alzaimer hastası anaanne ile nasıl baş ederiz

arkadaşlar 70 küsür yaşında anaannem alzaimer hastası. alzaimer'ların yeri değişmemesi gerekirken mecburiyetten 2 ayda bir çocukları arasında sırayla bakılıyor.

kim olduğunu unutma vs geçiyorum bazı zamanlar çok sıkıntı yaratıyor, krize giriyor.

70 yaşında olmasına rağmen kim olduğunu unutma ve paranoyaya bağlı gelip dövmeye çalışmalar, saatler boyunca kapıyı zorlayıp kaçmaya çalışmalar, küfürler, yüksek sesle dakikalarca bağırmalar (gerçekten yüksek). evin içinde bir oraya bir buraya koşmalar. tam sakinleştiğini sanıyoruz, 5 dk sonra tekrar başa sarıyor. tüm enerjisini bizimle uraşarak bitiriyor anca öyle sakinleşiyor. buda gerçeken uzun sürüyor. bazen bu sıkıntı gece başgösterince daha da sıkıntı.

bu tarz durumlarda yatıştırmak için ne yapabiliriz. normal uysalca konuşmak, durumu açıklamak vs işe yaramıyor. ne yapmak gerekiyor ? siz böyle durumlarda ne yapıyorsunuz ?

önerebileceğiniz bir yöntem, anında etki edicek ilaç vs varmıdır ?

Bir psikiyatr ile görüşmek en sağlıklısı olacaktır. 65 yaşından büyük, hastaneye gidemeyecek durumda olan insanlar için evde bakım hizmeti veriliyor. Bulunduğunuz yerdeki devlet hastanesine anneannenizin kimliği ile gidip evde bakım kaydı oluşturabilirsiniz. İlgili uzman eşliğinde eve gelip kontrolleri yapılıyor.

Alzaymır geri dönüşü veya tedavisi olan bir durum değil biliyorsunuz bugün için. Şu halde atakları önlemeye, sakinleştirmeye yönelik bir yol izleyecektir doktor ki sizin de istediğiniz bu. Bir görüşün, geçmiş olsun.

*Psikiyatr yerine doktor diyelim madem. Gittiğimiz hastanede önce nörologla görüşüp ardından psikiyatra yönlendirilmiştik. Sonrasında ikisi birlikte ilgilenmeye devam ettiler sonuçlarla ve ilaçlarla.
  • olanlaolunmaz  (30.06.17 02:22:31 ~ 02:45:01)