[]

Dönüslerde stop etme problemi

Merhaba arkadaslar, ehliyet kursuna gidiyorum hayatimda ilk defa direksiyona oturdum . Bgn son dersimdi fakat hala cok eksigim var , parki, rampada kalkmayi , L gitmeyi falan cözdüm fakat donuslerde cok heyecan yapiyorum , hoca yavasla diyor gazdan ayagimi cekip debriyaja basiyorum ama daha donusumu tamamlamadan araba stop ediyor bu sefer tekrar toparlayamiyorum arabayi oyle kaliyorum yolun ortasinda. . Vites kucultmeyi de deniyorum zaten max. 40 la gidiyorum 2. Viteste. Bu donus tam olarak nasil yapiliyor? Arac Nissan juke- diesel. Ozellikle saga donuslerde problem yasiyorum bu arada.
 
Dönüşte yavaşlama dönüşe başlamadan kavşağa girmeden önce yavaşla, dönüş anında hızın sabit olsun çıkarken de hızlı çık sıkıntı kalmaz. Sen dönüşte çok yavaşladığın için devir düşüyor stop ediyor araç. Bir de yavaşlarken neden ayağını gazdan çekip debriyaja basıyorsun ben anlamadım orayı, yavaşlamak için ayağını sadece gazdan çekebilirsin ya da frenleme yapabilirsin, bunlar için debriyaja basmana gerek yok tamamen durmayacaksan ya da vites değişikliği yapmayacaksan, vites küçülteceksen de bu işi çok seri yapman lazım ama onu da dönüş esnasında değil, az önce de dediğim gibi dönüşten önce yapman gerekir. Sen bu şekilde debriyaja bastığında yakıt gitmiyor devir düşüyor, o nedenle de stop ediyor olabilirsin. Debriyaja basmak demek motorla vitesin irtibatını kesmek demektir, güç aktarımı olmuyor o zaman, güç yoksa araba stop eder.


 • angelus  (12.06.17 14:52:42 ~ 15:04:45) 
@angelus şimdi dönmeden önce frene bastım yavasladım. Dönüşe gelince debriyaja basıcakmıyım peki basıcaksam ayagımı nezaman çekicem debriyajdan? Gaza da direksiyonu topladıktan sonra mı basıcam? Ya biliyorum çok saçma geliyor size sorduklarım hocayıda 1 haftada delirttim zaten ama anlamıyorum. Her yerde olmuyor bu arada 2 tane yer var hep o ikisinde stop ediyor.


 • carmenta  (12.06.17 15:06:04) 
@angelus debriyaj olayını hoca söyledi stop etmesin diyeymiş.


 • carmenta  (12.06.17 15:08:11) 
dönüşe başlamadan önce yavaşla, uygun hıza ve devire geldiğinde 2'nci vitese al dönüşe başla. dönerken ayağını debriyajdan tam olarak kaldırma. "yani yarım debriyaj olarak düşün." ne sonuna kadar bas, ne de tamamen kaldır. dönerken hızına ve kavşak içindeki pozisyonuna göre gaz ver ya da frene bas. benim tavsiyem sürekli yarım debriyaj halinde kal. baktın araba titremeye başladı sonuna kadar bas motor durmasın. vites küçült. tekrar gaz ver.

rampa içinde kavrama noktasına kadar bekleme. araba titreyene kadar bekleme yani. debriyajdan ayağını tam kaldırmadan gaz vermeye başla. gaz ver derken çok az. gazı kökle demiyorum. araba bağırmasın. ilerlemeye başladıkça yavaş yavaş debriyajdan ayağını kaldır.

aracın dizel olması aslında senin avantajına.
 • draconas  (12.06.17 15:09:40) 
Debriyaja sadece vites degistiriken veya duracagin zaman basman gerekiyor. Kavsaklarda donuse cok dusuk hizda giriyorsan (yurume hizinda) arabanin devri cok duser. Eger o dusuk devirde 2. vitesde isen arabanin stop etme ihtimali var, normalde iki ile de doner ama cok cok dusuk devirlerde kimi arabada titreyebiliyor. Bu durumda kavsaga girmeden iyice yavaslayip arabayi 1.vitese atarsan yurume hizinda da olsan araba stop etmez, hatta hic gaza basmasan bile stop etmez.

Bu isin sirri viraja girmeden arabayi uygun hiza dusurmek, uygun vitese atmak, sonra donuse baslamak, viraji dondukten sonra veya donus bitmek uzere iken gaza basmak. Viraja girdikten sonra vites degistirmen, dolayisi ile debriyaja basman iyi birsey degil. Her turlu hazirlik girmeden once yapilmis olmali, hem bu seyede donerken sadece donmeye konsantre olursun.
 • emrahday  (12.06.17 15:16:52 ~ 15:20:27) 
#draconas teşekkür ederim baya detaylı oldu. Zaten 2. viteste gittiğim için 1 e almama gerek yok di mi? Ben sanırım geç kalıyorum bunları yaparken dönüşün ortasında vitesi 1 e alıyorum ayagımda debriyaja tam basılı kalıyor öyle ya da hiç birşeye basmıyorum sonrada stop ediyor. Ekstra özel ders alıcam zaten bu söylediklerinize de dikkat edersem halledicem galiba :)


 • carmenta  (12.06.17 15:18:36) 
Dönüşte debriyaja basarsan arabayı boşa almış olursun, boşa alırsan araç savrulur, o nedenle dönüşte boşa alınmaz bilakis yolu daha iyi kavraması için ufak ufak gaz verilir, dönüş biterken de, yani kavşaktan çıkarken de yolun durumuna göre hızını yükseltir çıkarsın. Kavşaklar için en geçerli teknik şudur: Yavaş gir hızlı çık.

Onun dışında; dönmeden önce yavaşladın vitesi düşürdün 30 km/s ile dönüyorsun. Bu noktada yarım debriyaj da yapabilirsin, ki aracın dizel olduğu için hiç gaza basmadan yarım debriyajla da dönebilirsin torkun yüksek olduğu için, hiç yarım debriyaj yapmadan sabit hızla da dönebilirsin ama debriyaja tamamen basılmaz. Yarım debriyaj yapmak gücü kontrol etmek için işine yarar. Yani ne yüksek hıza çıkarsın ne de devrin düşer ama yarım debriyajı ayarlamak da acemiler için zor olabiliyor. Yani ayağını kavramadan yukarı kaldırırsan yine stop edebilir araç o riskin var.
 • angelus  (12.06.17 15:21:23) 
motor dersinde anlatmışlardır da, debriyajın olayı motorun ürettiği gücü tekerleklerin dönmesini sağlamak üzere aktarmak ya da kesmek. sen debriyaja bastığında, aradaki dişli bağlantısı açılır ve motorun tekerlekleri döndürme olayı ortadan kalkar. bu durumda tekerlekler güç almış dönüyor oldukları için bi süre dönmeye devam edebilir ama viraj dönmek demek düz yolda gitmekten fazla bir güç gerektirdiğinden, viraj içinde debriyaja basacak olursan normalden daha hızlı yavaşlarsın (ne demekse :). yani düz giderkenden az biraz fazla bir güce ihtiyacın varken, sen gücü kesiyorsun debriyaja basarak.

diğer herşey için @emrahday +1
 • manuel mandalina  (12.06.17 15:35:35) 
Debriyaja sadece vites değiştireceğin zaman bas. Onun dışında basman gerekecek kadar araç yavaşladıysa zaten araba titreyerek sana vitesi düşürmen gerektiğini söylüyor aslında.


 • arnold schwarzeneger  (12.06.17 15:37:21) 
ben şöyle kullanıyorum.
1.dönüş boyunca ayağım full debriyaja basılı (dönüşe yaklaşınca+dönüş yaparken dönüş bitmeye yakınken = dahil)
2.dönüşe yaklaşırken frene basar yavaşlarım (diğer ayağım debriyaja basılı)
3.vites küçültmem gerekiyorsa vites küçültürüm (muhtemelen senin hızında iken 3 ten 2 ye çekerim)
4.dönüş bitince debriyajdan ayağı yavaşça çeker, gaza yavaşça basarım.

not: yukardaki arkadaşlar bu sürüşün bi nebze yanlış olduğunu söylemiş. ben böyle kullanıyorum. tşk.savol.öd
 • marul hirsizi  (12.06.17 15:43:55 ~ 15:54:49) 
merhabalar,

herkes uzun uzun cevaplar yazmış. hepsini okumaya üşendim :) ben de birkaç tavsiye vereyim.

araba artık neredeyse durma pozisyonuna gelmediği sürece 1. vitese düşmenize gerek olmaz. zaten durur pozisyonda olsanız bile 2. viteste kalkabiliyor araç (ama kesinlikle tavsiye etmiyorum böyle bir şeyi tabii ki) o yüzden viraj girişinden önce iyice yavaşlayarak vitesi 2'ye alın. o hızla döndükten sonra, direksiyonu da toplayınca hafiften gaz verirsiniz. bu esnada ne olur ne olmaz ayak debriyajın üstünde olabilir.

bir de içinizi rahatlatmak için şunu söyleyeyim: en fazla 2 haftalık pratikten sonra çocuk oyuncağı gelecek dönüşler falan.
 • himmet dayi  (12.06.17 15:46:01) 
normal şartlarda arkadaşların dedikleri gibi dönüş yapmak için dönüş boyunca debriyaja basmana gerek yok. araba zaten arkadaşlarında söylediği gibi uygun hızda ve devirde doğru viteste ise durmaz. doğrusu arkadaşların söylediğidir.

sürekli debriyajı kullanmanı ben de önermiyorum. sınavda motoru durdurmaman için bir çakallık gibi düşünebilirsin anlattıklarımı. yoksa arkadaşların dedikleri işin doğrusudur.

kavşak içinde de vites değiştirmen gereken zamanlar olacak illa. yani işin doğrusunu bil. öğren. sınava kadar hala beceremiyorsan bu tarz bir çakallıkla (kavşak içinde yarım debriyaj ile giderek) yolda kalmadan parkuru tamamlayabilirsin ama arabanı o şekilde kullanmanı önermem.
 • draconas  (12.06.17 15:59:49) 
Belki su sekilde sana bir antreman onerebilirim.
- Araba duz ve bos bir alanda olduguna emin ol.

Gaz pedali antremani:
- Arabayi calistir ve vitesi bosa at.
- vites bosta iken debriyaji, gazi, ve freni birak (cok onemli, araba duz bir yerde olduguna emin ol !).
- bu durumda arab calisir, stop etmez, bir yere de gitmez.
- sonra sag ayagin ile gaz pedalina cok az yavas yavas bas (1 milimetre gibi), motorun sesini dinle, devir gostergesinin hareketini izle. birkac dakika gaz pedali antremani yap. boylece gaz pedalina ne kadar basman gerektigini, pedalin tepkilerini, arabanin tepkisine alismis olursun. sag ayagin gaz pedalini hissetmis olur.

Debriyaj pedali antremani:
-yine araba vitesi bosta, gaza basmadigin bir anda sol ayak ile debriyaja "sonuna kadar" bas, sonra yavas yavas cek. sonra farkli hizlarda cekme antremani yap. Cunku araba kullanirken en onemli yeteneklerden biri de sol ayakla debriyajdan ayagini istedigin hizda cekebilmektir. cok yavas cek, sonra biraz hizlandir, farkli hizlarda bol bol tekrar yap.

Kavrama noktasi ve hareket andremani:
- Simdi bir sonraki antreman kavrama noktasi. Bu antreman icin hem sag ayagini gaz pedalinda, hem sol ayagini debriyajda calismis olursun. bos bir arazi ve guvenli bir alanin olsun ki sadece kavrama noktasina konsantre ol.
- Kavrama noktasi calisirken once ayagini debriyaca ikinci antremandaki gibi sonuna kadar bas. Arabayi 1. vitese at. Duz bir alanda olduguna emin ise frene basmana gerek yok.(normalde gercek trafikte basman cok onemli, sadece antreman icin basmasan da olur). Simdi sol ayagin sonuna kadar debriyajda, araba 1. viteste. Ayagin da debriyajda oldugu icin araba viteste olsa da stop etmiyor. sonra sag ayak ile ilk antramandaki gibi gaza hafif bas, arabanin sesi degisir, devir gostergesi cok az oynar, yaklasik 10-15 bin devirleri arasinda. Sag ayagini gazda sabit tutarken, sol ayagin yani debriyaji yavas yavas birak. bu yavas birakma sirasinda debriyaj belli bir noktaya geldiginde araba ileri dogru hafif hafif atilacaktir. (eger ileri atilmak yerine titriyorsa gaza az basmissin demektir. eger aniden hoplayip stop ediyorsa debriyajdan hizli cekiyorsun demektir.) Iste bu arabanin atildigi debriyajdaki nokta kavrama noktasi.
- Bu hafif atilmalar sirasinda debriyaja sonuna kadar yine bas, araba atilma ve hareketini kesecektir. Yine bol tekrarli bu kavrama noktasina kadar debriyaji yavas yavas cek (sag ayak hafifte gazda oldugunu unutma), kavrama noktasina gelince tekrar bas debriyaja. Iyice arabanin kavrama noktasi nerede ogrenirsin.
- Debriyajda cekerken kavrama noktasini bulma antremaninda arabanin tepkilerini gormek icin farkli hizlarda debriyajdan cekmeyi de dene. boylece kavrama noktasini farkli hizlarda da bulmayi pekistirmis olursun.
- Kavrama noktasi genelde debriyaj baskarken ortalarina yakin olur. Ama bu nokta arabadan arabaya degisir. Ayrica benzinlilerde daha kucuk aralikta, dizel arabalarda daha genis aralikta olur. o nedenle dizel arabalarin kavrama noktasini bulmak daha kolaydir. Araba surerken en onemli pratik budur.

Hafif yokusta kavrama noktasi antremani:
- Yokusta kavrama noktasinin yeri degismez, bir onceki antremanda buldugun nokta ayni yerdedir. Ama bu durumda frenden ayagini cekip gaza basmak, yani sag ayak da sol ayagin yetenegine eslik etmeli.
- Cok hafif bir yokus olan guvenli bir arsa bul. Araba calisir vaziyette ve hafif yokusta. sag ayak frene basili, sol ayak sonuna kadar debriyaja basili olsun.
- Yapman gereken sag ayak frenden cekip hemen gaza ilk antremandaki gibi, hatta bir milimtre daha fazla basmak (yokusta oldguun icin arabain biraz daha fazla gaza ihtiyaci var). Gaza bastigin anda sol ayak da debriyajda kavraman noktasini bulmali. Boylece araba mumkun oldugu kadar geriye kaymadan ileri hareketlenmeli. Hareketlenme patinajsiz ve hoplamasiz olmali. Iste bu noktada onceki antremanlarin yararini gorursun ve yokusta kavrama noktasini bulursun. Bol bol pratik yap, cok yararini gorursun.

Araba kavrama noktasinda yani yarim debriyaj ilerleme antremani:
- Ozellikle istanbulda yogun trafikte bircok surucu yarim debriyaj gider. Yani ayak gazda iken (hatta araba bakimli ve problemi yok ise gazda olmasa bile) sol ayagi debriyajdan ceker, araba hafif hizlanir, cok hizlandi ise debriyaja biraz basar. cok yavas ise ve ondeki araba ile mesafe var ise debriyajdan biraz daha ceker. kavrama nokatasinin ustunde ne kadar cekerse araba hizlanir, kavrama noktasinin altinda ne kadar basarsa araba bosa duser duz yolda yavaslar. Yani gazdan elde edilen enerji tekerleklere aktarilmasini kesmis olursun debriyaja bastikca.
- Bu antremani yani yarim debriyaj, cok haif gaza basma antremanini bol bol yap. Bu yarim debriyaj yani kavrama noktasinda gitmeyi yavas hizlarda, ozellikle kavsak donuslerinde, yogun trafikte kullanabilirsin. Bu pratige sahip olursan iste bu donsteki stop etme problemin ortadan kalkar. Ideal olan donuse baslamadan uygun hizi bulup, uygun debriyajla donmen, ama bu her zaman mumkun olmayabiliyor. Olmadiginda yukarida bircok kisiinin onerdigi yarim debriyaj yani kavrama noktasinda ilerleme yontemini kullanabilirsin.

Birkac uyari:
- Bu debriyac, yarim debriyaj olayi yaparken, elbette arabanin omrunden yemis oluyorsun. bu antreman arabayi yogun trafikte kullaniyormuscasina yorar. Her arabanin debriyaja basma sayisi bellidir, bastikca arabanin cesitli aksamlarinin omrunden yemis olursun. Ama bu antremni yapar isen aslinda daha karli cikarsin, cunku iyi pratik yaparsan ileriki asamalarda dogru gaz secimi, debriyaj secimi, vites secimi ile arabanin omrunu uzatmis olursun. Yani pratik yapincayaka kadar araba biraz hirpalansin, takma, sonra yeterli pratikten sonra daha dikkatli kullanirsin. Zaten istanbul trafiginde herkesin arabasi hirpalaniyor, cunku bu antreman hareketlerini yogun trafikte tekrar tekrar istesen de istemesen de yapiyorsun.
- Dikkat edersen fren atremanini yazmadim. bu yukaridaki antremanlar arabayi hareket ettirmek icin. Aklinda olsun harket ettirmek hic bir sey, asil onemli olan durmak. Araba ile giderken bos ve guvenli yolda aniden frene basma antremani da yap. farkli sertliklerde frenler yap. sert frende pedalin yani ABS sistemini catirdamasini hisset. Bu antreman gecekte lazim olmaz ama hayat kurtarir. ABS frenin catirdamasini, yani pedalin tak tak diye vurmasini bircok sofor hayatinda yasamamistir ama panik aninda bunu daha onceden deneyimlemis olman paniginin hafiflemesine neden olur. Hayat kurtarir unutma, herkes mutlaka belli periyotlarla guvenli bir alanda fren antremani yapmali, Arac degistiridiginde yeni aracin tepkilerini bilmek icin de mutlaka yapmali.
- Ayaklarin iyi pratik yapmissa direksiyona da konsantre olabilirsin. Bol bol direksiyon antremani da yap.
- Trafikte en onemli sey saygili olmak, temkinli olmak, kendine asiri guvenmemek. Hayattaki ezikliklerimizi (belki cinsel yetersizliklerimizi) kapatmak icin trafikte canavar kesilmemek. Araba surebilmek bir super guc degil, mimimum zeka seviyesinde insanlar bile yapiyor eminim yeterli pratikte maymunlar bile yapar. O nedenle simdilik yapamamak yetenek yetersizliginden degil yeterli pratik yapamamaktan gelir, bol pratikle de hekes yapar, rahat olmak gerekli.
 • emrahday  (13.06.17 11:22:15 ~ 11:31:26) 
@emrahday çok teşekkür ederim, önerdiğiniz antremanları en kısa zamanda yapıcam. okadar güzel anlatmışsınız ki eminim birçok kişi de faydalanacaktır.


 • carmenta  (13.06.17 11:49:37) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.