Okumayı yeni öğrenmiş bir yetişkin için kitap tavsiyeleri

Arkadaşlar selam, okuma yazmayı yeni öğrenen bir tanıdığım var. Kendisi çok hevesli; şimdi açıktan ortaokulu bitirmeyi düşünüyor. Okumasını pekiştirmek için kitap arıyor ama çocuklar için olan kitaplardan yeterince okuduğu için artık yetişkinler için olan kitaplardan almak istiyor. Böyle dilli basit, az da olsa sürükleyici ve kalın olmayan hikaye/roman önerileriniz var mıdır? Herkese şimdiden teşekkürler.

Öykü kitapları okuyabilir. Bence şimdilik çeviri kitap okumasın. Okuma alışkanlığını yeni kazanmaya başlayan ve sıkıldıklarını fark ettiğim arkadaşlarıma bunu söylediğimde, hepsi bir süre sonra çok olumlu dönüş yapıyor.

  • Phoebe  (01.06.17 10:06:44)
Küçük Prens.

Mutlaka okunmalı
  • MaNOfTheYear  (01.06.17 10:17:16)
ortaokul müfredatında olan kitaplar okunulabilir belki.
Benim öğrencilerimden bazıları Çizgili Pijamalı Çocuk okuyorlar mesela Türkçe dersinde. Anne Frank'ın günlüğünü okuyorlar. Kardelenler okuyorlar vs.

Bu kişi bir yetişkin olduğundan ve anadilini okumayı yeni öğrendiğinden illa içeriği basit olacak, çocuk kitapları gibi şeyler okumasına gerek yok bence. Algısı açık, çok cahil vs biri değilse, ilgi alanı olan herhangi bir öykü-roman vs ile başlayabilir.
  • sopiro  (01.06.17 10:44:29)
yetiskin kitabi olarak alper caniguz'un kitaplari olabilir. hem dili basit, hem de cok kalin degil.

  • pide  (01.06.17 10:48:06)
montaigne, denemeler

  • sik kullanilanlar  (01.06.17 10:49:13)
Sabahattin ali omer seyfettin hikayeleri.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (01.06.17 10:52:34)
@sopiro evet çok haklısın; onu da belki belirtmeliydim. Bu kişinin anadili Türkçe değil aslında ama gündelik olarak Türkçe'yi çok rahat kullanıyor. İçerik olarak daha basit, sürükleyici vs. olmasını belirtmemin nedeni kendisinin diğer türlü kitapları takip edemeyecek olması.

  • benimadımmayıs  (01.06.17 10:55:15 ~ 10:56:24)
Agatha Cristie serisi gibi sürükleyici kitaplar olabilir. Ortaokul seviyesinde ilgisini çekebilecek kitaplar, dünya klasiklerinin basitleştirilmiş basımları olabilir.

  • SiyamkedisiZorro  (01.06.17 15:20:49)
Yaşar kemal ince memed. Çok ince değil ama aşırı sürükleyici.

  • ruhen hastayim ben  (01.06.17 15:39:43)