filmleri izlenmesi gereken yönetmenler

bir mini list yaptım. buna ek olarak önerileri bekliyorum. tarantino, fincher, spielberg, nolan falan demeyin pls. verdiğim listede yer alan isimlerin kalibresinde öneriler istiyorum.
not: burada yer alan yönetmenlerin çoğunun en azından bir filmini izledim.

ikinci sorum: listede yer alan yönetmenin şu filmini mutlaka izle, şu 2-3 filmi hariç diğer filmlerini izlemene gerek yok vs tarzı önerileri de bekliyorum.

Wes Anderson
Paul Thomas Anderson
Fellini
Haneke
Orson Welles
Chaplin
Godard
Bergman
Kurosowa
Tarkovsky
Hitchcock
Kubrick
Antonioni
Kieslowski
Fassbinder
Miyazaki
Farhadi

Trier nerede?

Haneke'nin Funny Games'ini ve Trier'in Dogville'ini kesinlikle öneririm.
  • fragile lady  (10.06.17 02:54:24)
Cristian Mungiu hepsi cok iyiydi
Abbas Kiyerustemi yakin plan ve kirazin tadi
Mike Leigh hepsi ama naked en iyisi
paolo Sorrentino hepsi iyi ama askin sonuclari en sevdigim filmi hala
Guiseppe Tornatore best offer, esrarengiz kadin, une pure formalite
David Lynch lost highway, blue velvet
Tom Tykwer kos lola kos, prenses ve savasci, winterschlafer

Sydney Lumet dog day afternoon
darren Aronofsky pi en iyisi
Spike Lee do the right thing, malcolm x
Roman Polanski rosemary s baby en unlusu hala ama her filmi izlenir
m. antonioni passenger
fassbinder korku ruhu kemirir, korku korkusu
a. farhadi hepsi
  • partizan  (10.06.17 03:16:09 ~ 04:05:32)
jean pierre melville

3 adet filmi izlenmeli bunlar,

Le Samouraï
Le Cercle Rouge
Army of Shadows
  • dedim dedim de kime dedim  (10.06.17 03:29:39)
bunlari da ilave edeyim
dardenne biraderler bisikletli cocuk bence en iyisiydi su ana kadar.
john cassavetes love streams ve a woman under the influence
patrice leconte monsiuer hire ve berberin kocasi
  • partizan  (10.06.17 03:51:33)
Aki kaurismaki
Ozu
Pedro Almodovar
Andrzej Wajda
Mizoguchi
Coen Kardeşler
Metin Erksan
  • zencipanda  (10.06.17 03:58:54)
hepsinden sonra da bir Alejandro Jodorowsky çakarsın cila niyetine.

  • dedim dedim de kime dedim  (10.06.17 04:21:48)
Bunların arasından fellini, bergman ve tarkovsky e ağırlık verebilirsin.

  • silver apple  (10.06.17 04:21:56)
Kişlofski, tarkovsksi, farhadi'ye +1'ler benden.
Wong kar wai'i eklemeni öneriyorum. Gerilim için carpenter bi de.

  • manuel mandalina  (10.06.17 04:38:53)
jim jarmusch

  • vonkhar  (10.06.17 04:51:45)
jim jarmusch
lukas moodysson
ken loach
gus van sant
dario argento
sam peckinpah
  • bohr atom modeli  (10.06.17 06:56:28)
kronolojik gidersek robert bresson, françois truffaut, theo angelopulos, andrey zvyagintsev.
yalnız anderson'lar listede yer alabiliyorsa fincher, nolan, tarantino da yer alabilir; popüler olmaları kalibrelerinin düşük olmasından kaynaklanmaz. diğer taraftan bakarsak, ikisinin de listendeki diğer isimlerle arasında fersah fersah kalibre farkı var. i sense much farklı olma çabası in you...

  • baba jo  (10.06.17 09:17:39 ~ 10:45:24)
+ Ferhan Özpetek

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (10.06.17 09:40:15)
zhang yimou

ying xiong,
shi mian mai fu,
ve
man cheng jin dai huang jin jia üçlüsü.
renklerin ve seslerin mükemmel uyumu var üç filmde de.
  • ben bilmem moderator bilir  (10.06.17 15:34:02 ~ 15:36:23)