Evlenen kadın soyadı sorunsalı

Selamlar

Evlenen kadınlar kocasının soyadı ile beraber kendi soyadını da alabiliyor. Peki sadece kendi soyadını kullanma hakkını nasıl ediniyor? İlla mahkemeye mi başvurması lazım. Araştırdım biraz ama pek anlayamadım doğrusu.

Bu konu hakkında bilgisi, deneyimi olan ya da bir hukukçu arkadaşımız yardımcı olabilir mi?

Teşekkürler.

evet aile mahkemesinde dava açmanız gerekiyor. ilgili uluslararası anlaşmalara da atıfta bulunsanız iyi olur.

  • rucka boji  (29.05.17 16:23:07)
  • elxa  (29.05.17 16:27:22)
Dediğiniz gibi ya sadece kocanın soyadı ya da kendi soyadıyla beraber kullanılabiliyor. Sadece kendi soyadını kullanması için evlilikten sonra aile mahkemesinde dava açması gerekiyor.

  • battal gemalmaz  (29.05.17 16:28:09)
Türkiye'de böyle bir şey yok aile mahkemesine gitmen falan sonuca ulaştırmaz, bir ihtimal AİHM derdine çare olabilir ama o da kesin değil.

  • angelus  (29.05.17 16:29:35)
@angelus biraz arastir istersen yanlis bilgi veriyorsun. 30 saniyelik bir google aramasiyla bile turk mahkemelerinin kadinin sadece evlenmeden onceki soyadini kullanabilecegine dair kararlarinin haberleri cikiyor.

  • rucka boji  (29.05.17 16:41:49)
o zaman evlenme.

  • elvedui  (29.05.17 16:41:50)
Evlendikten sonra böyle bir değişiklik yoluna giriyorsan asliye hukuk mahkemesine gitmelisin. Menfaatinin ne olduğunu net bi şekilde açıklarsan, mahkeme de mantıklı bulursa, olur.

  • megalomaniac  (29.05.17 16:49:21)
bizzat kuzenim yaptı. bekarlık soyismini kullanıyor.

  • balik kraker  (29.05.17 23:34:58)