maaşınız sorulunca ne şekilde söylüyorsunuz?

brüt halini mi net halini m? net ise gelir vergisi kesintisine göre oranlayarak mı söylüyorsunuz? sosyal yardım alıyorsanız(yemek,yol vb.) bunları ve agi'yi dahil ederek her ay bankanıza yatan toplam miktarı mı söylüyorsunuz?

söylemiyoruz.

  • karsinin aksisi  (04.07.17 12:33:21)
sorulmuyor ya. sorulsa da alıyorum bir şeyler derim heralde.

  • embermane  (04.07.17 12:34:10)
Soylemem samimiyetime bagli söylüyorsam da net olani söylüyorum brüt ne ki. Onemi yok.

  • cabiday  (04.07.17 12:36:32)
söylemeyin hocam, ben söyledim pişmanım. ota boka önüme geliyor, "ama sen şu kadar maaş alıyosun" diye

  • mirty  (04.07.17 12:39:16)
elime gecen neti soylerim niye saklayacagim yav.

  • fayfim  (04.07.17 12:51:58)
ortalama bişey söylüyorum. 3 - 3,5 arası; 4 - 4,5 arası gibi. ama neti söylüyorum tabi ki, keza net maaş alıyorum brüt artıyor sürekli :)

  • re noreno  (04.07.17 12:52:13)
Söylemiyorum. Özellikle saklıyor değilim ama böyle parasal muhabbetler içine girmek hoşuma gitmiyor. Alıyoruz işte kendimize yetecek kadar bir şeyler vs. deyip geçiştiriyorum.

  • i m cool with that  (04.07.17 12:57:55)
Değişiyor diyorum, net miktarı söylemem.

  • peggy  (04.07.17 13:01:07)
soylemiyorum. sorana da kil olurum, sana ne? bir de sacma salak karsilastirmaya falan giriyorlar. yakinlik durumuna gore eger kirmak istemiyorsam x civari falan derim.

  • kassiopeia  (04.07.17 13:04:22)
Soylemiyorum genelde. Maasin sorulmayacagini bilmesi lazim insanin.

  • stavro  (04.07.17 13:31:46 ~ 13:32:10)
Alakasız biriyse ama illa bir yanıt bekliyorsa "Allah'a şükür idare ediyoruz" veya "asgari civarı" diyorum. (Gereksiz akraba/tanıdıklar bu sınıfta)

Yakın biriyse bankaya yatan neti söylüyorum, brüt benim elime geçmiyor ki, o parayı ben görmüyorum sonuçta. Esas olan net bankaya yatandır benim için.
  • Sulfoxaflor  (04.07.17 13:46:34)
bazen sorulmadan da söylüyorum bazen, çünkü az :D
net söylüyorum tabi ki, brütün bana yararı yok ki sorana yarasın.

  • manuel mandalina  (04.07.17 13:47:08)
Alıyoruz işte birşeyler.

  • joker06  (04.07.17 14:09:23)
ben eskiden kıl olur söylemezdim, şimdi net neyse onu söylüyorum. ulu orta değil tabi ki, yakın arkadaşlarıma anneme babama filan.

  • evde liyakat kalmamis  (04.07.17 14:12:11)
hepinizin demek istediğini anlıyor ve hak veriyorum ama kimse kimseye maaşını söylemiyor mu demek oluyor bu? illa yabancı ya da samimi olmayan birinin sorduğunu farz etmeseniz iyi olurdu. anne-babanız-kardeşiniz-eşiniz, ne bileyim işte, maaşınızı saklamak zorunda hissetmediğiniz kişilere nasıl söylediğinizi merak ediyordum. maaş algısı nedir onu merak ediyorum ben; art niyet aramayacaktım cevaplarınızda gösteriş yapıyor, artislik yapıyor diyerek.

  • Bruce  (04.07.17 14:14:08)
samimi olmadığım kişilere zaten sormam. yakın arkadaşlarımla da rahatça konuşup gerek patrona saydırma, gerek zam meselesini vesaire rahatça tartışırız.

  • sporty  (04.07.17 14:22:03 ~ 14:23:10)
İlla söyleyeceksen eline geçen miktar söylenir. Borçlar çıktıktan sonra eline kalanı da söyleyebilirsin :)

  • joker06  (04.07.17 14:23:33)
aileme aylık net ortalamayı söylüyordum. brütün içinden çıkamazlar. :)

ama @mirty'ye kesinlikle katılıyorum. mutlaka bir şekilde önüne çıkıyor.

anam babam diyorum bak, sırf param var diye enişteme benim adıma BORÇ VERMİŞLER. benim başka bir planım var mı, kendime göre ne düşünmüşüm sormak yok. o yüzden ben de geniş bir skala söylüyorum onlara. aile dışından biri şimdiye kadar sormadı.
  • piremses  (04.07.17 14:52:34)
o zaman soyle diyelim, sorarlarsa cok yakinlarima, hava atmak gibi algilamayacagini bildigim ya da profesyonel gorusune cok guvendigim kisilere soylerim.

ama piremses'in dedigi gibi aile icinde cok sacma salak sekilde onune cikiyor, benim annem de kuzenim icin benden borc istedi mesela, sonra kuzenim direk kendi istemeye falan basladi. iki uc kere tekrarlaninca annemi iyice hasladim. akrabalarla para isine girilmez zira giden geri gelmiyor ya da bizimkiler arsiz bilemiyorum.
  • kassiopeia  (04.07.17 15:15:17)