Türk Dahi Sanatçılar

Kendi alanında dahi olarak nitelendirdiğiniz Türk sanatçılar hangileridir? Nedenleriyle yazarsanız sevinirim.

Bence Nadir Sarıbacak, Neşet Ertaş, Turgut Uyar birer dahidir.

esref armagan - ressam

onu dahi yapan sey dogustan gorme engelli olmasi ve nesneleri gormeden, sadece dokunarak neredeyse birebir resme dokebilmesi.

discovery channel bu adamin belgeselini cekip yayinlamisti
  • wagner love  (28.05.17 23:44:00)
barış manço: hem çocuklara hitap edebilen, hem de herkesin yazamayacağı derinlikli şarkıları yazması.

aşık veysel: yedi yaşında gözlerini kaybeden birinin hece ölçüsünde ve manalı şiirler yazabilmesi, saz çalması ve bu şiirlerini bestelemesi.
  • tabudeviren  (28.05.17 23:55:53 ~ 23:56:17)
fazıl say - dünyaca büyük bir sanatçı olduğu kabul edilmiş, saygı duyulan bir adam.

  • cay koy geliyorum  (28.05.17 23:59:21)
yüksel arslan

  • fasulyek  (29.05.17 00:03:02)
neşet ertaş dahi değildir bence. sanatta yahut bilimde kant ikiye ayırıyor seviyeyi. dahiler ve yetenekliler. dahiler kapıların anahtarlarını ellerinde tutanlar diyor. yani yeteneklilerin geleceği seviyeleri de önceden dahiler çizmiş oluyor. yetenekliler ise dahilerin belirlediği potansiyele yani çıtaya doğru tırmanmaya çalışıyor yetenekleri ile. çok iyi oluyorlar ama dahiler onların çok iyi olmasının da imkanını yaratıyor aslında.

örneğin dostoyevski ya da kafka dahi ancak oğuz atay yeteneklidir gibi örnekleyebiliriz bu durumu. ya da mozart dahi ancak glenn gloud yetenekli gibi.

buna dayanarak ne kadar sevsem de neşet ertaş dahi değildir bence.
ama aşık veysel dahidir diyebilirim.
onun dışında ismet özel var.
yunus emre
erkan oğur a da dahi derim ama tartışılabilir.
  • fyodor fyodorovic  (29.05.17 00:04:55 ~ 00:05:33)
Kazakistan doğumlu olsa da Türk vatandaşı olmuş Anjelika Akbar.
3 yaşında piyano çalmaya başlıyor, 5 yaşında ilk bestesini yapıyor.

  • kayranin kedisi  (29.05.17 02:59:51)
fikret mualla, dahi denebilir mi bilmiyorum fakat ben delirmişleri seviyorum

  • freebird5406_2  (29.05.17 03:22:31 ~ 03:22:46)
Fikret mualla dahi falan değil. Sanatın merkezinde yaşamış kendi çapında takılmış alkolik biri

  • fasulyek  (29.05.17 07:36:52)