Oruç sorusu

Oruçlu bir kişi dayak ve işkence ile yemek yerse orucu bozulur mu

-hakan şükür mode on-

dayak yediği için bozulur kih kih kih

-hakan şükür mode off-

niyet önemlidir, bozulmaz.
  • cakabo  (14.06.17 10:54:47)
iradesi dışında yapılan bir şey, bozulmaz.

  • orange coffee  (14.06.17 10:59:01)
fikir yürüterek cevap vereceğim, hiç bilgim yok.

bence orucu bozulur. sonuçta orucun ne hallerde bozulacağı durumu belli. fakat bir de bildiğim kadarıyla günah işi var. mesela oruçlu biri keyfine göre orucunu bozarsa günah olur. fakat işkenceyle orucu bozdurulan kişi günaha girmiyordur herhalde. sonuçta kendi isteği dışında gerçekleşiyor. bir dayatma var.

yani kısaca bozulur ama günah olmaz diyorum.
  • windowsguvenlikduvari  (14.06.17 10:59:28)
Windows'un dediği gibi oruç bozulur ama yaptırımı olmaz.

  • angelus  (14.06.17 11:06:08)
o gün için bozulur. 61 yemez.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (14.06.17 11:25:21)
oruç bozulmaz. ibadetlerin kendisi bi' amaç değildir ibadetlerin amacı vardır. orucun amacı ortada.

  • mete kudur  (14.06.17 11:30:35)
ona dayak ve işkence ile orucunu bozduran şahısların derdine düşmeli bence. orucu bozulur mu bilmiyorum. bana biri dayak ve işkenceyle yemek yedirse önce o kişleri haklarım. yani bilmiyom.

  • for day to break  (14.06.17 11:36:05 ~ 11:36:27)
Orucu bozulur ama daha sonra 1 gün kaza etmesi gerekir.

Ancak böyle bir durum varsa, arkadaşın "orucum bozuldu mu bozulmadı mı?" dan daha ciddi sorunları var gibi...

.
  • kartallar yuksek ucar  (14.06.17 11:53:42)
Oruç bozulur, kazası gerekir ama keffaret gerekmez.

  • 1adam  (14.06.17 12:07:05 ~ 12:08:05)