Bir dizi cinsel sağlık sorusu +18

Güzel giden bir birlikteligim var şu sıra. Baya baya sevgiliyiz.Ufak yakınlaşmaların yerini gercek birliktelikler aldı ama aklımıza takılan seyler var.Ben bu zamana kadar ki birlikteliklerimde "prezervatif" kullanimina önem verdim, gecmisini tam bilmedigim kisilere oral seks yapmaktan kacındım.Inanilmaz korkuyorum cinsel hastalıktan.Kız arkadasımda aynı benim gibi, dikkat etmis ama ne kadar dikkat etsende hpv tarzi hastaliklar olabiliyor.

Girizgahdan sonra soru 1:
Cinsel yolla bulasan hastalıkların hepsinin testini yapan bir yer var mi?Hpv'de buna dahil.Yani gidelim veya parası neyse verelim.Sen de su su var veya temizsin desin.Bunu ben de kız arkadasımda istiyoruz.

Çünkü birbirimize oral seks yapma asamasındayız.Ikimizde istiyoruz ama bu tür dusuncelerden dolayı korkuyoruz.

Soru 2: Hpv gercekten gırtlak kanseri yapıyor mu?Yahu böyle bir durum varsa neden bir cok kisi gecmisini bilmedigi ve güvenmedigi kisilere bunu uyguluyor?Baya korkunc degil mi?

Soru 3: Kız arkadasım-ası olayı gecti sanırım- prezervatif bile tam koruma saglamiyorsa bu hpv illetinin etkilerinden nasıl korunur? 28 yasinda.Her 6 ayda smear yaptirsa iyi olur mu?Gercekten rahim kanseri tehlikesi bir virüs yüzünden var mı?

Soru 4: Biz bu hpv illetini fazla mi büyüttük?Ona gelene kadar dikkat etmemiz gereken neler var?Tüm hastalıklar icin test istiyoruz zaten onun altini cizelim.

Soru 5: Eger bu testler temiz cikarsa, hpvde elediysek gonul rahatligiyla -güven cercevesinde tabi- devam edebilir miyiz?

Not:" Atın ölümü arpadan olsun" kafasındakiler yazmazsa sevinirim.Ne kendi ne de sevgilimin sagligini tehlikeye atmak istemem.

1) hastahanelerde ve özel laboratuvarlarda yaptırabilirsiniz. cinsel yolla bulaşan hastalıklara bakılıyor, aids, hepatit c ve birkaç şey daha var

2) gerçekten kanser yapıyor. gerizekalılıklarından. çok korkunç

3) aşının koruma sağladığını kanıtlayamazlar. aşının geçmişi henüz işe yarayıp yaramadığını gösteremiyor zira bulaşan virüsün 10 yıldan uzun süre sonra zarar vermeye başladığı durumlar var ve aşının geçmişi ve kullanıcı sayısı net koruma sağladığını ispatlayacak yetkinlikte değil. ayrıca aşı hpv nin çok az bir oranında etkili rakam hatırlamıyorum ama 20 virüs çeşidi varsa 3 ünde etkili gibi bir şeydi. aktifse 6 ayda bir iyidir. zaten çok ama çok basit bir işlem. vajinadan kulak çüpü ya da benzeri bir şeyle sıvı örneği alıyor doktor ve tahlile yollanıyor.

4) valla hayatını karartabiliyor insanın ama çok korkunç da değil diğerlerine nazaran. müdahale edilmemiş, geç kalınmış vakalar var ki google görsellerde sakın hpv yazıp aratmayın. biraz pahallıya mal olabilir tüm testler. en az iki tüp kan alırlar.

5) 3 aylık sürede hiv pozitifi negatif gösterebiliyor testler. son şüpheli ilişkiden en az üç ay sonra yaptırılmalı. ayrıca hiçbir test yüzde yüz değildir.
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin_yine  (01.06.17 22:01:08 ~ 22:01:52)
Sgk'lı iseniz kendi namınıza enfeksiyon uzmanına gidip "ben bir halt yeyip hayat kadınıyla birlikte oldum ve tereddütteyim." derseniz o ilgili testleri yapıyor. Bu testler özelde çok para tutar.

  • ya ben lan neyse  (01.06.17 22:38:23)
Kız arkadaşınız her şeyden önce kendine güvenebileceği, düzenli gideceği bir jinekolog bulsun, cinsel hayatı olsa da olmasa da, hastalık testlerinin hepsi negatif olsa da yılda bir gitsin. 30 yaş altında 2-3 yılda bir smear öneriyorlar sanırım, ama pek çok doktor yılda bir istiyor. Başka bir jinekolojik sorunu varsa (miyom, kist, vs.) doktor zaten yönlendirir.

HPV aşısını da bazı doktorlar 45 yaşına kadar olabilirsin diyor, bazısı 26'nın üstünde işe yaramaz diyor, net bir şey yok sanırım. Ama yaptıracaksa da Gardasil 9 çıkmış, Türkiye'ye gelecek diyorlardı, geldiyse ondan yaptırsın, şimdilik en koruyucu aşı o sanırım.

Testlerle ilgili de bazı özel hastanelerde ve laboratuvarlarda CYBH check-up paketleri var, check-up paketleri ararken görmüştüm, ama fiyatları, kapsamları hakkında hiç fikrim yok, arayıp sorulabilir sanırım.
  • opucuk baligi  (01.06.17 23:17:35)
Sorulara karışık cevap vereceğim.

Aile Hekimi, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, Jinekolog ve Ürolog bu konuda size bilimsel, doğru ve güvenilir bilgiyi verebilecek kişilerdir.

Serviks Kanseri Tarama Programı var. Aile Hekimleri ve KETEM'ler kadınları tarıyor. Ücretsiz. HPV pozitif çıkanlar uzmana yönlendiriliyor. Rahim ağzının mevcut durumuna göre bir plan belirleniyor. Cinsel aktif her kadına 6 ayda bir Smear yaptırmak diye bir tarama şekli yok.

HPV aşısı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve ACIP tarafından önerilen, etkinliği gösterilmiş bir aşı. Birçok ülke rutin çocukluk çağı aşı programına dahil etti. Hem kız hem erkek çocuklar için öneriliyor. Kanser için en yüksek riskli tipleri ve siğile sebep olan düşük kanser riskli tipleri kapsıyor. Partnerinizin yaşı belirtilen aralıkta değil. Yine de Jinekologunuzla görüşebilirsiniz.

HIV testi riskli temastan sonra 15 ve 45. günler negatif ise negatiftir.

HERKESE NOT: HIV+ olduğu kesin veya yüksek ihtimal olan biriyle şüpheli ilişkiye girdikten sonra derhal Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanına giderseniz size riski azaltacak ilaç bile başlayabilir.

Hepatit B aşınız yoksa olun. Hepatit A cinsel yolla bulaşmıyor ama eğer bağışık değilseniz onu da olmanızı öneririm. İkisi de Türkiye'de doğan tüm çocuklara ücretsiz yapılan güvenli aşılar. Yetişkinlere SGK ödemiyor ama Aile Hekimi Hepatit B'yi ücretsiz verebilir.

Özetle, test sonuçlarına göre sizi doktorunuz yönlendirecek.
  • Lim5  (01.06.17 23:19:46)
@Lim5, KETEM serviks taramasını 30 yaş ve üzerinde yapıyor sadece, o yüzden bu arkadaşlara uygun değil.

kanser.gov.tr
  • opucuk baligi  (01.06.17 23:32:42)
Asi ile ilgili doktorumla gorustugumde uzerinde tartismalar oldugu icin oneriyorum diyemeyecegini, onun yerine hastalari cok esliyse 6 ayda bir, tek esliligi (partneri acisindan da) garantiyse yilda bir smear testi onerdigini soylemisti. Tabii ikinci durumun partner acisindan yuzde yuz garantisi olmasa da yilda bir tarama bile iyi bir onlem.

  • rusyalı kozmonot  (02.06.17 22:33:05)