Multivitaminlerin ders çalışmaya etkisi

Öyle kendimi bitkin falan hissetmiyorum ama kendimi bildim bileli konsantrasyon sorunum var. Bütün gün dersin başında oturup iki satıt bişey çalışamıyorum kafa sürekli dağılıyo e tabi uyku gelmesi kaçınılmaz oluyor. Bu liseden beri böyle. En azından bu final dönemi iyi geçsin istiyorum. Bu pharmatondur supradyndir ıvır zıvır bunlar bana çare olur mu?

Kesin bir cevap veremeyeceğim ama kendi tecrübelerimi söyleyeyim.

Multivitamin takviyeleri iyi beslenince çok bir işe yaramıyor. Genelde, multivitaminler vücudunda besin kaynaklı bir eksiklik varsa onu tamir ediyor. Yerine süper enerjiler vermiyor.

Tükenmişlik sendromu, yorgunluk, bitkinlik için aşvaganda kökünü öneriyorlar. Açıkçası denedim ben de bir iki kere, işe yaradı ama pişman oldum. Antibiyotiğin karaciğere yaptığı yıpratıcı etkiyi bu bitkisel özler de yapıyormuş. Hatta C vitamini için çok çok kötü sonuçları olan çalışmalar gördüm. Bu son 1-2 senede öne çıkan bir bilgi, hatta özel adı da var. Aşvaganda kökü için henüz bir çalışma yok. Tolerans geliştirmediği biliniyor ama riskli tabii ki.

Kafeine karşı tolerans gelişebiliyor ama yine de kafein şu ana kadarki en düzgün çözüm gibi.
  • aychovsky  (31.05.17 00:19:22)
önceki gün benzer bir soru sormuştum, şuraya bakabilirsin, www.eksiduyuru.com

ikincisi multivitaminler bu aralar reklamlarla falan bilinçli olarak dinç tutan, enerji veren şeyler gibi gösteriliyor. bu da apaçık aldatmaca. vitamin eksiğin yoksa bunların hiçbir faydası yok. hatta zararı olabilir. kanser de dahil. şurada da bu konuda yapılmış bir araştırma var. www.ncbi.nlm.nih.gov

özetle, böyle bir şüphen varsa doktora git. kısa vadade körlemesine bunları almanın plasebo dışında etkisi olmaz.
  • doxanikee  (31.05.17 00:31:44)
Vitaminlerin çoğunda fazlası depo edilmez yani vücuttan atılır. O yüzden düzgün besleniyorsanız vitamin takviyesi hiçbir işe yaramaz.

  • powerpufgirl  (31.05.17 00:56:45)