Yurtdışından telefon getirmek / Yeni kurallar

Arkadaslar malum yurtdışından yolcu beraberinde getirilebilecek telefonlarla ilgili bazı yeni kısıtlamalar getirilmiş. Merak ettiğim şey şu; demişler ki artık yolcu beraberinde sadece 1 cihaz getirilebilir. Fazla cihaz olursa duble gümrük vergisi ödemek gerekeceği gibi cihazın IMEI numarası da bloklanir. Peki benim yanımda kendime ait ve kayıtlı, legal bir cihazım var diyelim. İlave olarak sıfır, kutulu bir başka cihaz getiremeyecek miyim şimdi? Ya da kayitli 3 tane telefonum var diyelim. Yurda girerken bunlara bir şey olmayacak herhalde değil mi? Yeni cihazı sokarken benim pasaport kayıt hakkım olup olmadığına da bakacaklar mı acaba?

o senaryoda pasaport kayıt hakkına bakılır çünkü o cihazın senin olacağını varsayıyorlar ve pasaport kayıt hakkın yoksa cihazı üzerine alamayacağın için istenmeyen, satıcı durumuna düşüyorsun. ama mesela üzerine kayıtlı 3 cihaz 2 sene öncesindendir, getirdiğin cihazı kaydetme hakkın vardır; o zaman sıkıntı çıkmaz. ama üzerinde olmasın o 3 cihaz, ne zaman kayıt ettirdiğini anlatmak zor olabilir.

elinde imei kayıtlı bir telefon varken kutulu 1 tane getirebilirsin. elinde 1 tane olması göze batmayacağı için kayıt hakkını kontrol etmezler diye düşünüyorum. genelde bu tarz uygulamalar kişiye ve duruma göre değişiklik gösterebiliyor, o an memurun keyfi yerindedir takmaz ya da tam tersi, inadına kurcalamak isteyebilir; risk hep var.
  • baba jo  (08.06.17 23:27:27)
Yani en fazla 2 telefon mu getirebiliriz aslinda. Biri benim kullandigim digeri de birine hediye desek olmuyor mu? Ya da bakiyolar mi ki hep?

  • baldur2  (08.06.17 23:43:18)
Hediye demek riskli olabilir zira tüm haberlerde "yurtdışından eşe dosta telefon getirme dönemi bitti" diyor.

Benim kayıt hakkım tekrar açıldığı için sorun olmayacak muhtemelen ama "o halde yeni telefonu da senin üstüne kayıt edelim" derler mi diye endişe ediyorum açıkçası.
  • orient blue  (09.06.17 09:12:59)