99 yılını net hatırlayan, ekonomik şartlarını bilen birileri bakabilir mi?

Gençler benim babamın 99 yılında deprem öncesi bir mobilya taksidi varmış. Temmuz ve Ağustos taksitlerini ödemiş 25er lira. 140 lira da borç kalmış. 2000 yılının Mart ayında bitmek üzere. Deprem sonrası kimse birbirini bulamadı bir daha malum. Babam da bu borç benim kafama takılıyor, şimdi kaç liraya denk geliyorsa bir yere bağışlamak istiyorum diyor.

Ben o dönem 6 yaşındaydım hatırlamıyorum haliyle. Babamlar da 55 yaşında insanlar, net hatırlamıyorlar emin olamadılar pek. Sizce o dönemin 140 lirasıyla ne alınırdı çarşı pazardan? Ne bileyim kaç kere pazar alışverişi yapılırdı mesela? Bunu nasıl hesaplarız? Bir de o dönem paranın değeri de çok değişti sanıyorum, bu borca artı mı yansıyor eksi mi yansıyor, sözelciyim matematiğim bitti, size güveniyorum :)

www3.tcmb.gov.tr

şöyle bir şey var işini görür mü bilemedim. aradaki enflasyon farkını katıp bugün kaç para eder onu söylüyor.
  • ManikD  (11.06.17 20:42:02)
Çok iyi hatırladığım bir dönem, hafızam iyidir. O dönemden bir örnekle açıklayayım: 1999 yazında öss'ye hazırlık için dershaneye yazılmıştım. Haftasonu grubu, 850 tl idi final dergisi dershanesi'nde. Ki, en pahalı dershanelerden biriydi. Pazarlıkla 750 liraya indirmiş, 200 peşin verip geri kalan 550 tl'yi 10 taksit yapmıştık. Şimdi aynı dershaneyle geçenlerde bir akraba 9500 tl'ye anlaştığını söyledi. Bu durumda 850 tl olmuş sana 9500 tl, aşağı yukarı 11 katına çıkmış. Senin 140 lira da 1500 tl olmuş diyebiliriz bu hesapla.

Bu arada, sigaraya yeni başlamıştım ve bir LM sigarası 650,000 TL idi. Sen o dönemi hatırlamazsın, 65 kuruş diyelim şimdinin parasıyla. Şimdi LM ayarında bir sigara 8 TL falandır ki o da 12 katına çıkmış demek ki.

Sigaraya fahiş vergiler konduğunu hesaba katarsak 10 kat diyebiliriz kabaca, ki bu da 1400-1500 tl eder.

Kıyaslama için bol miktarda örneği şuradan bulabilirsin: (bkz: ekşi sözlük eski zamanlar fiyat listesi)
  • dogumdansancili  (11.06.17 20:45:54)
karisik hesaba ne gerek var. dolar kuruna bak o gunku, bugune uyarla.

  • oscar  (11.06.17 21:01:11)
bence en temizi aşağı yukarı aynı kalitede bir mobilyaya internetten bakıp fiyatını kalan borçla oranlayın.(x140/190) 3-5 oynar bir şey farketmez sonuçta.

  • doxanikee  (11.06.17 21:14:06)
altın yada dolar üzerinden kolayca hesaplanabilir.

  • hunzah  (11.06.17 21:33:38)
o zamanlar bir emekli maaşı 90.000.000 idi. ödemeniz için kalan borç o zamanki 1,5 emekli maaşı kadar.

bugünkü parayla yaklaşık olarak 2000 lira bağış bu işi kurtarır.
  • tabudeviren  (11.06.17 21:43:18 ~ 21:44:04)
Dershane ücretiylr falan olmaz o iş. Arkadaşın yöntem geçersiz xd. Günümüzdeki mobilyalara bakıp yapın ya da altın/döviz

  • glamdr1ng  (11.06.17 21:46:24)
ManikD'nin attığı linkten Enflasyonu her ay yatırılacak taksite göre hesaplayınca 1800 lira yapıyor.
Yine dolar kurunu taksitlerin ödeneceği günlere göre hesaplayınca 1100 lira yapıyor.
Babamın mesleğinden o dönem kazandığı paraya göre hesaplayınca 1400 lira yapıyor.
O dönem asgari ücret 90 küsür ile 100 küsür lira arasında. 10 katına mı yuvarlasak?

Mobilya dersek, o mobilya 3 parçalı duvar boyu bir vitrin. Artık böyle vitrinlerden kalmadı. Muadili olarak 6 kapılı gardrop olur desek orta yollu yakın kalitede bir gardrop 1100 civarı.

Sonuç, bilemiyoruz :)
  • apartman teyze  (11.06.17 22:30:09)
Arşivimi karıştırıp 1999 eylul ayı maas bordromu buldum. 212 milyoniraymıs. Teknisyendim ozaman. Simdinin 3 bin lirasi olmali.merkez bankasinin dolar kurlari uzerinden gitmen en mantiklisi.

  • delicevat  (11.06.17 22:50:43)
10 katına yuvarlamak mantıklı bence.

  • Fusha  (11.06.17 23:37:31)
bugünün parasıyla 1500 tl'den az değil. amca bu kadar hassas ise, düz hesap, 2000 tl yeterli bence.

  • runagain  (12.06.17 00:19:56)
Gençler duyuruya bakmayı unutmuşum hepiniz sağ olun, verdi babam kararını :))

  • apartman teyze  (13.06.17 23:44:54)