Adresinizi nasıl tarif ediyorsunuz?

Bu konuda türkiye'de baya farklı yöntemler var. Bunun bir nedeni çarpık kentleşme ama bence genel olarak insanlar da gereksiz uzatıyor gibi geliyor bana tarif ederken. Mesela bana sorulduğunda x mah. y sk. a/b ilçe-il şeklinde tarif ediyorum ve şu ana kadar bi sıkıntı yaşamadım. Siz nasıl tarif ediyorsunuz? Bu şekilde x'li y'li göstererek örneklendirir misiniz merak ediyorum nasıl farklı şeyler çıkacak diye.

mahalle>cadde>sokak>daire>kat no SEMT/IL

  • mayeskuel  (28.06.17 15:04:37 ~ 15:04:59)
@mayeskuel +1
Ek olarak x üniversitesi y kampüsü karşısındaki sokak diye ekliyorum gerekirse.

  • bir nick var benden iceri  (28.06.17 15:05:35)
senin yaptığın adres vermek. adresi bulabilecek kapasitede bir adam için yeterli elbette ama kimileri için x'in karşısında, y'den içeri girince, sırtını z'ye ver 500 metre ilerde demek gerekiyor.

  • nrmnm  (28.06.17 15:06:54)
Mahalle - site - blok no - daire no - posta kodu -semt- ilçe- il

  • lcha  (28.06.17 15:07:25)
sokak varken bi daha caddeyi niye belirtiyorsunuz genel olarak? asıl merak ettiğim biraz da buydu hemen örnek gelince sorayım dedim. Sokağın nerede başlayıp nerede bittiği zaten belli, kargocuların ellerinde zaten ilçe haritası vs vardır sokak sokak. Cadde ismi belirtmenin nasıl bi faydası olduğunu anlamıyorum.

@nrmnm evi tarif etme şeklim değil bu zaten açık adres verme şeklim bu. Kargo vs için. Zaten birinin evine gidiyor olsam o kişi bana adresini vermez ki evini bulayım diye. Aynı şekilde ben de adres vermem. Etraftaki lokasyonlarla tarif ederim, sokağın mahallenin ismi bile geçmez yani yol tarifinde. Ama adres tarifi dediğim burda mahalle sokak kapı no vs beraber olan.
  • nundu  (28.06.17 15:08:16 ~ 15:10:57)
mah. > yakındaki süpermarket ( bilmeyen yok o marketi. olduğum ilde tek ) ve sosyal tesis ile tarif ediyorum.
cadde adı versem kimse bilmiyor çok bilindik bir semt olmasına rağmen.

  • cabiday  (28.06.17 15:08:24)
kendi adresimi tarif ederken mahalle > cadde > numara > semt bilgisi ardından x yerin karşısındaki apartman diyorum.

bir yeri birine tarif ederken de metrobüs, metro, avm gibi noktaları referans alarak tarif ediyorum.
  • evde liyakat kalmamis  (28.06.17 15:08:53)
mahalle > cadde > sokak > apartman/daire no > apartman adı

ilçe > şehir
posta kodu

şeklinde yazıyorum hep.
  • theseachange  (28.06.17 15:29:01)
sokak-apartman-apartman no-kat-daire no-semt-şehir

ama aslnda posta kodunu da yazmak lazım direk çıkıyor öyle olunca
  • condom kurşunu  (28.06.17 15:49:04)
X Mh. Y Cd. Z Sitesi No:1 Semt İlçe/İl

Istanbulda filan kat belirtiyorlar, bana çok garip geliyor.
  • battal gemalmaz  (28.06.17 15:56:15)
sokak varken bi daha caddeyi niye belirtiyorsunuz genel olarak ?
şaka mısınız ?
ankarada ümitköyden bahçeliye demetten sincana bin tane 12. cadde onbin tane 2345. sokak var.daha bir de bu rakamlı sokakların eskisi yenisi var. bir de rakamların şehir /ülke isimli karşılıkları var...benim apartman no'm bile değişti habire karışıyor adresler.
tam adres yazınca bulanamayan yerler var daha da bir de neden cadde sokak yazıyormuşuz.
  • niye ama  (28.06.17 15:58:23)
apartmanın bulunduğu cadde + apartman kapı numarası + kat ve daire no + semt/ilçe (çünkü cadde çok uzun) + şehir.

yazlığımda da bu kombinasyon geçerli.

evimde isimle bir arkadaşıma tarif edersem de konak meydanı'ndan yürümesini ve evimin önündeki bir levha'yı görmesini tavsiye ederim.

erasmusta kaldığım evde cadde + apartman no + ev sahibinin adı + il + ülke şeklinde kullanıyordum adresimi.

yazlığımda da kolay yöntem evimin önünde kocaman bir askeri tesis yer alması.
  • rain when i die  (28.06.17 16:12:56 ~ 16:35:33)
X Mah. Y Cad. No:50/5, PK, İlçe, İl

Yer darsa Y Cad, No:50/5, PK, İlçe, İl

Tarif ederken zaten cadde üzerinde, belediye muhtarlık bilmem ne her şey burada. Çok kolay.

Postakodu mahalle, ilçe, il bilgilerini içerirken neden bu kadar uzun adres yazıyoruz onu da anlamıyorum.
  • Lim5  (28.06.17 16:19:07)
X Cad.123 Posta Kodu Sehir

  • Traveller  (28.06.17 16:20:20)
mahalle
cadde
sokak
bina no
daire
ilçe
il

bazen canım isterse posta kodunu yazıyorum ilçeden önce.
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin_yine  (28.06.17 16:26:21 ~ 16:26:54)
mahalle, sokak, apartman no/daire no

ilçe/şehir

bu arada geçen gün "19 mayıs" mahallesindeki adresime kapı numarası 19 yazmışsınız diye en üst kata çıkan kargocuya denk geldim. dolayısıyla cadde ve kat numarasına kadar yazan arkadaşlara hak veriyorum.

bu arada kargoyu kendisinden teslim aldıktan sonra adrese baktım doğru yazıyordu.
  • yuto  (28.06.17 18:43:29)
mahalle - cadde - sokak - dış kapı no - daire - ilçe - il

  • aychovsky  (28.06.17 18:46:44)