İşsizlik maaşı için gerekli koşulları

sağlayabiliyor muyum bir bakar mısınız?

Sistemden günlerime baktım şunlar;
Mayıs ayı- 30
Nisan ayı- 30
Mart ayı- 24
Şubat ayı- 27
Ocak ayı- 30

2017 yılı toplam 141
2016 yılı toplamı 332
2015 yılı toplamı 356
2014 yılı toplamı 358

Şubatta ve martta ücretsiz izin + raporlu olduğum günler vardı. Son üç ay toplamı 120 gün yapmıyor ya bir sıkıntı oluyor mu?

Bir de bu durumda alırsam kaç ay alabilirim?

İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için;

§ Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

§ Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,

§ Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

§ Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

gerekmektedir.

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

§ 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

§ 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

§ 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği (kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla) verilmektedir.
  • yue  (13.06.17 13:44:55)
Bir de ben ayrıca işssizlik sigortası primi vs ödemedim maaştan kesilen paranın içinde otomatik olmuyor mu onlar?

  • yue  (13.06.17 13:46:03)
işsizlik sigortası sgk primi ile beraber firma tarafından ödeniyor. Raporlu günler sorun değil ancak ücretsiz izinler gün sayımında geçerli değil.

edit: şimdi baktım ücretsiz izini de kabul ediyorlarmış, sorun yok.
  • oziloz  (13.06.17 19:03:10 ~ 19:07:00)
Farzedelim ki işyerim kapanacağını açıkladı 1.5 yıl sonra. Bu durumda işsizlik sigortası yaptırsam ödeme yaparlar mı

  • turkuaz  (13.06.17 19:32:55)
işsizlik sigortasına tabi olmak için hizmet akdine tabi çalışmak gerekiyor. Yani bir yerde bir kaç gün çalışıp kalan süreler için isteğe bağlı sigorta ile beraber işsizlik primi ödeyebilirsiniz. Ya da özel işsizlik sigortası yaptıracaksınız bankalardan.

  • oziloz  (14.06.17 01:20:43 ~ 01:34:03)