Vegan Olmayan Birisinin Vegan İşletmesi Açması Ne Kadar Etik?

Diyelim ki vegan/vejateryen olmayan birisi vegan cafe ya da vegan ürünler satan bir dükkan vs tarzı bir yer açtı. Haliyle müşterileri de ağırlıklı olarak veganlar olacak. Bu kişi veganlık konusunda yeterli sayılabilecek bilgiye sahip olsa dahi sizce bu ne kadar etiktir? Ya da bunun ne gibi olumsuzlukları olabilir size göre, neler düşünürsünüz/insanlar neler düşünür? Bir ihtimal de, sadece bu işletmenin sahibi olsa, çalışanları ve müşterilerle sürekli iletişim halinde olanlar vegan kişiler olsa mesela? Elbette bu kişi ticari amaçlı yapıyor bu işi, kim karışabilir kısmı da var ama ben daha çok sorduğum kısım hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

Not: Olayın veganlık saçmalık vs tartışmasına dönmesi değil amacım, bu yüzden trollememenizi rica ediyorum. Bir de özellikle vegan/vejateryen olanlar da fikirlerini yazarsa süper olur.

serbest piyasa ekonomisi? victoria's secret'ın sahibi erkekmiş gibi düşünün.

tabi şu da olabilir; ideoloji anlamında veganizmi destekliyordur ancak sağlıkla ilgili sebeplerden dolayı vegan beslenmeye uyum sağlayamamıştır belki.
  • zgrydn  (17.06.17 18:20:00)
Ticaret
Etik

Birini seç.
  • kargn  (17.06.17 18:21:05)
ben agresif yazınca kızıyorlar, manyak diyorlar, o yüzden öfkemi içime atacağım ve sakin kalacağım. bence son derece etik. adam vegan kitleye hitap etmek, onlara hizmet vermek ve onlara verdiği hizmetin karşılığında para kazanmak istiyor. bunda garip veya etik olmayan hiçbir şey göremiyorum.

  • der meister  (17.06.17 18:22:33)
vegan biri kebapçı açsa garip olurdu ama garip değil bu.

  • black mamba  (17.06.17 18:42:30)
o zaman erkeklerde kadın ürünleri pazarlamasın

  • dedim dedim de kime dedim  (17.06.17 18:46:58)
Gayet kabul edilebilir bir durum. Hem ahlaki acidan hem de sosyoekonomik boyutta bir sorun yok ki. Kaldi ki vegan olmayan biri vegan beslenmeyi donem donem tercih de edebilir.

  • lamira  (17.06.17 18:48:43)
Bu tür bir haber görmüstüm. (git: www.lamag.com/digestblog/gracias-madre-cafe-gratitude-owners-just-pissed-off-entire-vegan-world/a) Eger oraya giden kitle bunu ögrenmisse, alternatifini bulmaya calisir, gitmez diye düsünüyorum, ki sonraki haberler de o yönde.

Ben vegan olarak, sadece vegan isletmelere gitmeye calisiyorum; onlara para kazandirmaya calisiyorum. Ogrendiysem vegan restaurant isletmecisinin et yedigini, gitmem. Herkes tabii ki para kazanmaya, hayatta kalmaya calisiyor; ama benim veganligi secme sebebim etikle alakali oldugundan o kisiye para kazandirmak istemem.

Edit: Niye olmasin ticarette etik? Iscisini bedavaya calistirmaya calisan, kötü muamele eden yere gider misiz mesela? Hicbir seyi sorgulamadan alirsaniz, üreticinin de isine gelir ahlaksiz calismak. Kahve, cay, cikolata aldiginiz yerlere mail atin, bakalim hangi sertifikali ürünleri kullaniyorlar? Cocuk isci calistiriyorlar mi, adll ticaret sertifikalari var mi vs... Ticarette etik olmazmismis. Nerede etik deger arayalim peki?
  • buf-e kür  (17.06.17 18:57:12 ~ 22:28:03)
vegan adamın ihtiyacını karşılıyorsa ne sorun var ki burda? alan razı veren razı

  • sttc  (17.06.17 21:57:38)
vgen vejeteryan olsam sahibi vegan olmayan birinin işletmecisinden yemek yemeği tercih etmem.

Etik mi değil mi dersen ticarette etik olmaz.
  • kuzey li  (17.06.17 22:05:49)
Bu olayı etik açısından değerlendirmek de gereksiz. Ortada bir pazar var, bu pazardan para kazanmak için girişimde bulunup para yatırılıyor, bu kadar. Ha işletme sahibi herkes brokoli yerken dışarıdan çöp şiş söyleyip yiyorsa o biraz ayıp olur ama onun dışında ortada etik seviyesinde değerlendirilecek bir durum yok.

  • angelus  (17.06.17 22:08:31)
Etik olmayla ilgili bir problem göremiyorum. Öte yandan ben vegan olsam sahibinin ve hiçbir çalışanının vegan olmadığı bir yerde yemek yemezdim, çünkü işlerini düzgün yapabileceklerine inanmazdım. Aynı nedenle vegan bir ahçının yemekleri pişirdiği bir et restoranında da yemek istemem.

* Garip şeyler yazılmış. Ticaret gayet etik kurallara uygun şekilde yapılabilir, birçok insan da yapar. Medeni ülkelerde etik kuralların dışına çıktığınız zaman tüketici derhal sizi cezalandırır, aç kalırsınız. Yaşadığınız yerde böyle olmaması ya da kendinizin parayı etik değerlere tercih etmeniz bu gerçeği değiştirmez.
  • mikro patlama  (17.06.17 22:22:46)