Urunlerin tum besin degerlerini nasil ogrenebilirim?

Az once "That Sugar FIlm" diye bir belgesel izledim. Bilmeyenler icin sozlukte su arkadas guzelce ozetlemis eksisozluk.com

Ben hangi urunde ne kadar seker var nasil ogrenebilirim? Ornegin protein orani yuksek vs diye fistik ezmesi aliyoruz, icerik aynen su sekilde
100 gr icin
Karb : 30gr
Yag : 43gr
Protein : 21gr

Bu 30gr carb'in tamami mi 3gr'i mi seker nerden bilecegim ben??

o besin değerlerinin dışında içindekiler kısmını da okumak gerekiyor. örneğin fabrikasyon salçada içindekiler kısmında domates, tuz gibi temel bileşenlere ilaveten şeker olduğunu okursunuz. içindekiler kısmında şeker, fruktoz şurubu, glikoz şurubu, inert şeker gibi her türlü ilave kısmı yazar. ancak bütün ürünlerde kaç gramının şeker olduğu her zaman yazmaz. sizin yapacağınız en mantıklı şey içinde ekstra şeker ve türevlerinin ilavesi olan hiçbir şey almamak.

Bu arada fıstık ezmelerinde şekersiz bulursunuz ancak onda da en az şeker kadar zararlı olan rafine palm yağı var. Palm yağı olmayan bir fıstık ezmesini markette hiç görmedim. Butik ekoloji marketlerde filan satılıyor ancak kendiniz çok daha ucuza yapabilirsiniz. Bitkisel yağ, tam hidrojenize bitkisel yağ, hurma kaynaklı bitkisel yağ gibi kapalı söylem altında yazılanların hepsi de rafine palm yağı bu arada.
  • neferkitty  (24.06.17 15:52:16 ~ 15:56:43)
Icindekiler kismi da cok aydinlatici olmuyor ki cogu zaman. Ornegin bu fistik ezmesinde toz seker yazmis ama orani ne bilmiyoruz. Bir de genelde son kullanici icin hicbir anlam ifade etmeyen ne bileyim E450 falan gibi seyler oluyor cogu zaman urunlerin icindekiler bolumunde.

Bu arada soruda fistik ezmesi ozelinde sordum gibi anlasiliyor ama genel bir soruydu bu. Fasulye konservesi aldim ornegin. Onda da seker bilgisi yazilmamis, icindekilerde de kuru fasulye su tuz yaziyor. Ne kadar seker var hicbir fikrim yok su durumda.
  • elon  (24.06.17 16:04:25)
içindekiler kısmında şeker/glikoz surubu/fruktoz surubu vs yoksa yoktur, ancak atıyorum bir ürüne gerçek meyve kurusu katmışlardır onun kendi doğal şeker içeriği olabilir ancak içerik olarak rafine şeker girmemiştir. Karbonhidrat değeri yükselir bu nedenle. Yani güvenilir markalarda bu içerik kısmı sıkı denetlenir. Ancak fasulyenin kendi sebze içeriği nedeniyle olan karbonhidratı bulunabilir ve bu nedenle besin değerlerinde düşük miktarda bir karbonhidrat çıkabilir. Besin değerinden ziyade içerik listesi daha güvenilir aslında. Çoğu üründe direkt şeker miktarı yazmayabilir çünkü.

  • neferkitty  (24.06.17 16:07:08 ~ 16:35:19)