Almanya Vizesine Başvuru Zamanı

Eylül'ün son haftası Almanya'ya 1 yıllığına Erasmus öğrencisi olarak gideceğim. İdata'ya randevu parası ödeyeceğim. Ama başvuruyu ne zaman yapmalıyım? Şu anda yapabilir miyim? Yoksa temmuz sonu gibi yapmam yeterli olur mu?

Belgelerin tamamsa şimdiden yap. Okul davetiyeni yolladı mı? Konsolosluğa direk basvuruluyordu eskiden idata ya para verilmiyordu.

  • fasulyek  (28.05.17 17:18:07)
kabul mektubunu yolladılar. Davet mektubu da şu anda postada. Sadece uçak bileti almadım ve sigorta yapmadım. Fakat dönem öncesi dil kursu tarihini okul netleştiremediği için alamıyorum bilet. Temmuzda belli olacağını söylediler. Geç mi olur Temmuz ayı?

  • naylonlee  (28.05.17 17:23:02)
Ben üç günde almıştım vizemi. İki hafta öncesindeydi randevum gitme tarihinden. Bence rahat rahat alırsın kasma. Yurt belgesi de ayarlman gerekmiyor mu?
Pazartesi gittim çarşamba elimdeydi. Düşün hemen onayladılar belgelerim tam almanca konustum vs. Ama türkçe de konuşabilirsin tabi. Adamlar erasmus a kasmıyorlar.

  • fasulyek  (28.05.17 17:28:37)
Yurt başvurumu da yaptım. Başvuru belgem var. Onun da sonucu temmuzda açıklanacakmış. Eğer idata olmadan kendim başvurabiliyorsam bende öyle yapacağım.
Son olarak, en zorlandığım kısmı da sorabilir miyim? :)
Okula kayıt için sigorta yaptırmam gerekiyor. Bu sigortanınsa aok tarafından onaylanması gerekiyor. İlla alman sigorta kurumunun sigortasını mı yaptırmak zorundayım (90euro aylık)? Yoksa bu kurumun kabul ettiği türk ve ya alman sigorta şirketleri var mı(daha ucuz)? Sen hangisini tercih ettin?
Bir de bu yukarıdaki sigortaya rağmen seyahat sağlık sigortasını da yaptırmalı mıyım?
Bir de vize mi 1 yıllık mı verecekler?
Kusura bakma, çok soru oldu. Teşekkür ederim şimdiden.
  • naylonlee  (28.05.17 17:39:50)
2 aydan fazla zaman varsa başvuramıyosun idataya gibi bi durum vardı. sitelerinden girip bakabilirsin. vize de en fazla 10 iş gününde çıkmış olur.

  • al basmadan donu var  (28.05.17 18:41:53 ~ 18:42:14)