Harici Hard Diskteki Silinen Veriyi Kurtarmak

merhaba sevgili suserlar, öncelikle konunun uzmanı bilgisayarcı ya da türevi arkadaşlara seslenmekteyim, yardımcı olursanız çok memnun olurum;

yakın arkadaşım dün 1 tb'lık harici hard diskini bilgisayara takmış. zaten sorunlu olan bilgisayarı kilitlendiği için o da çıkarmış. geri taktığında içinde olan ortalama 700 gb'lık veri bir anda ortadan yok olmuş. başka bilgisayara takmış orada da olmamış. herhangi bir düşürme vs. yok.

bilgisayarcıya götürmüş, bilgisayarcı "bu çöp olmuş ya bunu çöpe at ya da veri kurtarma merkezinde 1500-2000 tl karşılığında verilerini kurtarabilirsin." demiş. sanırım belleğin içinde küçük bir disk varmış, onu okumuyormuş.

bilgisayarcı diskin içini baya bir açmış ve o halde vermiş arkadaşıma. dolayısıyla şu an herhangi bir bilgisayara takılması için önce bir toplanması gerekiyor.

arkadaşımın her şeyi o hard diskte ve dolayısıyla kafayı yiyor. bu işlem neden bu kadar pahalı? başka bir çözüm yolu yok mudur? uzman kişilerin görüş ve önerilerini bekliyoruz, çok teşekkürler...

fiziksel olarak diskin içini açtığını sanmıyorum (açtıysa çok fena) usb harici kutuyu açıp kopuk kablo vs var mı diye bakmıştır muhtemelen.

öncelikle diskin kendisi değil de usb bağlantı kartı arıza yapmış olabilir. başka bir usb harici kutu ile test etmek lazım önce.

arızalı makinada diskin dosya sistemi uçmuş olabilir. dosyalar duruyordur.
bozuk disklerin içinden data kurtaran yazılımlar var onları bir denemesi lazım.
sistem diskin adını ve boyutunu görüyor ama içinde bilgileri mi görmüyor ?
  • orpheus  (13.06.17 03:33:22)