Sahanda yumurtayı lezzetli yapmanın sırrı ne?

Sabahları sahanda yumurta yemeyi seviyorum ama kendi yaptığımı zor yiyorum. Gözüme az pişmiş görünüyor biraz daha bekletiyorum kalıp gibi pişiyor...Hadi şekli şemali neyse de lezzeti de tutturamıyorum.

Üzerime tüyo atın duyuru gurmeleri.

Not: Sarısını karıştırarak pişirenlerdenim.

kapak kapat, çok pişirme.

  • 507  (28.05.17 14:02:18)
Yağı çok kızdırmamak lazım.

  • maria puder  (28.05.17 14:03:00)
tereyağı?

  • klar  (28.05.17 14:05:22)
Tereyağı ile daha lezzetli oluyor.

  • tahin pekmez yoğurt  (28.05.17 14:06:31)
Ben kalıp gibi seviyorum içine beyaz peynir salça, kekik, nane ya da fesleğen gibi şeyler atıyorum of

  • jazzabel  (28.05.17 14:06:37)
Tereyağı kullan.
Pişirme esnasında kaşıkla kendi yağını üzerinde gezdir.

  • vonkhar  (28.05.17 14:08:16)
benim yöntemim şu:
yağı iyice kızdır. mevcut bütün salçalardan at, hemen ardından (salçaların yanmaması için) yumurtayı kır.
yağ kızmış olduğundan yumurta cozurdayıp kabaracak. beyazın tümünü kaşık yardımıyla kızart, kıtır kıtır olsun. sarıları dağıtma.
yanında kızarmış ekmek ya da kaşarlı tost yap. yemeden önce sarılarını tavaya dağıt.

100 yıl her sabah yesem bıkmam.
  • filteria  (28.05.17 14:21:23 ~ 14:22:24)
tereyağı çok kızmadan yumurtayı dikkatlice kır sarı dağılmasın. kısa bir süre sonra üzerine kapak kapat ki üstü çiğ kalmasın. yüksek ateşte pişirme ki yanmasın. kenarların hafif çıtır olması ve sarının dağılmadan sıvı kalabilmesi bununla birlikte tam pişmiş beyazın kolayca kesilebilmesi teknikte ustalaştığının işaretidir. baharat ve tuz falan tercih meselesi. fakat bunları pişerken atmak önemli. tadını vermesi açısından.

  • kisa bisey olsun istemistim  (28.05.17 15:05:24 ~ 02.06.17 23:20:39)
kapağı kapalı kısık ateste

  • yuvarlanantencereninkapagi  (28.05.17 15:27:04)
Tava çok önemli o yüzden teflon yerine granit tava kullanmalısın

  • tekila shot bardağı  (28.05.17 15:31:12)
sahanda yumurtanın sırrı şudur hajum:

deplasmanlarda bol bol gol atıp puan kazanmaya bakmalısın. zaten sahanda taraftar seyircisi de olduğu için rahat rahat pişirirsin. afiyet olsun.
  • prens zuko  (28.05.17 15:40:16)
Tereyağı demeye geldim

  • basond  (28.05.17 15:49:00)
o yağ bu yağ farketmez. yağ kızınca çak yumurtayı. ateş kısık olsun. yavaş yavaş sağını solunu pişir. ateş yüksek olduğu için yapamıyorsun bence.

  • vayezikhan  (28.05.17 17:49:56)
o yağ bu yağ farkeder.

Tereyağı +10000

sıvı her hangi bir yağda yapılan yumurta bariz çirkin oluyor.

yağı çok kızdırma, eğer acı seviyorsan yağ eridikten sonra kırmızı biber serpiştir ama dikkat et yakma, yandığı zaman bir şeye benzemiyor.

en önemlisi eski tip alüminyum mudur nedir o sahanlardan bul, "aman tanrım didim" diyerek yersin.
  • issiz karga  (28.05.17 17:55:28)
Küçük ve içe doğru oval bir tava. (2 yumurta kırdığınızda beyazları çevreyi kaplayacak)
Bol tereyağı
Düzgün oranda tuz
Sarısını hemen patlatmayın ama en sonu da beklemeyin, ortada patlatın, dibi tutacak ama üstü akışkan olacak.
Bol karabiber

Şunu bi dene sen bence.
  • freetakilir  (28.05.17 18:28:47)
tava çok önemli +1 teflon da güzel olmuyor.

  • for day to break  (28.05.17 18:56:11)
Poy diye bi cesni var anadolunun derinliklerinde bulunuyo, dunyanin en guzel seyi, bul, onu koy.

  • zott  (29.05.17 05:51:23)
sucuk

  • bardakigüneşgözlüğü  (29.05.17 06:17:20)