[]

macbook pro ssd/hdd upgrade hakkında

merhaba epılcılar. bir adet 13 inch 2013 late macbook pro bilgisayarım var. içinde depolama için yalnızca 128 gb ssd disk var. ben bunun yanına bir adet hdd eklemek istiyorum ama cd rom girişi olmadığı için sabit disk ekleyemeyeceğim sanırım.

-eğer sabit disk yeri varsa alıp kendim mi taksam yoksa bir bilene mi götürsem? kolay mıdır takması? video falan izlesem?

-eğer sabit disk ekleyemiyorsam bir harici disk alıp, gerekli format değişikliğini yaptıktan sonra sabit disk gibiymişcesine sürekli yanımda taşıyarak kullansam verimli olur mu? düşürmek tabi problem olur ama çantada koruma kılıfıyla falan taşısam veri kaybım olur mu bir süre sonra?

-kullandığım programları onun içerisine kurabilir miyim en önemli sorum bu aslında?

not: ssd'den vazgeçmek istemiyorum ve 1 yıla kadar da 480 gb ssd almam imkansız gibi.

 
sabit disk değişimini kendiniz yaparsınız, bir kaç video izleyin, ben donanımdan hiç anlamamama rağmen kendim yapmıştım mesela hdd'den ssd'ye geçişi,
ancak, dediğiniz modelde ikinci bir disk yeri var mı bilmiyorum, oraya yeni bir disk eklemek de hdd değiştirmek kadar kolay mıdır, emin değilim.

harici disk alıp format değişikliği yapıp sabit disk gibi kullanabilirsiniz, hatta işletim sistemini direk harici diske kurup bilgisayarınızı direk oradan başlatıp dahili diski de harici disk gibi gösterebilirsiniz, burada önemli olan esas harici diski bilgisayara nasıl bağladığınız. usb 2.0 ile filan bağlıyorsanız istediğiniz verimi almanız mümkün değil. ben mesela eski hddyi takıp ara sıra bilgisayarı oradan başlatıyorum, 2 dakikalık iş 10 dakika sürebiliyor. benim tavsiyem bir adet harici disk alıp onu harici disk olarak kullanın, paranız olunca da daha yüksek kapasiteli bir ssdye geçiş yapın.
  • luchetti  (02.07.17 03:44:42) 
O bilgisayardaki depolama flash ssd. Yani 2.5" gibi ssd yok içinde, ayrıca içinde başka disk takscak yer de yok. Ha belki bir apple servisine gidip, 128'i 256 veya 512 ile değiştirtebilirsin.


  • malheiros  (02.07.17 10:21:30) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.