EVS Başvurusu İçin Metin Çevirisi Yardımcı Olurmusunuz.

çeşitli gazete ve televiyon kurumlarında staj yaptım. dergi ve gazete okumayı severim. boş zamanlarımda farklı kültürdeki insanların yaşam şekillerini araştırırım. seyahet ettiğim yerlerde yeni insanlarla tanışmayı çok severim.
Grup çalışmalarında bulunmak isterim.
2013 yılında makedonya'da kısa süreli gönüllü oldum. 1 ay boyunca Makedon halkı ile tanışıp sohbet etme fırsatım oldu.
Bugüne dek asya ve avrupa da 13 ülke gezdiö. Farklı insanlar tanıma konusunda tecrübe sahibi oldum.
EVS'ten beklentim : Gideceğim ülkede yeni bir dil öğrenmek ,ingilizcemi daha ileri düzeye çıkartmak ve yeni insanlarla kültürleri tanımak.
EVS'i bitirince Üniversitede master yapmak istiyroum Araştırma ve çalışmayı severim. İnsanlarla sohbet etmeyi onlara birşeyler anlatmayı çok severim. Gelecekte sinema ve TV alanında iyi bir prof. olmak istiyorum

I interned at various newspaper and television companies.
I like reading newspapers and magazines.
In my free time, I explore the lifestyles of people from different cultures.
In my travels, I like to meet new people.
I want to be in group studies.

İlk kısım böyle gibi.
  • dissendium  (31.05.17 02:33:21)
I have done internships with several newspaper and television corporations. I like reading magazines and newspapers. I try to learn about the lifestyles of people from different cultures in my spare time. I love meeting new people in places I travel.

I would like to take part in group-works.

I volunteered for a short period of time in Macedonia in 2013. I had the chance to meet and talk to Macedonian people for a month.

I have traveled to 13 different countries in Asia and Europe so far. I have had experience in meeting different people.

My expectations from EVS are to learn a new language, improve my English and learn about new people and culture in the country I will be going to.

I would like to study towards a Master's degree when I complete EVS. I like doing research and working. I love having talks with people, and telling them about things. It is my ambition to be a competent academician in the field of cinema and television in the future.
  • sanat guresi  (31.05.17 02:34:09)