(Baba tarafından) Bulgaristan vatandaşlığı için izlenecek yol

Selamlar,

Durum şöyle:

Babam 1948 Ardino/Bulgaristan doğumlu ve 1950/51'de Türkiye'ye göç etmiş.
Şu an hayatta değil. (Hayatta olan, aynı yerde doğmuş bir ağabeyi var.)
Elimde sadece nüfus müdürlüğünden aldığım, babamın ve onun anne-babasının Ardino'da doğduğuna dair bilgi içeren "Alt Üst Soy Listesi" adlı bir belge var.
Babamın Türkiye'de nüfusa kayıtlı olduğu ilçedeki nüfus idaresinde 1975'teki bir yangında tüm belgeler yanmış.

Bu durumda vatandaşlık için herhangi bir şansım var mı? Varsa ne yapmalıyım?

Türkiye'de konunun uzmanı görünen sadece bir avukat bulabildim, ona da henüz ulaşamadım. Bulgaristan'daki bir iki avukatlık bürosuyla iletişime geçtim, süreçle ilgili hiçbir detay vermeden hemen bir miktar para istedikleri için vazgeçtim.

Bir de ricam olacak: YORUM DEĞİL, BİLGİ verirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

Ek: Yukarıda bahsettiğim avukatın web sitesinden: untacguner.av.tr (Kendisine henüz ulaşamadım. Hala deniyorum. Garip.)

Vatandaslik 80 sonrasi göcenlere veriliyor diye biliyorum.Romanya icin arastirmistik,diger ülkeler icinde böyleydi.

  • maria puder  (19.06.17 15:20:28)
benim bildiğim 7. dereceden akrabaya kadar birini gösterebiliyorsun. yani amcanızdan dolayı da alabilirsiniz sanırım vatandaşlık.
öyle duymuştum, kesin bir bilgim yok.

  • nıç  (19.06.17 15:26:49)
babanın hayatta olması gerekiyordu o yüzden malesef alamazsın.
not: eşim de ardino doğumlu bu arada^^

  • sta  (19.06.17 15:27:33)
bilgi. babanızın hazatta olması lazım. adım adım ıslenıyor bunlar. once hak sahibi alacak. sonra sizin hakkiniz dogacak, o alamadiysa sizde alamiyorsunuz.

eger babaniz zamaninda o ulkede sigortali calismis olsa idi(her ulkede farkli bir sure kiminde 5, kiminde 3 sene) o durumda sizin babanizin oradaki vizesi uzerinden hakki olabiliyordu. onun icinde babanin hayatta olmamasi ciddi sikinti yaratmakta siz 18 ustu oldugunuz icin.

kisaca su anda yollar kapali.
  • kurnaz  (19.06.17 15:51:41)
@kurnaz,

"Bulgar vatandaşı üst soyun, hayatta olması ya da buna dayanarak ana babadan birinin çocuklarıyla torunlarından önce başvurmasına gerek yoktur."

Kaynak: untacguner.av.tr
  • pantepember  (19.06.17 16:19:46 ~ 16:20:03)
Üntaç Güner'e selam söyleyin. Yok öyle birşey. Babanız rahmetli olduğundan olmuyor maalesef.

  • shenergy  (19.06.17 16:46:21)
babanın hayatta olması meselesi sadece bulgaristan için mi geçerlidir. daha 1 ay olmadı sırbistan'dan arkadaşım aldı. babasında yok.

@pantepember iyice araştırın.
  • goodman  (19.06.17 17:53:28 ~ 17:54:03)
@shenergy,

Kaynağın ne arkadaşım?
  • pantepember  (19.06.17 22:18:45 ~ 22:19:30)
@goodman,

Hiçbir şey anlamadım.
  • pantepember  (19.06.17 22:20:11)
Neyse arkadaşlar,

Bu siteden yine bir hayır gelmeyecek anlaşılan. Ben cevabı bulunca buraya yazarım. İşi düşen de faydalanır.
  • pantepember  (19.06.17 22:21:18)
Kaynağım bulgaristan vatandaşı olmam. Çevremdeki 6-7 kişiye yol göstererek vatandaşlık almalarını sağlamam.

  • shenergy  (23.06.17 01:04:03)
babam ruscuk doğumlu ve vatandaşlık için uğraşmıyor. bu nedenle ve bazı ailevi nedenlerle aramız bozuk. ona çaktırmadan vatandaşlık şansı var mı?

  • o kadar da degil aga  (23.06.17 01:08:44)
Sirbistandan vatandaslik alan arkadasimla simdi konustum da onu da 2 kere konsolosluktan kovmuslar baban alamadan alamazsin diye. Yani konsolosluk bile dese inanmayin. Onun isine bir tercuman aracı oldu bir de 500 euro islemler hizlansin diye aciktan para verdi. Pesini birakmayin bence

  • goodman  (23.06.17 23:51:05)