Isı ve yüksek/düşük ses frekansları ilişkisi hakkında bir soru

Merhaba herkese,
Video1'de mekanik titreşimler bir zemine dokundurularak ses elde ediliyor.
Video2'de ise ses sinyalleri ısı bükülerek yüksek frekanslar bastırılıyor, benim sorumsa şu:

Video1'de dokundurulan zemini ısıtırsak yüksek frekanslı sinyalleri bastırıp, düşük frekansları daha öne çıkarabilir miyiz? Ne dersiniz?

Video 1 : www.youtube.com
Video 2 : www.youtube.com

İkinci vidyoyu izlemedim ama söylediğinden yola çıkarak yapılabilir diye düşünüyorum. Zemini bir sistem olarak düşünürsek istenilen frekans cevabını oluşturacak şekilde ayarladıktan sonra beklenen çıkış elde edilebilir. Ama ısısını kontrol etmesi zor olacağı için lineer time invariant bir sistem olmaktan uzak olur.

  • synesthesia  (30.05.17 16:28:39)
hayır.

ikinci videoda anlatılan ısınan hava nedeniyle oluşan konveksiyon akımlarının sesin yönünü saptırması. ama video yanıltıcı. insan vucudundan çıkan ısı oradaki ısı tabancası gibi 400 derece değil ve o kadar yüksek hava basıncı da oluşturmuyor.
  • orpheus  (30.05.17 17:28:47)
Olmaz. Sıcaklık sadece dalga boyunu ve sesin direksiyonalitesini(evet böyle bir kelime yok ben uydurdum da karşılığı aklıma gelmedi.) etkiler.

  • alperz  (30.05.17 18:02:04)