Amalgam Dolgu Nasıl Hazırlanır?

Merhaba

Amalgam dolguyu doktor kendisimi hazırlıyor yoksa fabrikadan standard üretim şeklinde paketle mi geliyor?

Eğer doktor hazırlıyorsa civa kontaminasyonu olma ihtimali yok mu hastaya uygularken?

Saygılar

Karışım plastik kapsüllerin içinde fabrikasyon ve tek kullanımlık bir şekilde hazırlanmış ancak tam anlamıyla karıştırılmamış oluyor. Amalgamatör denilen cihaz hızlı bir titreşimle bu kapsülü sallayarak karıştırıyor ve bu şekilde kullanıma hazır hale geliyor. Ancak dolguyu yaparken ve sökerken civa salınımı var, bu nedenle esas zararı daha çok sağlık personeline. Diş hekiminiz dolguyu teptikten sonra erken cilası ile civa salınımını azaltıyor. Sizin sormak istediğiniz esas konu için de; karışım oranları değişmiyor çünkü o kısım fabrikasyon. Ancak karıştırılmadan kurcalamak için birisi kapsülü açarsa saf civa çıkıyor ki açan kişiye zaraı olur bir daha kullanılamaz; ortalık bir yerde saklanmıyor zaten.

  • neferkitty  (11.06.17 23:05:43 ~ 23:07:40)
Bu arada amalgam dolgu atıkları da tıbbi atıklardan ayrı olarak tehlikeli atık olarak bertaraf edilmelidir,

  • renegade  (11.06.17 23:35:42)