim gibi üye olmaktan vazgeçiyor diye düşünüyorum.

  • powerpufgirl  (07.07.17 23:00:14)
ya bir de bunu kodlama yapan şirket çalışanlarına sormak lazim. biri ben o amacla kullanmiyorum der. birisi lanetli gozuyle bakar. birisi bahsettigin gibi sansa duzgun iliski bulmustur.

kafalari temizleyelim biraz. art niyetli bakarsan bu program art niyet. hani evli bir cift icin seks işin dogasi. evli olmayan yaparsa zaten dünya sonu algıları var. senin bahsettigin ornege bakiyorum ve bir sey gecmiyor aklimdan. normal bulusmuslar, insallah da oyle devam eder.

hastalikli beyinlerin de saldığı fikirler var. burada olay sizlerin bunu degerlendirmesi. her kadini aninda seks objesi gormek ruhsal olarak iyi bir isaret degil. he diyelim ki tanisip, bir seyler oldu ve iki kisinin rizasiyla ilerde is oraya gitti. bilmem kac bin tane kod yazilmis bu uygulamanin sucu nedir? orada biraz uçkur ve niyetin sorgulanmasi gerek.

herhalde ciktigindan beri tartisilan bir baska bir ulke daha yoktur diye dusunuyorum.
  • evimin paspasi  (07.07.17 23:09:53)
plot twist:
tinder'ın amacı her ülkede segstir, bu şekilde kullanılmaktadır. manası "alevlendirmeye yaran şey" olan bir isme sahip, kıvılcım logolu bir programa paravanlı evlilik programı anlamının yüklenilmesi biraz "şey" oluyor çünkü; belirtmek istedim.

  • Bruce  (07.07.17 23:28:16)
Tinder'ın amacının seks olmadığını iddia eden kadınların tek derdi aksi durumda dükkanın önünün kapanması. Kolpaya gerek yok.

  • arnold schwarzeneger  (10.07.17 10:42:20)
tinder kullanan kadın, evlendiği adamı boynuzlar, tinder kullanan erkek, çatır çatır aldatır. tinder'dan bir yol olmaz. vitrinde kendini sergileyen kadınla evlenmem. arkadaşını döndür bu yoldan yazık etmesin kendine.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (11.07.17 14:14:10)